O památník obětem železné opony na Chebsku se zasloužil oddaný historik - regiony.impuls.cz

O památník obětem železné opony na Chebsku se zasloužil oddaný historik

  9:28
Obří pouta spojená roztrženým řetězem. Tak vypadá památník obětem železné opony, který v roce 2006 vyrostl těsně u státní hranice. Stojí poblíž silnice spojující český Cheb a bavorský Waldsassen. Jeho vztyčení je z velké části zásluha historika, spisovatele a pedagoga Václava Jiříka. Ten by letos 16. listopadu oslavil 80. narozeniny.

Památník obětem železné opony ve Svatém Kříži na Chebsku na česko-bavorské hranici. U příležitosti 30. výročí jejího pádu se zde setkali Češi a Němci. (16. listopadu 2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Památník nese jména více než osmi desítek lidí, kteří v letech 1948 až 1981 přišli na západní hranici o život. Zastřelili je, zemřeli v elektrických drátech nebo zahynuli jiným způsobem. Monument nechalo postavit město Cheb za finančního přispění státu a kraje.

Památník odhalili 27. června 2006, v Den památky obětí komunistického režimu. „Toho dne si připomínáme popravu Milady Horákové a dalších tří lidí v politickém procesu. Posvětil ho tehdy vikář Filip Zdeněk Lobkowicz,“ vzpomíná dlouholetý chebský zastupitel, lékař Karel Tyrpekl. Slavnosti se zúčastnil i první polistopadový ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier.

Ve Vlaku svobody emigrovalo 34 lidí. Útěk na Západ tehdy zaujal celý svět

Jména dvaaosmdesáti lidí na památníku nejsou podle Tyrpekla kompletním výčtem těch, kteří na hranicích zemřeli. Historik Václav Jiřík, který se o stavbu památníku zasloužil, ve svých knihách dokumentuje i osudy dalších a dějiny národa po roce 1945.

Tato díla jsou pro pochopení našeho regionu stále velmi důležitá, upozorňuje Tyrpekl. V té souvislosti zmiňuje například knihu reportáží z moderních dějin nazvanou Vlak svobody o známém útěku lidí přes Aš do Německa z 11. září 1951.

Neopomíjí ani publikaci Nedaleko od Norimberku, rozsáhlé dílo o procesech a rozsudcích nad sudetskými Němci v poválečném období na Chebsku. Další Jiříkův román Zatmění slunce mapuje osud historika, který se stal obětí normalizačních čistek.

Kniha Klatovské oprátky zmiňuje případy z retribučních řízení na Klatovsku a věnuje se osudům mužů a žen, které v prvních poválečných letech odsoudil Mimořádný lidový soud v Klatovech k nejvyšším trestům. „Za toto dílo získal autor Cenu Miroslava Ivanova v oblasti literatury faktu,“ uvádí Karel Tyrpekl.

Okupaci navzdory. Pravdu z Klínovce v srpnu 1968 šířila odvážná dvojice

K dalším patří knihy Kupředu levá, Na opačném břehu či Šumavská odysea. V té Jiřík připomíná historii státní hranice v letech 1948 až 1949 a případy uprchlíků.

Za dobu své existence se památník stal místem, kde si lidé každoročně a v nejrůznější době připomínají zrůdnost minulého režimu. Také letos u příležitosti 35. výročí sametové revoluce k památníku zamíří. Setkání u „přetržených okovů“ na bývalé signální cestě jsou plánována na neděli 17. listopadu. Uskuteční se v 10 a v 17 hodin.

Václav Jiřík

Historik, spisovatel a pedagog Václav Jiřík

Václav Jiřík se narodil v roce 1944 ve Stachách. Po gymnáziu nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Studia však nedokončil a začal působit v chebském muzeu. Když musel v roce 1971 své místo opustit, odešel i z Chebu. Větší část období normalizace pracoval v dělnických profesích, žil v Chodově a Příbrami. Po své rehabilitaci fakultu dostudoval a v roce 1992 se vrátil i do Chebu, kde působil jako pedagog na Svobodné chebské škole. Jako člen České strany sociálně demokratické byl dlouholetým chebským zastupitelem a radním města. Kromě toho, že se zasloužil o vybudování památníku na Svatém Kříži, byla z jeho iniciativy na domě ve Šlikově ulici v Chebu umístěna pamětní deska chebského spisovatele Luďka Šneppa. Václav Jiřík zemřel 28. června 2017 v Táboře, kam se krátce před smrtí přestěhoval.