Práci pod vysokým napětím trénují technici na novém zkušebním polygonu

  14:10
Unikátní tréninkový polygon zprovoznila v rozvodně u Toužimi na Karlovarsku společnost ČEZ Distribuce. Technici si na něm mohou v praxi vyzkoušet různé situace při práci na vedení pod vysokým napětím. Jednotlivé prvky polygonu proto co nejvěrněji simulují situace, s nimiž se mohou party elektrikářů v reálném provozu setkat.

„Jsou tu jak různé druhy sloupů, tak různé typy vedení,“ konstatoval Václav Žid, specialista práce pod napětím. „Úrazy se při naší práci mohou stát. Ale pouze v případě nedodržování pravidel. Ta si mohou skupiny techniků nacvičit právě na tomto polygonu,“ zdůraznil Žid.

Technici vyškolení pro tento druh řešení oprav pracují na vedení 22 a 35 kilovoltů. „Na velmi vysokém napětí se u nás tímto způsobem nepracuje,“ upozornil specialista.

V celé České republice zatím pracuje osmnáct takto vyškolených, většinou šestičlenných skupin techniků. „Naším cílem je, aby jich bylo dvacet,“ uvedl Jan Buřič, ředitel úseku provozu distribuční soustavy. Na polygonu elektrikáři absolvují dvakrát ročně kurz. Další podobný chystá společnost v Olomouci.

Při úrazu přišel o obě ruce, nohu a sluch. Na speciálním kole teď zdolává vrchy

Práci specialistů pod napětím nejlépe ohodnotí koneční odběratelé elektřiny. „Ročně máme 12 až 15 tisíc plánovaných odstávek, které znamenají přerušení dodávek proudu. Díky práci pod napětím jich přibližně třetinu dokážeme provést tak, abychom dodávky nemuseli přerušit,“ vysvětlil Buřič. V případě havárií je situace složitější. „Když je drát na zemi, práce pod napětím pozbývá smyslu,“ doplnil Václav Žid.

První partu školili Francouzi

To, že je moderní polygon právě v Karlovarském kraji, není náhoda. Právě na západě Čech totiž v roce 2000 vznikla první parta, která se na práci pod napětím specializovala. „Tehdy nás školili francouzští kolegové,“ zavzpomínal Václav Žid.

První polygon fungoval v Toužimi už od roku 2002. „Byl ale výrazně menší, poplatný tehdejší době,“ řekl specialista práce pod napětím. Modernizace se areál dočkal na přelomu loňského a letošního roku. Jeho součástí je nově i takzvaný babypolygon, kde si technici mohou osvojit základní práci, ovšem bez napětí.