Účast slíbí, potom nepřijdou. Zájem o práci ve volební komisi stále klesá

  12:30
V Karlovarském kraji není dost zájemců o práci ve volebních komisích. I když se je podaří předběžně naplnit, těsně před volbami se desítky lidí omluví. Tento problém řeší na radnicích měst prakticky před každými volbami. Ty do Evropského parlamentu, které se uskuteční ve dnech 7. a 8. června, tak nejsou v tomto ohledu výjimkou.
Zcela běžný jev eurovoleb 2014: opuštěná volební schránka a nudící se členové...

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ve středu 8. května vypršel termín, dokdy mohly své kandidáty nominovat politické strany. I když po něm papírově vypadá vše v pořádku, zkušenosti radnic z minulých let naznačují, že vyhráno ještě není.

„Od politických stran a hnutí jsme obdrželi přibližně 130 nominací. Připomínám, že dalších 130 členů jsou pracovníci magistrátu a komise celkem mají 260 členů,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Strany dostaly do eurovoleb svoje čísla. Podívejte se, pod kterým je ta vaše

Ačkoliv jsou papírově všechna místa v karlovarských komisích naplněna, počítá vedení města s tím, že se ještě na veřejnost obrátí. „Z minulých let máme bohužel zkušenost, že zdaleka ne všichni delegovaní dorazí na první jednání okrskových volebních komisí, které se koná už příští pátek 17. května,“ uvedl mluvčí.

Teprve po tomto jednání se ukáže, kolik bude potřeba doplnit lidí. „Kromě toho potřebujeme mít také dostatečnou rezervu, protože první setkání komisí se koná tři týdny před samotnými volbami a mezi 260 členy okrskových komisí vždy máme nižší desítky těch, kteří se ještě do doby voleb z účasti omluví kvůli nemoci nebo jiným závažným důvodům. Počítáme proto s tím, že po 20. květnu budeme opět oslovovat veřejnost, aby se nám další zájemci ještě přihlásili,“ doplnil Kopál.

Předseda dostane 2200 korun

Podobná situace je také v Sokolově, kde musí obsadit 19 komisí minimálně po pěti členech. „Tento minimální počet je v současné době naplněn jak nominovanými členy, tak členy jmenovanými starostou,“ konstatoval Michal Švarc, mluvčí sokolovské radnice.

Ani v minulosti podle něj nebyl problém s naplněností komisí. Připustil ovšem, že zájem o členství v nich klesá. „Nejmarkantnější pokles nominovaných členů je právě při letošních volbách do Evropského parlamentu,“ dodal mluvčí.

V eurovolbách půjde o generační rozkol. Mladí chtějí jinou Evropu, říká průzkum

V Chebu po středeční nominaci od politických stran chybí do plného počtu členů volebních komisí jediný člověk. „Ale nemáme vůbec žádné náhradníky, takže když někdo vypadne, nemáme kam sáhnout,“ podotkla Lenka Býnová, vedoucí organizačního odboru chebského úřadu.

Účast v komisích je spojena s finanční odměnou. Za dva volební dny si předseda komise přijde na 2 200 korun, odměna pro místopředsedu je 2 100 korun a pro řadového člena komise pak 1 800 korun.