iDNES.cz

Příhraničí spoléhá na vodík, za jeho poznáním posílají budoucí odborníky

  13:16
Možnost získat v zahraničí poznatky o nejnovějších trendech ve vodíkových technologiích mají v současnosti středoškoláci z Karlovarského kraje. Na první ze série odborných exkurzí nedávno odcestovali do německého Hofu a Wunsiedelu. Aktivita je součástí projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko. Ten cílí na podporu rozvoje vodíkových technologií v celém příhraničním regionu.

Na první exkurzi zaměřenou na poznávání možností využití vodíku v energetice zamířili do bavorského Hofu studenti z Integrované střední školy Cheb a gymnazisté z Aše. | foto: Krajská hospodářská komora KV kraje

Na historicky první „misi“ zamířili do bavorského Hofu studenti z Integrované střední školy Cheb a gymnazisté z Aše. Na místní vysoké škole poznali její výzkumné aktivity a zmíněné nejnovější vodíkové trendy. Prohlédli si také energetický park ve Wunsiedelu, který využívá obnovitelné zdroje.

Exkurze pro studenty středních škol technického zaměření a pro gymnázia v kraji připravuje Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje spolu se svými partnery z české a německé strany.

První vodíkové město. V Hranicích na Chebsku ho zavedou do stovek domácností

„Vodík je v současné době považován za klíčový prvek v přechodu na čistší energetiku. Odborníci vidí jeho potenciál v dopravě, průmyslu, ale i řadě dalších odvětví. A to je také důvod, proč krajská hospodářská komora projekt spustila a odstartovala sérii studijních cest,“ vysvětlila za hospodářskou komoru Václava Simeonová.

Podle ředitelky komory Lenky Mansfeldové právě studijní cesty aktivně přispívají k rozvoji vzdělávání a povědomí o vodíkových technologiích mezi mladou generací.

„Umožňují studentům z regionálních škol seznámit se s nejnovějšími výzkumy a praktickými aplikacemi vodíku. Tím podporují vznik nové generace odborníků. Je to investice do blízké budoucnosti, která napomáhá k posílení energetické bezpečnosti a ekonomického růstu v regionu,“ předestřela Mansfeldová.

Zmínila rovněž, že díky přeshraniční spolupráci mezi Českou republikou a Bavorskem dochází k výměně znalostí a inovací. To posiluje konkurenceschopnost a technologický pokrok obou regionů v oblasti čistých energetických řešení.

V průběhu cesty se studenti seznámili s Vysokou školou Hof a jejím Institutem pro vodíkové a energetické technologie. Zajímavou přednášku si pro ně připravil Andy Gradel, který zde působí. Její součástí byly komplexní informace o tom, co je vodík, jak vzniká, jak se dá vyrábět či jaké má možnosti využití.

„Prezentoval i výsledky zdejšího výzkumu. V Hofu se rovněž zabývají výrobou vodíku z bioodpadu, což nabízí příležitosti pro zemědělství,“ podotkl Richard Štěpánovský, manažer krajské komory pro česko-německou spolupráci.

Andy Gradel následně zdůraznil, že pro rozjezd vodíkového průmyslu je nezbytné nejen financování, ale také technologický vývoj a široké přijetí. „Proto je důležité, aby se mladí lidé o toto téma zajímali již v rané fázi a mohli tak rozšířit nejen řady kvalifikované pracovní síly, ale také týmy vědců a nadšených uživatelů,“ řekl Gradel.

Vodík vyrobený elektrolýzou jako palivo budoucnosti. V cestě ale stojí překážky

Studenti se poté vydali do nedalekého Wunsiedelu. Město je známé snahou o energetickou nezávislost. Jeho energetickým parkem provedl návštěvníky ze zahraničí vedoucí výzkumných projektů SWW Wunsiedel GmbH Gerhard Meindl. Ukázal studentům obří bateriové úložiště i elektrolyzér vyrábějící vodík.

„Teoretické znalosti jsou základem, ale přímá zkušenost s fungujícími technologiemi, jako jsou ty ve Wunsiedelu, dokáže nastartovat skutečný zájem. Věřím, že řadu studentů návštěva motivuje k dalšímu vzdělávání v této perspektivní oblasti,“ podotkl Petr Jelínek, ředitel Gymnázia Aš.

Další studijní cesta, na kterou vyjedou zájemci ze středních škol v Sokolově, se uskuteční ještě v listopadu. Za hranice zamíří i středoškoláci z Karlovarska.

10. července 2017

Prahu brázdí auto na vodík, ale nemá kde tankovat | (1:35) | video: iDNES.cz
zpět na článek