iDNES.cz

Alergičku v Adršpachu píchl hmyz. Zachraňovali ji vrtulníkem i na pramici

  17:04
Alergickou reakci po bodnutí hmyzu dostala v Adršpašských skalách na Náchodsku sedmačtyřicetiletá turistka. Do komplikovaného terénu k ní pěšky dorazili zdravotníci, skalní záchranáři i hasiči. Vrtulník tam vysadil lékaře na laně. Po zaléčení následovala plavba na pramici, cesta šestikolkou a nakonec sanitou.
Načítají se informace o videu…

Žena se nacházela u nástupiště lodiček na jezírku, hasiči i další záchranáři k ní zamířili ve středu po 16:30. S auty se dostali ke skalnímu městu, dál už museli pěšky.

Hradecká letecká záchranná služba vyslala do Adršpachu vrtulník. Video z kamery na helmě hasiče zachytilo, jak vrtulník přistál na louce před skalním městem. Na laně pak přepravil dvojici záchranářů co nejblíž jezírku.

„Náš hasič z hradecké centrální stanice zajišťuje lanové techniky při slanění, případně při podvěsu. On slanil spolu s lékařem na místo,“ popsala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Vrtulník vysadil dvojici na prostranství u Velkého vodopádu s Goethovou bustou. Pak už museli po úzkých schůdkách přes skalní hřebínek k jezírku.

„Alergické reakce nemůžeme podceňovat, protože jich máme za sebou celkem hodně a celkem vážných. Oproti loňsku je pětinásobný nárůst těch nejzávažnějších případů. Když je to komplikované jako tentokrát, kdy se jednalo o místo uprostřed Adršpachu, je to nepříjemná událost. Lékař slanil nedaleko, provedl základní zaléčení a s pomocí prostředků hasičů pak byla paní předána naší pozemní posádce,“ sdělil mluvčí hradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Když záchranáři měli hlavní práci za sebou, na lodičce v romantických kulisách skal se už usmívali. Užíval si to i vedoucí lékař letecké záchranky Anatolij Truhlář.

„Jako nejšetrnější cestu záchranáři zvolili pramici. Dál s transportovanou pacientkou pokračovali k terénní šestikolce a pak i k sanitce,“ řekla mluvčí hasičů.

Pacientku převezla sanita na interní oddělení do nemocnice v Broumově, aby ji tam vyšetřili.

Na zásahu ve skalách se podíleli profesionální hasiči z Broumova, lezecká skupina z Velkého Poříčí i dobrovolná jednotka z Adršpachu. Kromě zdravotníků zasahovali také členové spolku Skalní záchranné služby a stráž přírody.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Jezírko je umělé, sloužilo ke splavování pokácených stromů, je do něj převeden tok říčky Metuje. Převážení turistů na lodičkách tu začalo oficiálně v roce 1857 za majitelů adršpašského panství Nádherných. Když převozníci ve svém domku na jezírku zvedli stavidlo, pod nimi se spustil Velký vodopád.

Adršpašsko-teplické skály jsou národní přírodní rezervací. Obce tu provozují dva placené okruhy pískovcovými skalami, za loňský rok si je prošlo v součtu přes 600 tisíc návštěvníků. Vyhledávanější Adršpach provozuje čtvrtým rokem rezervační systém, reguluje denní návštěvnost na čtyři tisíce lidí denně.

Autor:
zpět na článek