iDNES.cz

Drobné památky na Žluticku mají své spasitele. Opravují je už patnáct let

  9:24
Žádná památka není tak bezvýznamná, aby si nezasloužila opravu a údržbu. Tak by se dalo shrnout hlavní motto Spolku okrašlovacího Vladař, který funguje na Žluticku už téměř patnáct let. Za dobu existence jeho členové pomohli obnovit přes padesát památek a zřídit osm nových turistických stezek. Spoustu plánů mají i do budoucna.

Spolek okrašlovací Vladař se zaměřuje především na opravy drobných sakrálních památek na Žluticku. | foto: archiv spolku

Jen v letošním roce se chystají na řadu oprav a dalších aktivit. Mimo jiné chtějí vyměnit tři informační tabule, opravit podlahu ve vodnickém domečku ve Žlutických Lurdech, nebo nainstalovat nové dřevěné houby nad roklí u Kobylé. V plánu je také instalace nové odpočívky na Cestě divočinou u Boreckého mlýna.

„Zde také plánujeme opravit stezku lesem, protože na potoce řádí bobři a ničí nám lávky,“ vysvětlila Hana Hnyková, která společně s manželem a Danem Syslem byla 13. června 2010 u zrodu spolku. „Pamatuji si to přesně, protože jsme tehdy stavěli lavičku pod dubem u Kolešova, a našli v křoví první rozvalený křížek. Řekli jsme si, že by bylo hezké podstavec opravit, a časem možná i nějaký další,“ připomněla úplné začátky.

Letos mají dále v plánu aktualizovat a vydat leták Cesta za pověstí a také opravit další křížek ve Skocích. „S městem Žlutice navíc pomáháme zajistit rekonstrukci Sloupu nejsvětější Trojice na náměstí a opravu Kunzových božích muk,“ nastínila další letošní plány spoluzakladatelka.

Ale zpět na začátek. Když tehdy po založení začalo opravovaných křížků postupně přibývat, rozhodli se transformovat dosud volně fungující spolek na oficiální organizaci, aby mohli zkusit získat na své aktivity dotace. „Uvítali jsme proto návrh občanského sdružení Žlutice 2000, které nás vzalo pod svá křídla, a společně s divadelním souborem Žlutičan a pěveckým sborem Rosa Coeli jsme se stali jeho součástí,“ uvedla Hnyková.

Zaměřují se na drobné sakrální památky

Vedení spolku při své činnosti úzce spolupracuje s památkářskými orgány a komisemi, městem Žlutice a obcí Pšov. „Někdy stačilo majitele památky motivovat k opravě, jindy jsme rekonstrukci převzali úplně. Pomáháme získat dotace z různých zdrojů, často se sami finančně podílíme,“ podotkla spoluzakladatelka s tím, že hlavní pozornost spolku se soustředí na drobné sakrální památky.

Barokní sousoší ve Verušicích na Žluticku je krajskou památkou roku

Jedná se převážně o křížky, boží muka, sochy, a kapličky, které stojí při turistických stezkách. Tyto památky mají podle zakladatelů spolku nejmenší šanci na opravu. Členové se shodují, že i drobné památky jsou cenným kulturním dědictvím a dotvářejí charakter krajiny.

Proměnu některých památek dokumentuje i publikace, která vyšla v roce 2017. Na souboru snímků spolupracoval známý žlutický fotograf Jan Borecký a výtvarník Dalibor Nesnídal.

Fotí už 70 let. Snímky s příběhem a emocemi přežijí i dobu mobilní, věří

V současnosti tvoří okrašlovací spolek přibližně třicet lidí, další se přidávají v rámci brigád. „Dobrovolníci nám hodně pomáhají. Jejich aktivita je důležitá pro vznik nových turistických tras, kterých máme již osm. Dále asistují při jejich údržbě. Pomáhají nám například s likvidací popadaných stromů, sekáním kopřiv, vyřezáním křoví, úklidem odpadků, údržbě informačních tabulí a dřevěných prvků,“ doplnila k aktivitě Hnyková. Další žlutickou stezku by chtěli vyznačit letos, tentokrát Katovu cestu na Šibeniční vrch.

Spolek okrašlovací Vladař se věnuje také pořádání kulturních akcí. Mezi nejvýznamnější patří pochod Stezkou sovy Rozárky, jehož 13. ročník se letos konal v první polovině května. Dále se členové podílejí na akcích města, či spoluorganizují svěcení nově opravených památek.

„Hodně nám pomáhá Karlovarský kraj, ministerstvo kultury, město Žlutice, obec Pšov, nadace Zeměkvět a další sponzoři. Veřejnost nás podporuje například návštěvou našich akcí. Všem moc děkujeme,“ uzavřela Hana Hnyková.

20. června 2018

Autor:
zpět na článek