Předstupněm rekvalifikačního kurzu je dvoudenní program „Pojď si zkusit řemeslo a zůstaň u nás“. Během dvou dnů dostanou zájemci možnost vyzkoušet si práci brusiče.
„Pod dohledem mistrů si osvojí základní dovednosti a zjistí, zda je řemeslo oslovilo,“ uvedla Barbora Vondalová, mluvčí sklárny Moser. Pokud se adepti osvědčí, následuje samotný rekvalifikační kurz.
V něm podle personalisty sklárny Lenky Tomanové nezáleží na předchozích zkušenostech frekventantů. „Každý, kdo má chuť se učit, u nás najde podporu,“ zdůraznila Tomanová.
Určité nadání však musejí zájemci o rekvalifikaci mít. „Naši mistři brusiči jsou natolik šikovní a zkušení, že dokážou řemeslo naučit prakticky každého. Nicméně to chce ze strany uchazečů i určité vlohy,“ podotkla Vondalová.
Sklářští mistři sbírali zkušenosti desítky let. „Sklářství není jen práce, je to umění, které vyžaduje cit pro detail. Předávat naše know-how nové generaci je pro mě čest, ale i zodpovědnost. Právě zkušení lidé totiž představují budoucnost oboru, který bude stát na jejich dovednostech,“ podotkl mistr brusič František Moudrý. Sám ve sklárně Moser pracuje už půl století.
Měl jsem jen štěstí, říká rytec z Moseru, který se stal rytířem umění![]() |
Projekt Rekvalifikace je podle Barbory Vondalové určený pro široký okruh zájemců. Těm, kteří se pro něj rozhodnou, dopřejí sklářští mistři individuální přístup. „Počet zájemců nijak neomezujeme,“ doplnila mluvčí sklárny.
„České sklářství je světově uznávané, ale bez nové generace není jeho budoucnost samozřejmostí. Rekvalifikace dává talentovaným lidem příležitost stát se součástí odkazu a učit se od těch nejlepších,“ shrnul význam projektu nový generální ředitel Moseru Martin Dvořák.