Online pohotovost budou zajišťovat atestovaní lékaři v oboru všeobecné praktické lékařství, eventuálně v oboru vnitřního lékařství. Pro děti a dorost bude podle náměstka hejtmanky Petra Kubise, který má ve své gesci zdravotnictví, zajištěn praktický lékař pro děti a dorost nebo pediatr.
„Podstatou této služby je konzultace lékaře s pacientem prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Řešit se takto dají méně závažné problémy, které ale potřebují okamžité stanovení vhodného léčebného postupu a předepsání medikace,“ vysvětlil náměstek Kubis s tím, že lékař se podle smlouvy musí pacientovi ozvat do třiceti minut od požadavku pacienta na spojení s lékařem. Po konzultaci mu odešle eRecept i lékařskou zprávu.
Lékař uvnitř aplikace. Odstartovala online pohotovost, vyzkoušeli jsme ji |
První a zatím jedinou zkušenost v Česku mají s takovou službou Jihočeši. „Projekt online Jihočeské pohotovosti byl nápadem, ke kterému nás vedla celá řada skutečností. Spokojenost a pozitivní ohlasy máme,“ uvedla vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje Ivana Turková.
Zda došlo k poklesu osobních návštěv v ordinaci lékařské pohotovosti, je podle ní po třech měsících fungování předčasné hodnotit. Nejdůležitější je dostat informaci o existenci služby mezi obyvatele, navíc si taková služba musí získat jejich důvěru.
„Statistika, kterou máme, nám ale jasně ukazuje, že je služba využívaná. Za první tři měsíce obsloužila více než čtyři tisíce lidí, vydána byla více než tisícovka eReceptů. Digitalizace českého zdravotnictví je bezpochyby cesta, o které se dlouho mluví, a Jihočeský kraj ji svým obyvatelům nabízí už teď svým pilotním projektem,“ doplnil Turková.
Obyvatelé Jihočeského kraje mohou službu využívat zdarma. Region se inspiroval na Slovensku, kde už online pohotovost funguje. Ale ani tam není placena z veřejného pojištění pro všechny pacienty. Hradí ji jen jedna pojišťovna. Jihočechy stojí provoz v prvním zkušebním roce 11 milionů korun bez DPH. S velmi podobnou sumou počítá i Karlovarský kraj.
Žlutice marně hledají lékaře pro dospělé i pediatra. Nabízené benefity nestačí |
„Na tuto službu je připravena částka 9,7 milionu korun,“ potvrdila mluvčí Karlovarského kraje Jitka Čmoková. Doplnila, že Rada Karlovarského kraje na svém pondělním zasedání schválila vyhlášení zadávacího řízení na veřejnou zakázku Zajištění poskytování distanční zdravotní pohotovostní služby v Karlovarském kraji prostřednictvím online komunikační platformy.
Předpoklad je, že služba bude dostupná všem obyvatelům s trvalým pobytem na území Karlovarského kraje, a to od února příštího roku. „Tu možnost vítáme a věříme, že by mohla být pro obyvatele kraje pozitivním přínosem. Koneckonců ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana sám tuto aplikaci doporučil,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Radek Hes.
Vedení nemocnice Sokolov zatím o zapojení do systému online pohotovostí s krajem ani s pojišťovnami nejednalo. „Pokud však bude ze strany kraje zájem, jsme samozřejmě takovému jednání otevřeni,“ uvedl mluvčí společnosti Penta Hospitals Vladislav Podracký s tím, že projekt má potenciál odlehčit ordinacím od banálních případů. Zda to tak skutečně bude, však ukáže až čas.
„Musíme výrazně zlepšit dostupnost lékařské péče v Karlovarském kraji. Projekt online pohotovosti se dá připravit a spustit relativně rychle, což je jeho největší benefit. Nemocným lidem navíc tato služba ušetří cestu k lékaři ve chvíli, kdy se necítí dobře. Věřím, že obyvatelé našeho kraje tuto bezplatnou novinku ocení. A především, že jim pomůže,“ dodala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
7. července 2020 |