iDNES.cz

Ostrovská radnice se z kyberútoku bude vzpamatovávat ještě tři měsíce

  16:20
Další přibližně tři měsíce bude trvat úplné odstranění následků kybernetického útoku na městský úřad v Ostrově na Karlovarsku, který systémy radnice zasáhl v noci z 11. na 12. září a zásadně ochromil její chod. Nedotčené byly pouze počítače na síti přeneseného výkonu státní správy, ostatní agendy postupně obnovují podle možností. Má to dopad především na řízení města, pro občany je většina služeb už v provozu.

Ostrovská radnice sídlí na místním zámku. | foto: Vertical Images

Ostrov je obcí s rozšířenou působností a druhým největším městem karlovarského okresu. Po útoku zůstala veškerá data v síti úřadu zašifrovaná a hackeři za jejich odblokování požadovali výkupné, což město neakceptovalo a vyrozumělo policii. „Případem se nadále zabývají kriminalisté z Odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje,“ potvrdil ve čtvrtek bez dalších podrobností policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Podle starosty Lukáše Lercha je výsledek poslední analýzy stanovující zmíněnou tříměsíční lhůtu k úplnému vyřešení situace o to horší, že už počátkem minulého týdne se vše vyvíjelo nadějně s předpokladem, že na konci týdne bude vše hotové. Tehdy už byl úřad po počátečním blackoutu a vyřešení největších problémů v částečně funkčním stavu a vypadalo to, že už bude stačit jen doinstalovat koncové počítače a spustit externí aplikace.

Radnici v Ostrově paralyzoval kybernetický útok, hackeři chtějí výkupné

„Bohužel se však během toho týden objevila spousta nových situací a problémů, které ukazovaly, že nastartování úřadu bude trvat mnohem déle,“ vysvětlil starosta na čtvrteční tiskové konferenci. Nicméně zdůraznil, že se denně daří postupně uvádět do provozu další a další jednotlivé části úřadu.

Radnice má nicméně stále problémy s jinak běžnými úkony. Například kvůli nefunkčnímu finančnímu oddělení nelze zadávat objednávky, spouštět opravy a vykazovat dotace. Systémy mimo provoz také komplikují současný audit k dotaci na čerstvě dokončenou přístavbu auly a družin na 3. základní škole v Májové ulici. Velké množství dokumentů, které si auditoři vyžádali, nemůže radnice kvůli nefunkčním počítačům vyhledat v digitální podobě.

Na weby ŘSD zaútočili profesionálové, útočníka známe, uvedl úřad

„Máme je samozřejmě i v papírové formě, jenže kromě počítačů nefungují ani síťově tiskárny a skenery, nemůžeme je tedy snadno digitalizovat. Tím pádem je úředníci musejí fotit na telefony a posílat například přes úschovnu,“ popsal Lerch.

Příspěvkové organizace města mají samostatné systémy, útok je tedy nezasáhl. Částečně měl vliv ještě na činnost městské policie a dobrovolných hasičů v oblastech, kde jsou na radnici přímo napojené. Systémy státní správy útok také neovlivnil, stejně tak ani data, která má radnice uložené v cloudu. Na toto řešení už městský úřad nějakou dobu postupně kompletně přechází.

Podle specialistů není možné přesně určit příčinu útoku a odhalit slabé místo v zabezpečení, kudy hackeři do sítě pronikli. Většinou jde o organizované zahraniční skupiny.

Část způsobené škody budou představovat náklady na služby externí firmy, která radnici s řešením situace pomáhá. Půjde o 400 tisíc korun. Další peníze si vyžádají přesčasové hodiny zaměstnanců informačního odboru radnice, kteří jsou nyní od rána do večera v permanentním nasazení. Nepřímé škody radnice zatím nevyčíslila.

Školy jsou třetími nejčastějšími terči kyberútoků. Vše je o lidech, říká odborník

Podle starosty bylo už současné zabezpečení radnice na vysoké úrovni, díky tomu nedošlo ke ztrátě dat. Následky jinak mohly být ještě horší. Některé organizace nebo města v podobných případech přišla o data úplně. Ostrov z bezpečnostních důvodů neobnoví data z týdne před útokem. Všechny ostatní se postupně podaří obnovit.

Některé odbory po svém opětovném oživení čelí návalu agendy, kterou nemohli v mezidobí řešit a tak se koncentrovala. „Teď zprovoznili odbor sociální a zdravotnictví, v datové schránce na ně čekalo 200 zpráv,“ poznamenal Lerch.

zpět na článek