Dobrý rolbař se řemeslu učí celý život, říká muž, který školí kolegy na Klínovci - regiony.impuls.cz

Dobrý rolbař se řemeslu učí celý život, říká muž, který školí kolegy na Klínovci

  10:14
Zcela zásadní roli v tom, jak dlouhá bude sezona v lyžařských střediscích, hrají rolbaři. Ty, kteří se této profesi věnují ve Skiareálu Klínovec, pravidelně školí člověk z nejpovolanějších.

Michal Španěl (na snímku vlevo) školí rolbaře na Klínovci pravidelně. | foto: Jana Paulová

Michal Španěl má na svém kontě řadu zahraničních zkušeností. Podílel se například na úpravě sjezdovek na zimní olympiádě v Soči, nejraději ale vzpomíná na práci v Kanadě.

„Rolbaření je jednou z nejnáročnějších profesí na soustředění,“ říká o práci na úpravě sněhu Španěl. Řidič rolby podle něj musí být soustředěný každou sekundu. „Navíc sníh je každý den jiný, tak se mu musí přizpůsobit,“ vysvětluje.

Sám má s touto prací letité zkušenosti. „Začínal jsem v roce 2002,“ potvrzuje. Společně se svým týmem Snow Support pracuje prakticky po celém světě. „Asi nejlépe se mi pracovalo v kanadském lyžařském středisku, kde jsem působil dvě sezony. Byly tam skvělé sněhové podmínky a profesionální tým, který mě toho hodně naučil,“ vzpomíná Španěl na Kanadu.

Školit rolbaře na Klínovec jezdí pravidelně. A má pro ně jen slova chvály. „Klínovec patří mezi progresivní lyžařská střediska a lidi zde mají chuť se učit. Roli hraje i fakt, že se tým ustálil,“ říká o svých svěřencích. Skutečně špičkový rolbař se podle Španěla učí celý život.

Díky tomu si dokáže poradit i se specifiky českých zim. „V posledních letech se potýkáme s nedostatkem sněhu a s častými oblevami. Kouzlo naší práce spočívá v tom udržet sjezdovky v dobrém stavu i za těchto těžkých podmínek,“ podotýká instruktor rolbování.

Za více než dvě desítky let, co se úpravám sjezdovek věnuje, se notně posunula kvalita techniky. „Máme k dispozici například zařízení, které měří výšku sněhu pod rolbou,“ říká Michal Španěl. Ale technický základ roleb se prakticky nezměnil.

Co ovšem zaznamenalo překotný vývoj, je přístup k samotnému zpracování sněhu. Právě kvůli tomu, že ho v posledních letech není mnoho. Pracovat se s ním proto musí jinak. „Tak, aby s menší energetickou náročností, menším množstvím vody i samotného sněhu jeho pokrývka vydržela co možná nejdéle,“ vysvětluje.

Fíglů, jak toho dosáhnout, jsou podle něj stovky. „Na každou rolbu, na každý druh sněhu. Ale rolbař na ně sám o sobě nemůže přijít, musí ho ty fígle někdo naučit,“ podotýká Španěl. A to je právě jeho role při kurzech na Klínovci.

Krušnohorský Klínovec otevírá zimní sezonu, na ostatních hřebenech čekají

Kolegy ze skiareálu proto učí, jak pracovat s radlicí a frézou tak, aby byl sníh hodně zhutněný. „Právě to je společně s odvzdušněním sněhu zásadní pro to, aby dlouho vydržel,“ zdůrazňuje instruktor. Rolbaři tak podle něj hrají zásadní roli v kvalitě a délce sezony. „Bez těch opravdu dobrých nejsou lyžařská střediska schopná fungovat. Dobrý rolbař dokáže jejich provozovatelům šetřit náklady a v konečném důsledku tak i generovat zisky,“ dodává Michal Španěl.

Ve Skiareálu Klínovec jsou aktuálně v provozu sjezdovky Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Lyžaře na ně dopraví lanové dráhy Dámská a CineStar Express. Lyžaři se tak mohou těšit z 5,5 kilometrů upravených sjezdovek. Další budou na seznam otevřených přibývat postupně.

Na Klínovci je celkem 31,5 kilometrů sjezdovek, osm vleků, pět lanovek a pět dětských pásů. Společně s Neklidem tak tvoří největší český lyžařský areál.