Muzea na Hradecku ukážou dávného Probošta i nový betlém velikosti obýváku - regiony.impuls.cz

Muzea na Hradecku ukážou dávného Probošta i nový betlém velikosti obýváku

  7:26
Kdo se chce potěšit atmosférou adventu, může vyrazit za betlémy na Královéhradecko. Třebechovické muzeum betlémů vystavuje do 2. února unikáty z vlastních sbírek i díla zapůjčená od jejich autorů. Muzeum hraček v Novém Bydžově láká celý prosinec na rozlehlý mechanický betlém manželů Stuchlíkových.

V Novém Bydžově je k vidění velký mechanický Betlém manželů Stuchlíkových. | foto: Muzeum hraček Stuchlíkovi

V Třebechovicích pod Orebem, kde mají slavný Proboštův mechanický betlém, je k vidění výstava Za betlémskou hvězdou.

„Na výstavách nejvíce upoutávají pozornost betlémy, které se pohybují. Už z dálky je slyšet jejich klapání, a když návštěvník přijde blíže, může spatřit pohybující se figurky, které napodobují lidskou činnost. To je třeba případ betlému pana Karla Strobla z Přelouče, který vznikal v letech 2016 až 2022. Zakomponoval do něho i svůj životní příběh,“ říká ředitelka Třebechovického muzea betlémů Petra Jahnová.

Ve zkratce: Karel Strobl se u mlýna narodil, v kostele sv. Jakuba v Benešově nad Černou byl pokřtěn a biřmován, na Strahově pod Petřínem bydlel jako student a seznámil se s manželkou Marii, ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře uzavřel světský sňatek, v chrámu sv. Barbory církevní. Betlém s přední stranou dlouhou 2,6 metru má rohové uspořádání a obsahuje 121 figurek, z toho 78 pohyblivých.

Třebechovické muzeum také až do března 2025 vystavuje Betlémy z celého světa, k vidění je jich na sedmdesát.

Na sedm desítek betlémů z celé planety vystavují v Třebechovicích | (1:38) | video: iDNES.tv

V nedalekých Krňovicích se 14. a 15. prosince uskuteční Vánoce ve skanzenu. Podorlický skanzen nabídne svátečně vyzdobené interiéry, ukázky řemesel, dílničky a ochutnávky staročeských jídel včetně chleba pečeného v peci, houbového kuby nebo netradičních marmelád z místní produkce.

Setkání s řezbářem, monumentální betlém

To v Novém Bydžově vystavují od 30. listopadu velký mechanický betlém manželů Stuchlíkových.

„Příběh tohoto betlému spadá do roku 2018, kdy se majitelé místního Muzea hraček Radek a Hanka Stuchlíkovi seznámili s varhaníkem, řezbářem a vášnivým betlémářem Ondřejem Vávrou. Jeho sbírku Stuchlíkovi vystavovali každoročně v zimní sezoně ve svém muzeu, tím se v Novém Bydžově znovu obnovila betlémářská tradice. A také se tu zrodil nápad na postavení obrovského mechanického betlému,“ sděluje Michaela Bousová z Muzea hraček.

Betlém manželů Stuchlíkových zabírá celou místnost, rozkládá se po třech stěnách od podlahy až ke stropu, postavy vyřezávané z lipového dřeva jsou vysoké téměř 90 centimetrů.

Všechny tyto akce má pod patronátem destinační společnost Hradecko.

Autor: