V kraji se rodí výrazně méně dětí. Na vině je i alkohol a kouření - regiony.impuls.cz

V kraji se rodí výrazně méně dětí. Na vině je i alkohol a kouření

  9:48,  aktualizováno  9:48
Porodnost strmě klesá. V Karlovarském kraji se meziročně propadla o 13,5 procenta. Důvodů může být celá řada – například nízký počet obyvatel v plodném věku, odsouvání rodičovství na pozdější dobu, ale také faktory jako kouření či konzumace alkoholu.

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Alkohol může mít na plodnost mnohem větší vliv, než si většina lidí uvědomuje. Bylo prokázáno, že i mírná konzumace ovlivňuje kvalitu vajíček, funkci spermií a hormonální rovnováhu,“ uvedla vedoucí lékařka Nicole Mardešićová z centra 4 produkční medicíny Pronatal.

Lidé však podle ní vliv alkoholu na plodnost často podceňují. „A to i v období, kdy plánují rodinu. Naše zkušenosti ale ukazují, že omezení nebo úplné vynechání alkoholu může významně přispět k úspěšnému početí,“ podotkla lékařka.

Upozornila také na to, že podle studií škodí i nízké dávky – tedy méně než sedm alkoholických nápojů týdně. Příležitostná konzumace totiž způsobuje oxidační stres, který může poškodit DNA ve vajíčkách a snížit jejich kvalitu.

Dětí přišlo v Karlovarském kraji na svět méně, rodí populačně slabé ročníky

To platí zejména při umělém oplodnění na klinikách asistované reprodukce. Podle lékařky studie prokázaly, že u žen, které pravidelně konzumovaly alkohol, byla pravděpodobnost otěhotnění až o polovinu nižší než u těch, které abstinovaly.

Za zmínku stojí i fakt, že alkohol snižuje vstřebávání důležitých živin, jako jsou vitamín B12, kyselina listová nebo zinek, které jsou nezbytné pro početí, zdravý vývoj plodu a celkově pro bezproblémové těhotenství. Výzkumy rovněž potvrzují, že konzumace alkoholu negativně ovlivňuje i mužskou plodnost.

Nejenže snižuje hladinu testosteronu, který je klíčový pro tvorbu spermií, ale zároveň zhoršuje jejich počet a pohyblivost. Kromě toho zvyšuje riziko genetických abnormalit, což může vést k neplodnosti nebo komplikacím při početí. Statistiky ukazují, že v Česku se s těmito problémy potýká každý čtvrtý až pátý pár. A jejich počet stále roste.

Abstinence, nebo klinika

Lékaři proto doporučují začít s abstinencí již několik měsíců před plánovaným početím nebo zahájením léčby asistovanou reprodukcí.

„Přestože je demografický trend v Česku v otázce porodnosti v posledních letech poměrně nelichotivý, počet párů podstupujících léčbu neplodnosti na našich klinikách neklesá. Od roku 2020 každý rok léčíme přibližně stejný počet pacientů. Z toho logicky vyplývá, že počet dětí narozených po umělém oplodnění v poměru k celkovému počtu novorozenců v Česku každoročně stoupá,“ uvedl embryolog Richard Honner z kliniky Pronatal.

Jediná v kraji. V sokolovské porodnici přišlo loni na svět více miminek

Podle jeho slov roste i zájem o preventivní zamrazení vajíček a spermií pro budoucí použití. Odborníci rovněž zaznamenali nárůst takzvaného preimplantačního genetického testování, při němž je až šestidenním embryím odebráno několik buněk, jejichž DNA je následně podrobena důkladné analýze.

„Díky této metodě můžeme do dělohy přenést pouze embrya, u nichž máme jistotu, že jsou geneticky v pořádku,“ doplnil Richard Honner.

17. srpna 2022

Česká miminka mají péči na světové úrovni | (4:54) | video: iDNES.tv