Palivo budoucnosti pro celý region. Hospodářská komora vsází na vodík

  13:18
Vodík jako palivo budoucnosti a klíčový prvek pro přechod na nízkoemisní ekonomiku je ústředním tématem projektu Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, na kterém spolupracuje se svými partnery z české a německé strany. Cílem je podpora rozvoje využití vodíkových technologií v celém příhraničním regionu. S tím však souvisí i řada úskalí, připouštějí zástupci hospodářské komory.

Na konec června připravuje hospodářská komora konferenci, na které se účastníci seznámí s aktuální situací v oblasti výroby a využití vodíku v České republice a Bavorsku, a navíc i s konkrétními příklady z praxe.

Projekt nese název Vodíkový region Čechy & Bavorsko a je označován také zkratkou HyBaBo (Hydrogen Bavaria Bohemia). V jeho rámci se bude konat řada akcí na obou stranách hranice: workshopy, exkurze a další aktivity, které by měly přispět k předávání konkrétních znalostí a zkušeností.

Cílem je vytvořit společnou koncepci severní části česko-bavorského příhraničí a umožnit koordinovaný náběh vodíkového hospodářství. Vedoucím partnerem projektu je Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, projektovým partnerem je Hochschule Hof. Na projektu spolupracuje i řada dalších subjektů, firem a měst z obou stran hranice.

Vodík je budoucnost dopravy, reálně sníží emise. Potřebuje však investice

„Vodík je díky svému čistému, udržitelnému a efektivnímu využití, které může významně přispět k dekarbonizaci a energetické bezpečnosti, palivem budoucnosti. Jeho univerzálnost z něj činí klíčový prvek pro přechod na nízkoemisní ekonomiku,“ uvedl Tomáš Linda, předseda představenstva krajské hospodářské komory.

Přes slibné vlastnosti vodíku však existují výzvy, jako jsou náklady, energetická efektivita, infrastruktura a bezpečnost, které je třeba řešit. „Historie ukazuje, že tyto překážky lze překonat. Stejné to bylo u elektřiny, spalovacích motorů nebo bezdrátové komunikace,“ vysvětlil Linda s tím, že ve Wunsiedelu je již v provozu elektrolyzér na výrobu vodíku a v plánu je využití vodíku v průmyslu a dopravě. „Peníze, které nyní míří do zahraničí za nákup ropy a plynu, tak mohou zůstat v regionu,“ doplnil Tomáš Linda.

Chtějí podpořit důvěru ve vodík

Podle zapojených partnerů je velmi důležitá osvěta. Kromě předávání znalostí se projekt proto zaměřuje také na práci s veřejností. „Chceme, aby společnost této technologii důvěřovala, protože je důležitým stavebním kamenem pro zvládnutí přechodu na novou energetiku,“ potvrdil Raphael Lechner z vysoké technické školy Amberg-Weiden.

Zástupce ředitele Institutu pro vodíkové a energetické technologie Vysoké školy Hof Andy Gradel podotkl, že výzvy ve společném českoněmeckém regionu jsou si v mnoha ohledech velmi podobné. „Chceme, aby co nejvíce lidí mohlo těžit ze zkušeností, které již máme, ale také ze zkušeností, které teprve přijdou,“ dodal.

Evropa vsází na zelený vodík. Ambiciózní plán má ale spoustu mezer

Jak řekl Richard Štěpánovský, vedoucí projektu z krajské hospodářské komory, česká strana by ráda propagovala téma vodíku, vytvořila studie proveditelnosti na jeho využití ve firemním prostředí a podpořila přeshraniční spolupráci.

Zájemci o téma vodíku se víc dozvědí na konferenci, kterou hospodářská komora chystá na čtvrtek 27. června. Uskuteční se od 9 do 14 hodin v Hotelu Dvorana – Jezírko v Karlových Varech. Probírat se bude mimo jiné využití vodíku a dojde i na podrobnosti kolem aktuální situace na obou stranách hranice.

Celkový rozpočet projektu činí přibližně 774 tisíc eur a hospodářská komora na něj získala dotaci z fondů Evropské unie, která pokryje 80 procent nákladů. S financováním české projektové části pomůže dotace ze státního rozpočtu ve výši 10 procent.

10. července 2017