V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

  12:58,  aktualizováno  13:49
Nedostatečné platové ohodnocení, náročnost práce i konkurence z nedalekého Německa jsou podle starostů obcí s rozšířenou působností v Karlovarském kraji důvody personální nouze v řadách Policie České republiky. Aktuálně v regionu chybí na 250 policistů zejména v pořádkových jednotkách a u dopravní policie. S apelem na řešení tristní situace se proto sedm starostů obrátilo v dopise na ministra vnitra Víta Rakušana.

Starostové dopis adresovaný ministru Rakušanovi podepsali v úterý na společném setkání v Sokolově. (19. června 2024) | foto: Petr Kozohorský, MF DNES

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu před výjezdním zasedáním kabinetu v Havlíčkově Brodě řekl, že starostové mají v mnohém pravdu a vnitro není s aktuální situací spokojené.

Tabulkově má mít státní policie v Karlovarském kraji 1402 míst. Nejhorší situace je přitom dlouhodobě v Chebu. „Chybí tam polovina policistů,“ dokumentoval starosta města Jan Vrba. Naopak nejlépe je na tom Karlovarsko. „Jsme na tom trochu lépe, ale i díky spolupráci Policie ČR, městské policie a města,“ konstatovala primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Otázkou podle ní je, nakolik je práce u policie atraktivní. Nástupní plat je totiž 30 tisíc korun hrubého, který se po absolvování kurzů zvýší na 37 tisíc. „V průmyslových zónách je nástupní plat podobný. Ale s vidinou toho, že se zvýší na 40 i 60 tisíc,“ podotkl starosta Sokolova Petr Kubis.

Motivací přitom podle něj dnes už pro policisty není jistota výsluhy po odsloužených letech. „Policisté odcházejí dřív. Prostě nedokážou platit například hypotéky,“ naznačil Kubis.

Rakušan uvedl, že na obsah dopisu bude reagovat teprve, až si ho přečte. Starostům ale rozumí, mají podle něj v mnoha ohledech pravdu. „V německém sboru mohou pracovat i cizinci ze zemí EU, což vytváří konkurenční nevýhodu,“ řekl. Vnitro spokojené není, lidem je nutné dát takovou pobídku, aby u policie měli zájem pracovat, doplnil. „Nástupní plat něco málo přes 30 tisíc korun není konkurenceschopný,“ uvedl. Ministerstvo se situaci v krajích, které čelí konkurenci ze zahraničí, podle něj snaží řešit přednostně.

Čím blíže k hranicím, tím je situace složitější. Své o tom ví starosta Aše Vítězslav Kokoř. Nejenže na tamní služebně podle něj chybí až 18 lidí a další dva uvažují o odchodu, nedaří se ale naplnit ani stav u městské policie. „A to strážníky platíme možná nejlépe v celém kraji, vydělají si 40 tisíc čistého. A přesto nemůžeme sehnat dost lidí,“ řekl starosta s poukazem na to, že jen pár kilometrů od města si v německých podnicích mohou lidé vydělat i násobky této částky.

Dopis dostane i stínová ministryně a prezident

Zřizování městských policií přitom není povinností měst, která na jejich provoz ročně vynakládají milionové částky. Jen Karlovy Vary na chod městské policie z rozpočtu uvolňují přibližně 70 milionů korun. „Je to otázkou jednoho hlasování městských zastupitelstev,“ naznačil Petr Kubis, jak snadné je městskou policii zrušit. „Za současné situace si to ale snad nikdo nedovolí,“ dodal.

Policii chybí v kraji 241 lidí. Nedokáže nabídnout více než místní firmy

„Jako bývalý dlouholetý starosta jistě z vlastní zkušenosti víte, že pocit bezpečí občanů a obecně řešení bezpečnosti je zejména v dnešní době pro občany velmi citlivé a zásadní téma. Domníváme se, že zajištění vnitřní bezpečnosti státu má být jednou z hlavních povinností vlády a není možné, aby ji v tomto zastupovala města a obce. Vyzýváme proto Vás i celou vládu k urychlenému řešení personálního stavu policie v našem kraji,“ stojí v dopise starostů Vítu Rakušanovi.

Vedle ministra vnitra dostane dopis podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové i stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová. „A v rámci pondělní návštěvy regionu jej chceme předat i prezidentu republiky Petru Pavlovi,“ dodala karlovarská primátorka.

7. srpna 2023