iDNES.cz

Vzácné varhany v kostele čeká obnova, s provizoriem pomohl dobrodinec

  12:30
Varhany z roku 1750 opět budou znít v plné síle kostelem svaté Anny v Sedleci u Karlových Varů. Spolek, který už dvacet let pracuje na záchraně kostela, plánuje kompletní zrestaurování tohoto historicky cenného hudebního nástroje. Celkové náklady na záchranu varhan činí přibližně dva a půl milionu korun. Část prací provádějí restaurátoři už letos, zbytek bude dokončen přibližně do dvou let.

Historicky cenné varhany v sedleckém kostele svaté Anny čeká celková rekonstrukce. | foto: archiv spolku

„Kostelní varhany postavil význačný varhanář Jan Leopold Rausch. Skládají se ze dvou velkých skříní a pozitivu. Aktuálně se připravuje oprava pozitivu, na zbylé části dojde v nejbližších letech. Varhany nyní hrají zhruba na padesát procent. Jejich kompletní restaurování je pro nás důležitou částí obnovy kostela,“ potvrdil Alois Kůrka, předseda Spolku na záchranu kostela svaté Anny v Sedleci.

Opravený pozitiv (jde o menší stroj umístěný na zábradlí kůru nebo v přední části hlavní varhanní skříně – pozn. red.) by se měl do kostela vrátit ještě do konce letošního roku. „Věříme, že se to stihne. Oprava dvou větších křídel bude následovat,“ vyčíslil předseda.

Vzácné varhany napadl červotoč a dřevomorka, oprava přijde na miliony

Na podporu obnovy varhan je naplánovaný i koncert, který se bude v kostele konat 24. října. „Na programu budou známější i méně známá díla převážně klasické, ale i populární hudby. V průběhu koncertu budou moci návštěvníci na obnovu varhan přispívat podle svého uvážení,“ dodal Kůrka.

Nově se podařilo do kostela získat harmonium, které varhany v době oprav vhodně zastoupí. „Jedná se o dvoumanuálové harmonium z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Věnoval nám ho Martin Velický, který pro tento vzácný kousek neměl další využití. Kostel před zhruba deseti lety navštívil, vzpomněl si na něj a tento dar nám nabídl, za což moc děkujeme,“ doplnil předseda spolku.

Záchrana kostela v Sedleci pokračuje už dvacet let, bdí nad ní socha sv. Anny

Podle něj budou pokračovat i další záchranné práce. „V letošním roce slavíme dvacet let od doby, kdy jsme začali na záchraně kostela pracovat, a stále toho máme hodně před sebou,“ prohlásil předseda s tím, že další obnova se týká mobiliáře i exteriérů. „Plánujeme restaurátorské práce na třech bočních oltářích, kazatelně i lavicích. Na řadě budou také obvodové zídky kolem kostela,“ vyjmenoval Alois Kůrka.

Do Skoků se vrátily zvony, poprvé se rozezní při květnové pouti

Kostel v letošním roce nabídne také tradiční adventní koncerty a členové spolku jsou otevřeni i dalším hudebním žánrům. „V září měl například úspěch koncert rockového zpěváka a klávesisty Romana Dragouna. Snažíme se jít i cestou dalších žánrů, které přilákají do kostela rozličné publikum,“ uzavřel Alois Kůrka.

Do Skoků se vrátily zvony, poprvé se rozezní při květnové pouti:

17. října 2024

Autor:
zpět na článek