Sušší a komfortnější. Cheb chystá modernizaci zimního stadionu - regiony.impuls.cz

Sušší a komfortnější. Cheb chystá modernizaci zimního stadionu

  9:46
Vyřešit problém zatékání spodní vody, rozšířit parkoviště a zastřešit malou ledovou plochou. Radnice v Chebu chystá rozsáhlou opravu zimního stadionu. Utratí za ní přibližně 160 milionů korun.

Takto si chebská radnice představuje podobu zrekonstruovaného zimního stadionu. | foto: Město Cheb

Kompletní přeměnu zimního stadionu plánuje v nadcházejícím roce zahájit město Cheb. Cílem je vyřešit zejména problémy se zatékáním spodní vody do základů a některých šaten, zvětšit kapacitu okolních parkovišť, zastřešit malou ledovou plochu a úpravami uvnitř zvýšit komfort návštěvníků.

Projekt za přibližně 160 milionů korun mají aktuálně na stole projektanti. Jejich úkolem je rozvrhnout celou rekonstrukci do několika na sobě nezávislých etap a připravit podklady pro stavební povolení.

„Stav zimního stadionu nás trápí už několik let. Jde hlavně o zatékání spodní vody dovnitř do objektu,“ řekl zástupce chebského starosty Pavel Pagáč.

Hydrogeologický posudek, který před časem radnice nechala zpracovat, totiž ukázal, že vlhkost je pro konstrukce stadionu silně agresivní a mohla by je časem narušit. Pod stadion přitom proudí voda hned z několika pramenišť. První je v parku na nedalekém náměstí Prokopa Holého, druhým jsou studny v bývalém pivovaru nad stadionem, voda vyvěrá i přímo v rokli.

Na místo, kde stadion v sedmdesátých letech minulého století vyrostl a kde v minulosti býval rybník, se však stahuje i voda povrchová. Fakt, že je voda pro zimní stadion problémem číslo jedna, potvrdily už v minulosti hydrogeologické sondy. Když zde před lety odborníci udělali kontrolní vrt, začal se rychle plnit a během několika hodin v něm voda vystoupala až nad základy stadionu.

„To už neplatí, před dvěma měsíci jsme ji začali odčerpávat. Zatím odtéká bez užitku, ale v budoucnu ji chceme využívat na nedalekém stadionu Lokomotivy pro údržbu a zavlažování fotbalových hřišť a další zeleně,“ konstatoval Pagáč.

Rovněž bude nutné na jednom z kritických míst odkopat zeminu a obnažit celý roh stadionu. Vzniklou stráň následně zajistí pažení a zpevní nově vybudovaná opěrná zeď. V sousedství objektu také vyroste několik retenčních nádrží, kam se bude voda stahovat a odkud se následně bude čerpat k hřištím. To vše by mělo snížit hladinu spodní vody až pod úroveň základové desky stadionu.

Projekt obsahuje i další změny. Například zastřešení malé ledové plochy nebo dobudování parkovišť v okolí. Ty totiž stadionu i nedalekému plaveckému bazénu chybí.

Voda ničí zimní stadion. Cheb řeší, zda ho opravit, nebo nechat dosloužit

„Prvním krokem k úpravám bylo už loňské zúžení ledové plochy. Myslím, že jsme v Chebu měli jeden z posledních zimních stadionů, kde se ještě hrálo na širokém kluzišti. V příštím roce dojde k úpravě kondenzační jednotky, což přinese další úspory. Navíc uvažujeme, že na střechách přilehlých domů osadíme pro potřeby stadionu fotovoltaické panely. Studie zahrnuje také modernizaci šaten a vstupních prostor, což zlepší celkový uživatelský komfort,“ předestřel Pagáč.

Náklady na celkovou rekonstrukci stadionu odhadl na 160 milionů korun. Přesné částky však vzejdou až z projektové dokumentace, která se bude podle odhadů zpracovávat celý příští rok. Následně chce město žádat o dotace.

„Začít s úpravami by se mohlo někdy v letech 2026 až 2027. I když nebudeme v získávání dotací na jednotlivé úpravy stadionu úspěšní, budeme se muset do některých etap pustit. Především bude nutné vyřešit vysokou hladinu spodní vody, aby dál stadion neničila,“ dodal Pavel.