Pomozte vrátit teplo do správy města, apelují lidé v petici na energetický úřad

  15:46
Téměř 1 500 obyvatel Chodova na Sokolovsku už podepsalo petici, která v tomto týdnu zamířila na Energetický regulační úřad (ERÚ). Jde tedy o více než desetinu občanů přibližně třináctitisícového města. Chodovští se touto formou aktivně zapojili do táhlého sporu radnice s místní společností Marservis. Jeho podstatou je využívání infrastruktury pro dodávku tepla a teplé vody ve městě.

Peticí občané města a zástupci zdejších firem vyzývají ERÚ, aby začal důsledně konat ve věci neoprávněného užívání tepelného hospodářství v Chodově. „Situace je neudržitelná a trvá téměř 15 let,“ stojí v průvodním dopise petice.

Podpisy pod ni začali její iniciátoři sbírat koncem června. Petiční archy do 30. září podepsalo 972 lidí, v elektronické verzi pak dalších 488. „Podporovatelů je ale výrazně více. Někteří lidé navíc měli obavy kvůli uvedení jejich identity,“ uvedla Renáta Dočkalová, jedna ze členek petičního výboru.

Spor mezi Chodovem a firmou Marservis o teplo se dostal do patové situace

Právě teplo a teplá voda jsou v Chodově ožehavým problémem. Podle autorů petice rostou občanům i firmám kvůli letitému sporu náklady na dodávky. „Zisky z provozu tepelného hospodářství neslouží občanům města, ale neoprávněně je získává výhradně soukromý subjekt, a to společnost Marservis,“ stěžují si místní.

Jejich iniciativa podle starosty města Patrika Pizingera svědčí o tom, že situace není lidem lhostejná. „Je to odraz nálady obyvatel, kterým vadí zbytečně drahé teplo. Jsem rád, že se našli aktivisté, kteří tuto nespokojenost dokázali přetavit v petici a podpořili radnici v boji za teplo,“ uvedl chodovský starosta.

Z pohledu města je podle něj platný rozsudek, podle něhož Marservis není majitelem rozvodů tepla a teplé vody v Chodově. Na jeho základě rozhodl Energetický regulační úřad o odebrání licence této společnosti. Ta ale tento krok napadla u Krajského soudu v Brně. „Čekáme na jeho rozhodnutí,“ doplnil starosta.

Mezitím v červnu sokolovský soud zatím nepravomocně rozhodl o tom, že je Marservis povinen předat městu vyklizené předávací stanice a také veškerá zařízení, která jsou součástí rozvodného tepelného zařízení. „Marservis proti tomuto rozhodnutí podal včasné odvolání, o němž bude rozhodovat Krajský soud v Plzni. Odvolání zatím neodůvodnil, nicméně prostor k oponentuře rozsudku soudu prvního stupně se mu velmi zúžil,“ podotkl Pizinger.

Před rokem se situace vyhrotila

Spory mezi městem a firmou vygradovaly téměř přesně před rokem v přerušení dodávek tepla a teplé vody v části města. Stalo se tak v okamžiku, kdy městská společnost Teplo Chodov přebírala první z 19 výměníkových stanic. Bez dodávek tepla se na den vedle řady chodovských domácností ocitlo i denní centrum pro klienty s mentálním postižením Mateřídouška.

Kvůli při s dodavatelem byli lidé v Chodově bez tepla, hrozí ještě krátké výpadky

Marservis tehdy pohrozil, že pokud bude město pokračovat v přebírání stanic, odpojí je všechny. „Tuto výhrůžku jsme nevzali na lehkou váhu, proto jsme přebírání majetku přerušili,“ řekl tehdy starosta. Situaci označil za bezprecedentní vydírání.

Autoři aktuální petice žádají, aby ERÚ podnikl veškeré možné kroky k vyřešení absurdní situace v Chodově. „Věříme, že ji úřad nebude brát na lehkou váhu a skutečně posoudí s využitím svých pravomocí její důvody.“