Černou stavbu ve Dvořákových sadech už napojili i na sítě - regiony.impuls.cz

Ochrana pramenů? Ale jděte. Černou stavbu v lůně Varů už napojili i na sítě

  9:32,  aktualizováno  9:32
Už řadu měsíců stojí v nejcennějším lázeňském území Karlových Varů černá stavba. Dřevěný pavilon v parku poblíž Thermalu měl po loňském filmovém festivalu zmizet. Jenže to se nestalo.

S kavárnou počítá i projekt revitalizace Dvořákových sadů. Podle kritiků je to ale legalizace černé stavby. | foto: ofschem architekti

Teď zastupitelé pověřili kontrolní výbor, ať černou stavbu po všech stránkách prověří. A to včetně toho, za jakých podmínek nedávno došlo k napojení objektu na inženýrské sítě.

„Kavárna v podobě dřevěného modulu ve Dvořákových sadech byla po ukončení MFF v rozporu s dočasným povolením ponechána na místě jako černá stavba. Její majitel se pokusil tuto stavbu legalizovat včetně napojení na inženýrské sítě, což je z mého pohledu další černá stavba. To bychom neměli trpět, jako samospráva máme vůči občanům zodpovědnost. Kvůli nevyjasněné roli vedení města a městských organizací v této kauze jsem navrhl, ať to celé prověří kontrolní výbor zastupitelstva,“ informoval karlovarský zastupitel Vladimír Melichar (KDU-ČSL/SPOLU).

Kontroverzi v případě kavárny ve Dvořákových sadech přitom budí i skutečnost, že v ní podniká manžel primátorky Karlových Varů Tomáš Pfeffer.

Ve Varech vybrali novou podobu sadů u Thermalu, na úpravy ale chybí peníze

Jak dále zastupitel Melichar řekl, rád by se v té souvislosti dozvěděl, zda město udělilo nějaké sankce. Kromě samotné stavby v nejcennějším lázeňském území jej nadzdvihlo ze židle i její nedávné připojení na vodovod a kanalizaci.

„Ta oblast je zónou s nejvyšší ochranou pramenů, takže jakékoli kopnutí do země musí schválit Český inspektorát lázní a zřídel, patřící pod ministerstvo zdravotnictví. Přestože úředníci to připojení nakonec schválili, mám za to, že vůbec netušili, že se trubky budou pokládat do země,“ předestřel Melichar.

Doplnil, že by jej zajímalo i to, zda bylo v pořádku povolovací řízení na připojení altánu k sítím a také jak proběhne soutěž na provozovatele, pokud se nakonec podaří provoz kavárenského altánu dodatečně schválit. Architektonická soutěž, vypsaná městem na úpravy Dvořákových sadů, je z jeho pohledu způsob, jak černou stavbu dodatečně legalizovat.

Soutěž na úpravu lokality, kde platí nejpřísnější předpisy k ochraně pramenů, byla podle něj zadaná neobvykle rychle. „Jedná se o velmi lukrativní místo. Každý návštěvník Varů, mířící do centra, jde okolo,“ dodal.

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

Podobný názor přednesl před zastupiteli předseda spolku Chraňme Vary Viktor Florian. Jak řekl, plán na revitalizaci sadů vnímá jako tendenční s cílem zlegalizovat stavbu, která zde stojí bez povolení úřadů.

„Mám k tomu výhrady. Protože v době, kdy už tu přes půl roku stojí černá stavba, se velmi rychle řeší revitalizace Dvořákových sadů, ač k tomu není důvod. Navíc je v zadání studie jako jedno z klíčových témat řešena právě stavba stálého pavilonu, který by měl dočasný kavárenský altán nahradit,“ řekl.

Vadí mu i to, že z řady návrhů byla vybrána studie, kde je pavilon umístěn přesně v místě stávající černé stavby. „Navíc studie předpokládá, že kvůli rozšíření přístupové cesty dojde ke kácení dvaceti stromů. Jsme silně proti tomu,“ informoval Florian a doplnil, že plocha Dvořákových sadů je v územním plánu vedena jako plocha veřejné zeleně, mající charakter parků a lesoparků. Využití pro stavby je nepřípustné.