Ekologické nebezpečí uprostřed sídliště. Vary radši mazutovou kotelnu zlikvidují

  11:40
Přímo uprostřed sídliště v karlovarské části Tuhnice číhá ekologické nebezpečí. V bývalé kotelně zbylo podle odhadu odborníků až 20 tun mazutu. Město na jeho likvidaci vyčlenilo ze svého rozpočtu 584 tisíc korun. Tyto peníze bude následně vymáhat od majitele objektu.

„Nádrže bývalé mazutové kotelny obsahují už léty zhoustlé palivo,“ popsal situaci Martin Dušek, první náměstek karlovarské primátorky. Magistrát podle něj prostřednictvím odboru životního prostředí vyzval majitele kotelny k likvidaci ekologické zátěže. Ten ale na výzvy nereagoval. „Proto jsme se rozhodli odpad zlikvidovat za městské peníze,“ vysvětlil náměstek.

Radnice oslovila odpadové firmy, které si dokážou s podobnou zakázkou poradit. „Byly celkem čtyři. Dvě neprojevily zájem a tato nabídka byla nejnižší,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Ten uspěl u lounské firmy Patok.

Situaci kolem dlouhá léta nevyužívaného objektu řeší na radnici od letošního dubna.

„Výzvu k vyklizení a zabezpečení objektu jsme vydali v květnu, ale přes opakovaný příslib se tak nestalo. Na opakované výzvy pak majitel přestal reagovat,“ doplnil Jan Kopál. Protože stávající stav podle něj hrozí ekologickou havárií, město zajistí odstranění odpadu a vynaložené náklady bude od majitele vymáhat.

Soud na obzoru

„Vyzveme jej k náhradě nákladů. Pokud nebude reagovat, zbývá soudní cesta,“ naznačil náměstek Martin Dušek. Město podle něj s podobnými neočekávanými ekologickými haváriemi počítá. „Na jejich sanaci máme v rozpočtu 600 tisíc korun,“ potvrdil.

Ani tato částka by ovšem v případě mazutové kotelny nemusela stačit. „Druhá z nabídek na likvidaci nebezpečného odpadu totiž zněla na více než jeden a půl milionu korun,“ potvrdil náměstek. Už vzhledem ke zhoršujícímu se stavu budovy a tedy nebezpečí, že by mazut mohl kontaminovat okolí, však bylo nutné zajistit, aby se tak nestalo.

Likvidace rtuti v zahradě v Doubí se prodražuje, částka se blíží milionu

Podobnou situaci Dušek už zažil. „Před několika lety někdo vylil rtuť na zahrádku v Doubí. Tehdy muselo město na své náklady vytěžit kontaminovanou zeminu,“ zavzpomínal.

Problémem v podobných případech je podle něj sehnat firmu, která podobnou zakázku může zrealizovat. „Nakládání s nebezpečnými odpady se totiž řídí přísnými regulemi ministerstva životního prostředí,“ podotkl.

Majitele objektu se redakci nepodařilo kontaktovat.

Černé skládky za miliony

Zabránit hrozbě ekologických katastrof stojí hodně, ovšem ještě více financí dá každoročně město za likvidace černých skládek.

Jenom v letošním roce je odhad na 1,8 milionu korun. V předchozích třech letech se takto utracené prostředky pohybovaly kolem 1,5 milionu.

Tuto službu městu poskytují Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary. Ačkoliv by se mohlo zdát, že problém černých skládek trápí především okrajové části města, nejsou výjimkou ani v jeho centru.

„Za černou skládku se totiž považuje i nepořádek kolem nádob na separovaný odpad,“ vysvětlil Dušek. Toho nejvíce mrzí, že by prostředky na jejich likvidaci mohlo město využít daleko smysluplněji.