Likvidace starých pneumatik ve velkém. SUAS chystá unikátní projekt

  13:56,  aktualizováno  13:56
V evropském i světovém měřítku jedinečnou technologii recyklace použitých pneumatik plánuje zprovoznit ve svém komplexu ve Vřesové skupina SUAS Group a Sokolovská uhelná. Investovat do ní chce 1,4 miliardy korun. Zařízení by podle záměru mělo začít fungovat v roce 2027.

Technologii na recyklaci pneumatik rozjede SUAS Group v areálu ve Vřesové. | foto: SUAS Group

Těžařská společnost bude na projektu spolupracovat s německou společností Pyrum Innovations AG. Pyrolýzní (pyrolýza: tepelný rozklad materiálu za zvýšené teploty obvykle v inertní atmosféře – pozn. red.) zařízení bude mít kapacitu zpracování až 23 tisíc tun dožilých pneumatik ročně. Technologie je přitom maximálně šetrná k životnímu prostředí.

Dokáže 97 procent zpracovaných pneumatik přeměnit na produkty s následným využitím v průmyslu. Podle mluvčí SUAS Group Jany Pavlíkové jde o další zásadní krok skupiny směrem k udržitelné budoucnosti regionu.

Stavba zařízení by měla začít v druhém čtvrtletí roku 2025 a představuje investici ve výši 1,4 miliardy korun. „Jsme mezi prvními firmami na světě, které budou využívat tuto inovativní technologii navázanou na náš průmyslový komplex ve Vřesové,“ uvedl Martin Čermák, člen představenstva SUAS Group a Sokolovské uhelné.

Američtí experti zkoumali Vřesovou kvůli umístění modulárního reaktoru

Komplex ve Vřesové disponuje potřebnou infrastrukturou pro výstavbu zařízení, ale také pro využití plynu vznikajícího při pyrolýze, který je bohatý na vodík a metan. „Technologie je extrémně ohleduplná k životnímu prostředí, což potvrdil i nedávno úspěšně ukončený proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA,“ zdůraznil Čermák.

Partner projektu, německá společnost Pyrum Innovations AG, je držitelem revolučního patentu a má zkušenosti s přípravou podobných záměrů v Evropské unii. „Projekt dokazuje vysokou flexibilitu naší technologie. Díky efektivnímu využití plynu přímo na místě lze pneumatiky na konci životnosti téměř kompletně recyklovat,“ uvedl generální ředitel Pyrum Innovations AG Pascal Klein.

Obě společnosti podepsaly smlouvu, na jejímž základě probíhají veškeré přípravy projektu. „Výstavba pyrolýzního zařízení potrvá zhruba 24 měsíců. Pro vybudování a provoz nového závodu založí partnerské firmy společný podnik. S dokončením stavby se počítá během roku 2027,“ doplnila Jana Pavlíková.