Jediná památka na zámeckého pána. Erb ze 17. století se vrací do Ostrova

  16:54
Vzácný vyšívaný erb, který byl vyhotoven pro posledního sasko-lauenburského vévodu Julia Františka, zakoupilo město Ostrov na Karlovarsku. Rada města akvizici historického exponátu výjimečné umělecké hodnoty za přibližně šest tisíc eur schválila tento týden v pondělí. Exponát se stane součástí historické sbírky města.

Vyšívaný erb ze 17. století patřil poslednímu ostrovskému panovníkovi Juliu Františkovi, vévodovi sasko-lauenburskému. | foto: Město Ostrov

Když vévoda Julius František Sasko-Lauenburský 30. září 1689 zemřel, jeho tělo převezli do Ostrova, kde ho pohřbili v rodové pohřební kapli sv. Anny. Před vlastním uložením do hrobky byly ostatky vévody vystaveny na katafalku, který byl v duchu baroka okázale vyzdobený. „Z této výzdoby se poměrně zázračně dochoval právě jeho erb, který je vyšívaný barevnými, zlatými a stříbrnými nitěmi na podkladové látce,“ uvedla mluvčí ostrovské radnice Lucie Kubešová. Erb má rozměry 66 x 46 centimetrů.

Vyšívaný erb ze 17. století

Vysokou uměleckou i historickou hodnotu tohoto artefaktu potvrzuje i historik Lubomír Zeman, který je odborníkem na ostrovské sakrální památky. „Jedná se totiž o zcela unikátní a v tomto případě skutečně jedinou památku na významnou osobu spjatou niterně s městem Ostrovem, které vévoda proslavil po celé střední Evropě,“ vysvětlil historik.

Na území současného Německa se erb dostal při převážení sasko-lauenburských sbírek z Ostrova do Rastattu, kde byl pietně uchováván. Při rozprodávání rodinných sbírek ve druhé polovině 20. století skončil v soukromých rukou a poté byl nabídnut k prodeji. Artefakt není vážně poškozen nepotřebuje tedy ani nákladný restaurátorský zásah. Město erb po vyřízení potřebných náležitostí odkoupí od jeho současných německých majitelů.

Sbírka porcelánu se stala kulturní památkou, obsahuje i Masarykův servis

„V budoucnu by mohl být ve speciální klimatizované vitríně vystaven v kapli sv. Anny v ostrovském klášterním areálu a přístupný veřejnosti,“ upřesnil ostrovský místostarosta Jiří Netrh s tím, že vystavení erbu by se veřejnost mohla dočkat v závěru letošního roku. Způsob uložení musí podle Netrha splňovat jisté teplotní a vlhkostní limity a město jednu vhodnou vitrínu pro tyto účely má k dispozici. „Způsob, jakým bude erb uložen, budeme ještě konzultovat i s památkáři,“ řekl ve středu ČTK Netrh.

Rod vévodů Sasko-Lauenburských získal Ostrov v roce 1625. Julius Franz (1641-1689) nechal v centru tehdejší zámecké zahrady a dnešního Zámeckého parku postavit raně barokní letohrádek a začal mimo jiné s výstavbou nového křídla ostrovského zámku, dnes známého jako lauenburské křídlo. Ostrovský zámek slouží v současnosti po rozsáhlé rekonstrukci z let 2012 až 2014 jako budova městského úřadu, v přilehlém Paláci princů sídlí městská knihovna.

Autor: