Kvůli ledu hrozí krátkodobé povodně. Vodohospodáři hlídají horské říčky

  10:48,  aktualizováno  11:01
Svatava, Rotava či Teplá, ale i Chomutovka a Bouřlivec. To jsou jen některé říčky na severozápadě Čech, které v poslední době bedlivě sledují pracovníci Povodí Ohře. Kvůli mrazu se totiž tvoří led i na nich. Při oteplení, které přijde v následujících dnech, se mohou krátkodobě rozvodnit.

„Při aktuálních klimatických podmínkách dochází i k zamrznutí proudící vody,“ konstatovala Dana Zikešová, mluvčí Povodí Ohře. V mrazech podle ní vzniká nejdříve takzvaný vnitrovodní led.

Ten nemusí být na první pohled viditelný. Malé ledové shluky se ale přichytávají na podchlazené objekty v korytě, jako jsou kameny, opevnění břehů či mosty. „Přispívají ale i k růstu už vytvořeného ledu,“ podotkla Zikešová. To vše přispívá ke vzniku ledových „špuntů“.

Potápěči mění česle přehrady Březová. Ve vodě je jim lépe než kolegům na suchu

Ledové záplavy vznikají v okamžiku, kdy ledový nápěch (špunt) výrazně zmenší průtočný profil a zvedá se hladina. „Při oteplení a oblevě pak dochází k dynamickému zvýšení průtoku a vylití vody z koryta. V těchto dnech se proto kolem vodních toků pohybujte obezřetně, k záplavě může dojít během chvíle, a to i když mrzne,“ upozornila mluvčí Povodí Ohře.

Slunce navíc neohřívá pouze vzduch, ale právě i ledy v tocích. „Ty se rozpínají a vlivem proudící vody pomalu rozvolňují. Při větším množství ker může nastat dominový efekt, kdy jich jedna uvolněná rozpohybuje více. Tomuto jevu říkáme ledochod,“ popsala Zikešová.

Předvídat chování těchto jevů je podle správců toku nemožné. „Jde o nahodilé přírodní jevy, které nedokážeme matematicky popsat,“ potvrdila mluvčí.

Pracovníci Povodí Ohře očekávají, že zvýšené riziko výskytu ledových jevů bude do pátku 21. února. „Úplně pak pomine v pondělí 24. Situaci stále monitorujeme,“ dodala Dana Zikešová.