Policisté jako nedostatkové zboží. V regionu jich chybí téměř tři stovky - regiony.impuls.cz

Policisté jako nedostatkové zboží. V regionu jich chybí téměř tři stovky

  12:40
Stovky lidí chybí v řadách policistů v Karlovarském kraji. Cílový stav je 1402, do naplnění tohoto tabulkového počtu jich schází 280. Sehnat v regionu kvalitní lidi je podle ředitele Krajského ředitelství Policie ČR Michala Šavrni obrovský problém.
Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji chybí do naplnění ideálního stavu 280 policistů. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

I proto považuje za úspěch získání každého člověka. „Po Novém roce nastoupí desítka nováčků,“ uvedl ředitel. Nenaplněnost stavu ovšem jejich nástup nevyřeší. Nejhorší je situace na Chebsku, kde chybí 105 lidí. Šavrňa nezastírá, že za stav může zejména nekonkurenceschopnost policie ve srovnání s jinými zaměstnavateli ať už na české, nebo německé straně hranice.

„Hlavně v příhraničí je patrné, že lidé raději odcházejí na sice nekvalifikované, ale lépe placené pozice do Německa. Další konkurencí jsou rozvíjející se průmyslové zóny na Chebsku. Tam jsou nástupní platy o tisíce, leckdy i o desetitisíce vyšší,“ posteskl si.

Budoucí policista, který nastoupí na osmiměsíční základní odbornou přípravu, může zatím počítat s platem 30 070 korun měsíčně. „Plus cestovné, stravné a ubytování,“ podotkl Šavrňa.

Policistů je v regionu málo, města stále více spoléhají na strážníky

S nástupem do služby se pak plat zvyšuje ke 40 tisícům hrubého měsíčně. Od příštího roku si ale policisté trochu polepší. „Plat v době přípravy stoupne o 1500 korun, další tisícovku pak dostanou k základnímu platu po nástupu do služby,“ vypočetl.

K tomu má každý nováček šanci získat ještě náborový příspěvek 110 tisíc korun. Tady ovšem policisté narážejí na „konkurenci“ ostatních ozbrojených složek. „Například i vězeňská služba se potýká s personálním podstavem. Náborový příspěvek 150 tisíc,“ doplnil krajský policejní ředitel.

Nenaplněnost stavů vedla v nedávné minulosti ke slučování malých obvodních oddělení s těmi většími. Toto opatření se dotklo celkem 12 měst v regionu. „Donutila nás k tomu situace,“ komentoval krok svého předchůdce ředitel.

V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

Smyslem slučování obvodních oddělení bylo podle Šavrni minimalizovat dopad nenaplněnosti stavů na výkon služby. „Nicméně síť obvodních oddělení v Karlovarském kraji byla v minulosti podstatně hustější, než je v České republice zvykem,“ naznačil ředitel.

Další podobné opatření v rámci kraje není podle Šavrni na pořadu dne. „Na republikové úrovni se ovšem vymýšlí model fungování obvodních oddělení do budoucnosti,“ řekl krajský policejní ředitel.

Ten poukazuje i na spolupráci s městskými policiemi. „Ve městech, kde fungují, se o práci dělíme. Spolupráce je v rámci kraje vynikající,“ zdůraznil. Ve městech, kde strážníci neoperují, však veškerá jejich agenda padá právě na policisty. Špatně zaparkovanými auty počínaje a černými skládkami konče. „Ze zákona se musíme zabývat vším,“ řekl Šavrňa.

Bezpečnostní agentura na problémy nestačila, teď už mají Bukovany své strážníky

Ačkoliv je policie v kraji co do technického vybavení na špičkové úrovni, pár drobností ještě chybí. Jednou z nich je například standardizovaný batoh první pomoci pro prvosledové hlídky. Těch v Karlovarském kraji působí osm.

„Jednáme s Karlovarským krajem, máme příslib, že hlídky tímto batohem dovybaví. Ostatně sokolovská radnice už tak v případě místní prvosledové hlídky udělala,“ konstatoval Šavrňa s tím, že jeden standardizovaný batoh přijde přibližně na 40 tisíc korun.

Města se podle něj snaží vycházet policistům maximálně vstříc. „Ta, která disponují městskými byty, je přednostně nabízejí právě policistům. Je to bohužel jedno z mála lákadel. Na druhou stranu je práce u policie jistá, stabilní a přináší jiné výhody, “ dodal Michal Šavrňa.