Návštěvníci festivalu Brutal Assault chodí do květinářství na pivo i do sprchy

  14:10
V pevnosti Josefov na Náchodsku před polednem začal pětidenní metalový svátek Brutal Assault. Ospalé městečko z konce 18. století dříve pravidelně plnily desítky improvizovaných bister a náleven. Značně jich ubylo, ale podnikavci se stále najdou. Pro pivo si metalisté chodí do bývalého květinářství, ale i do dosud sloužícího.

Paní Natálie chystá svůj Brutal House Bar. Otvírá ho v době metalového festivalu v Josefově v bývalém květinářství. (5. srpna 2024) | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

V pondělí dopoledne měl Brutal House Bar, jak se podnik v bývalé prodejně květin v ulici Zdeňka Němečka jmenuje, ještě zavřeno. Na výloze však už visely plakáty s nabídkou pro fanoušky: párek v rohlíku, langoše, bramboráky, hamburger, smažený sýr v housce i další evergreeny rychlého občerstvení. Chybět nemůže ani pivo a slazené nápoje.

„Mám tři druhy piva včetně černého, které chtějí ženy. Má být velké vedro, tak jsme připravili hodně limonády,“ říká paní Natálie.

Na baru vyrobeném z kusu palety stojí dva pikolíky, vyrovnané kelímky a ve vedlejší místnosti jsou sudy piva. Provozovatelka baru začala s přípravami před třemi týdny. Při Brutal Assaultu prodává občerstvení už patnáct let. Vystřídala několik míst, v loňském roce si otevřela bistro naproti přes silnici ve fortně.

„Metalisti mi pořád volali, jestli zase budu mít bar. Co mám dělat? Kvůli nim to musím otevřít,“ vykládá energická žena.

Nejlepší lidi, tvrdí provozovatelka baru

Když mívala stánek na prašné cestě, po níž chodí návštěvníci ke vstupu do festivalového parku, kolikrát zažila dramatické chvíle. „Pamatuju si, jak jednou brutalisti drželi stany, aby nám je vichřice neodnesla. Kelímky létaly všude okolo, nohy jsme měli po kolena ve vodě,“ vzpomíná.

V úterý se před barem objevily lavice se stoly a zastavovali se první hosté. Bar bude otevřen nonstop 24 hodin. Šéfce podniku pomůže rodina a známí. Přestože pro ni následující dny znamenají hlavně spoustu práce, je ráda, že Brutal Assault přináší do ospalého Josefova život:

„Je to obrovský stres, ale těšíme se. Během festivalu tady je víc lidí, než v Jaroměři a Josefově žije obyvatel. Jsem ráda, že to tady vždycky ožije, protože jinak je Josefov, kromě letních prázdnin, mrtvý.“

Pro štamgasty z metalové komunity má jen slova chvály: „Jsou to nejlepší lidi, inteligentní, slušní, pomůžou, když je potřeba, nenechávají za sebou nepořádek. Za celou dobu jsem nezažila žádné problémy.“

Bylo to naše hnízdo

Hned v sousedství ve skladu látek býval až do loňska oblíbený BrutalBar No.1. Letos se však stejně jako řada obdobných podniků neotevře.

V prosklené výloze je „tablo“ s fotografiemi z minulých let a rozlučkový dopis majitelky Mama Heleny psaný v češtině a angličtině, jímž sděluje, že bar tentokrát zůstane zavřený. Pod ním je na papíru velkými písmeny vytištěný vzkaz: „Fotky blednou, ale vzpomínky jsou nesmrtelné.“

Martin Zvolánek z Vysočiny postává před bývalým výčepem se třemi rudými růžemi, které koupil pro Mamu Helenu. „Bylo to naše hnízdo, byli jsme jako rodina a rok co rok se tady scházeli. Přijeli kluci z Teplic, Vimperka, Hradce Králové. Přerostlo to v přátelství, navštěvujeme se i v průběhu roku. Je to škoda, tady vždycky byla skvělá parta,“ líčí s nostalgií.

Ani on si nemohl nevšimnout, že v posledních letech z Josefa zmizely pouliční bary. Podle místních útlum začal s covidovou pandemií a se změnou ve vedení radnice. „Byl tady jeden stánek vedle druhého, jelo to nonstop a město bylo plné. Když se teď chce člověk někde najíst mimo festivalový areál, nemá skoro kde,“ poznamenává Martin Zvolánek.

Chtěli jsme vnést klid, říká starosta

Starosta Jaroměře Jan Borůvka (ANO) přísnější metr při posuzování žádostí o zábor veřejného prostranství vysvětluje snahou vnést do Josefova klid:

„Když skončí festivalová produkce, dění se přesouvalo do centra Josefova a u stánků byl hluk až do rána. Dali jsme na názor místních, chtěli jsme intravilán zklidnit, což se podařilo. V loňském roce to bylo jasně vidět. Kdo chce, domluví se s Brutal Assault Agency a pronajímá si prostory mimo zastavěné části obce.“

Podle něj však radnice vychází vstříc místním podnikatelům, kteří si ve stávajících provozovnách během festivalu otevírají bistra a hospůdky.

Do květinářství s turbanem

Jedna z mála pivních zastávek, která v historické zástavbě zůstala, je u výdejního okénka v rodinném květinářství na rohu ulic Zdeňka Němečka a Okružní, pro štamgasty známá adresa. A navíc festivaloví návštěvníci dobře vědí, že právě sem se mohou zajít také osprchovat. Dobu na to si rezervují zapíchnutím špendlíku do velké tabule, na níž jsou možnosti rozepsány v desetiminutových intervalech. Jedna koupel vyjde na stovku.

„Začali jsme s tím v prvních ročnících festivalu. Lidé chodili a ptali se, jestli se někde mohou umýt. Říkali jsme si, že toho využijeme. Původně tady byl byt a vzadu stará koupelna s vanou. Nejdřív se návštěvníci sprchovali ve vaně, pak to dcery předělaly na dvojsprchu,“ sděluje květinářka Hana Grůňová, zatímco z koupelny kolem pultu s vystavenými růžemi vychází mladý pár Poláků.

Muž má na sobě pouze kraťasy, dívka vlasy schované do ručníkového turbanu. Chvíli studují seznam a pak umisťují špendlíky na další dny. Velkou ceduli si pro jistotu fotí telefonem. Špendlíkový rezervační systém je den před začátkem festivalu zatím poloprázdný.

„Myslím si, že ve středu to už bude plné. Nikdy jsme to nepočítali, ale za festival se tady vystřídají desítky lidí,“ dodává Hana Grůňová.

Brutal Assault začal v úterý zahřívací párty na menší scéně. Ostrý start na jednom ze dvou hlavních pódií obstará dnes v 11:30 americká death metalová formace Skeletal Remains. Mezi headlinery úvodního dne patří thrash metaloví velikáni Exodus z USA či norský hudebník Abbath, jenž přehraje klasické skladby slavné black metalové kapely Immortal. Na festivalu, který se v Josefově koná od roku 2007, zahraje kolem 150 kapel.

Šest brutálních tipů MF DNES

Všechny možné odnože metalu, ale také hardcore, metalcore nebo stoner rock. Brutal Assault nabídne tradičně rozsáhlou hudební mozaiku. Rozhodně se vyplatí navštívit i menší scény, kde budou hrát Baroness, Brutus, Dopelord nebo Kampfar.

Behemoth (Polsko)
Jasný headliner, který dokonale zapadá do koncepce festivalu. Kapela z polského Gdaňska se od black metalu posunula k nekompromisnímu technickému death metalu. Vystupuje přes 30 let a bezpochyby patří k nejzásadnějším skupinám celé extrémní scény. Koncerty Behemoth jsou působivá show, v níž nechybí kostýmy, pyrotechnické efekty ani ohně. Ale především sofistikované a zároveň posluchačsky přístupné pojetí metalu.

Carcass (Velká Británie)
Deathmetalová kapela z Liverpoolu se do Josefova vrací po pěti letech. Při poslechu propracovaných skladeb Carcass málokoho napadne, že parta kolem zpívajícího baskytaristy Jeffreyho Walkera hraje už od poloviny 80. let. Stále si udržuje svěží projev a zvuk. Důkazem je i povedená poslední deska Torn Arteries.

Brutus (Belgie)
V Čechách nepříliš známé trio z belgického Leuvenu se zpívající bubenicí Stefanií Mannaertsovou patří mezi nejosobitější evropské skupiny v ranku alternativního rocku. Písně plné naléhavých emocí vzbuzují pocit, že každou chvílí nastane konec světa. Není to jednoduchá hudba, přesto některé songy mají až rádiovou chytlavost. Není náhoda, že si Brutus už zahráli na velkých scénách, naposledy třeba na německém Wackenu, a na podzim je čeká turné po USA.

Baroness (USA)
Parta z amerického státu Georgia ve své dvacetileté existenci hrála v České republice několikrát, na Brutal Assault však má premiéru. Kapela si ráda hraje s různými styly, v jejich hudbě jsou prvky metalu, stoner rocku, jazzu i progrese. Důmyslně komponovaným skladbám je třeba dát čas, nejsou lehce stravitelné na první poslech. Baroness zároveň mají pověst skvělé koncertní kapely.

Gaupa (Švédsko)
Další festivalový nováček (na snímku). Projev švédské skupiny stojí na éterickém hlasu frontmanky Emmy Näslundové, která může připomínat Björk. Gaupa vydala debutové EP v roce 2018, od té doby urazila velký kus cesty. Hraje promyšlený stoner rock říznutý psychedelickými prvky, velmi umně dokáže pracovat s tempem a rytmem skladeb. O lecčem svědčí, že si Gaupa letos zahrála třeba na věhlasném francouzském festivalu Hellfest.

Khold (Norsko)
Black metalová formace z Osla s démonickým zpěvákem Gardem si zakládá na těžkých kytarových riffech. Jakkoliv jsou skladby Khold drsné, temné a syrové, představují díky pomalejšímu tempu a leckdy překvapivě chytlavým melodiím posluchačsky přívětivou podobu black metalu. Do Josefova přivezou čerstvé album Du Dømmes Til Død. Více na webu festivalu.