Turnikety či monitoring budovy i okolí. Kraj dále posiluje zabezpečení škol

  15:12
Do poslední fáze letos vstupuje dlouholetý projekt většího zabezpečení škol v majetku Karlovarského kraje. V jeho osmé etapě se úprav dočká pět škol v regionu. Vyjdou na 310 tisíc korun. V jednání je navíc další nadstavba zabezpečení, která v případě mimořádných událostí dokáže poslat informace příslušným lidem v řádu sekund.

Na zvýšení bezpečnosti žáků a studentů se v minulosti zaměřovaly také karlovarské školy. Například Střední škola stravování a služeb v Ondřejské ulici nainstalovala turnikety u studentského vchodu do školy v září 2016, kdy je zde takto prezentoval ředitel Jiří Neumann. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Všechny krajské školy postupně zabezpečujeme proti vstupu cizích osob,“ konstatoval hejtman Petr Kulhánek.

Technická opatření ale vedle turniketů zahrnují i monitorování situace jak přímo ve školních budovách, tak v jejich nejbližším okolí.

Od samého počátku financuje kraj celý projekt ze svého rozpočtu. „Řádově jsou to vyšší stovky tisíc korun ročně,“ upřesnil hejtman. Montáží techniky ovšem péče o bezpečnost ve školách nekončí. „Všechna zařízení pravidelně udržujeme a vylepšujeme tak, aby byla stále plně funkční a vyhovovala potřebám. Podle odborníků z odboru bezpečnosti a krizového řízení odpovídají tomu, co potřebujeme,“ doplnil Kulhánek.

Do škol projdete, aniž by vás někdo zastavil, říká bezpečnostní poradce

Nadstavbou je v tomto ohledu takzvaný krajský informační svolávací systém, který je společným dílem kraje a společnosti O2. Je určený jak pro samotný krajský úřad, tak pro příspěvkové organizace, zejména právě pro školy. Doplní stávající technická zařízení operativním systémem. „Jde o to, aby se v případě mimořádných situací informace dostali k těm, k nimž se mají dostat, v řádu vteřin,“ naznačil hejtman.

V současné době kraj podepisuje se společností O2 smlouvu na dva roky. „Z našeho pohledu dostaneme za málo peněz flexibilní řešení vyhovující našim potřebám,“ podotkl Petr Kulhánek. Výhodou je, že už nepůjde o hardwarové vybavení, ale o softwarové nastavení stávajících systémů. Fungovat má začít s příštím školním rokem.

Impulzem byl případ pobodání ve škole

Projekt Zabezpečení škol a školských zařízení v Karlovarském kraji se začal naplňovat v roce 2017. Vychází z analýzy bezpečnostního posouzení z roku 2015. Podnětem pro řešení bezpečnosti ve školách byl otřesný případ ze Žďáru nad Sázavou. Žena trpící schizofrenií tam v říjnu roku 2014 přímo ve školní budově napadla nožem tři její studenty. Šestnáctiletý mladík, který bránil svou spolužačku, zraněním podlehl.

Žena s nožem pobodala ve škole studenty. Šestnáctiletý hoch zemřel

Dalším impulzem pak byla loňská prosincová střelba v pražské budově filozofické fakulty. Řádění osamělého střelce si vyžádalo 14 mrtvých a 25 zraněných. Sám útočník spáchal sebevraždu. „V souvislosti s tímto případem nebylo třeba navyšovat rozpočet na bezpečnostní opatření v našich školách. Ta byla naší strategií bez ohledu na krizové situace,“ doplnil hejtman.

Krajský program zahrnuje vedle technických opatření ve školách také sérii seminářů. Při nich si pedagogický sbor i studenti mimo jiné zopakovali zásady metodiky U-S-B, tedy utíkej, schovej se, bojuj. Součástí bloku byl také praktický nácvik traumatologie, tedy ošetření zranění po násilných traumatech i zásady krizové intervence a komunikace. Do této části projektu se zapojilo 22 středních škol v Karlovarském kraji.

20. listopadu 2018