iDNES.cz

O výrobu replik van z Císařských lázní není zájem, možná pomůže 3D tisk

  9:24
Na kopiích původního vybavení koupelen Císařských lázní v Karlových Varech zatím stojí a padá další část tamní expozice věnovaná lázeňství. I přes opakované snahy se totiž zatím nepodařilo najít firmu, která by dokázala vyrobit přesné repliky van a dalšího sanitárního vybavení. Do hry se tak dostává možnost jejich 3D tisku.

Jedním z největších lákadel prohlídek je společně se Zanderovým sálem takzvaná Císařská koupelna. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Památkáři totiž požadují, aby vzorové koupelny vypadaly tak jako v době největší slávy lázní. „Vypsali jsme už dvě zakázky na realizaci poslední části muzejní expozice,“ konstatoval krajský radní Patrik Pizinger. Podle dosavadních zkušeností se však ukazuje, že sehnat dodavatele není jednoduché. „V současné době proto vedeme předběžné tržní konzultace, abychom prověřili, kdo je vůbec schopen toto vybavení dodat. S konzultacemi bychom měli být hotoví do konce listopadu,“ vysvětlil radní.

Kvůli průtahům zakázky, která je placená z dotačních peněz, musel kraj požádat o prodloužení termínu pro čerpání prostředků až na červen roku 2026. „Vzhledem k tomu, že dodavatelé původního vybavení koupelen byly zahraniční firmy, musíme se poohlédnout i za hranicemi,“ naznačil Pizinger.

Variantou, kterou zatím nebylo možné realizovat, je výroba kopií pomocí 3D tisku. „Pokud by se nepodařilo sehnat dodavatele, museli bychom se bavit i o této alternativě,“ dodal radní.

Rekonstrukce Císařských lázní začala 14. prosince roku 2019. Původní rozpočet byl 828 milionů, konečný účet se však vyšplhal na 1,4 miliardy. Přestavbu z největší části hradil kraj z fondu budoucnosti. Císařské lázně byly po jejím dokončení slavnostně otevřeny v červnu loňského roku.

Císařské lázně za 1,4 miliardy. Eben a spol. otevírají opravené varské lákadlo

Jedním z největších lákadel prohlídek je společně se Zanderovým sálem takzvaná Císařská koupelna. „Je jedinou místností, kde je všechno původní. Mahagon, jasan, tkané brokáty. Po rekonstrukci je v podobě z roku 1895,“ konstatoval vedoucí návštěvnického provozu Miloš Bělohlávek.

Zajímavostí je, že ač byla unikátní koupelna určená pro císaře Františka Josefa I., ten se v ní podle historických pramenů nikdy nekoupal. „Mezi ty, kteří ji využili, ale patřil habešský císař či perský šáh. Traduje se i historka, že v Císařské koupelně uklouzla na mýdle manželka bývalého vůdce Sovětského svazu Brežněva,“ přidal pár zajímavostí Miloš Bělohlávek.

15. června 2023

zpět na článek