Sdílená dílna bude sloužit hlavně školám, na něž Cirkulární centrum zaměřuje workshopy k recyklaci a upcyklaci starých věcí. Každé pondělí od 17 do 19 hodin budou v dílně tvořivé akce, ve vybraných časech bude otevřena pro veřejnost.
„Čím dál víc lidí si uvědomuje, že je škoda vyhazovat věci jenom proto, že se rozbily. Tady si budou moci cokoli opravit. Vždy tu bude člověk, který jim ukáže, kde najdou nářadí, a zároveň bude schopný s opravou pomoci,“ říká zakladatel Cirkulárního centra Tomáš Mrkvica.
V plánu má také workshopy zaměřené na práci s nářadím. „Setkáváme se s tím, že dvacetiletí studenti nikdy v životě nedrželi v ruce vrtačku, ale mají chuť něco tvořit a vyrábět. Tady se to naučí,“ dodává.
V porovnání s Josefovem má centrum v budově, kterou si na pět let pronajalo od kraje, velkorysé zázemí šest místností o celkové výměře asi 500 čtverečních metrů. Ze vstupní místnosti, kde visí obrazy a v rohu stojí divokola Aleše Černého svařená ze starých bicyklů, se vchází do bývalého skladu, dnes materiálové banky. V regálech jsou vyskládány modré plastové boxy se štítky, v nich jsou kůže, molitan, provazy, sklenice, zátky, hadice, plechovky od piva, plastová víčka nebo přírodniny.
Kovářská a truhlářská dílna teprve vzniká
Materiál centrum získává i z kontejnerů, které má ve sběrných dvorech v Hradci a v Jaroměři.
„Materiálová banka bude sloužit hlavně pro školy. Budou si sem chodit pro materiál, ze kterého mohou vyrábět. Vytvoříme databázi materiálů i nápadů, jak s ním pracovat,“ poznamenává Mrkvica. V dalších regálech jsou kleště, vrtačky, úhlové brusky či horkovzdušné pistole. Část z toho dostalo centrum jako sponzorský dar od provozovatele supermarketů.
Z banky vedou schody do patra, kde v původních šatnách vznikla hudební dílna. Účastníci kurzů budou z papírových trubek a PET lahví vyrábět bubínky a další nástroje.
Největší bude bývalá umělecká kovárna, kam studenti Střední odborné školy Hradební docházeli na praxe. Proměnit se má na kovářskou a truhlářskou dílnu. Zatím je nezabydlená, zůstala v ní pouze stará pec. Dílna by měla podle Mrkvici začít sloužit na jaře.
„Vytápět tady nebudeme, protože by to bylo příliš nákladné, ale příští rok bychom chtěli alespoň rekonstruovat okna,“ říká.
Ozdoby z víček a náušnice z řetězu
V grafické a šicí dílně jsou pracovní stoly, židle a čtyři šicí stroje na workshopy pro školy i veřejnost.
„Z duší od kola děláme náramky, klíčenky nebo peněženky, z řetězu různé šperky, ze střepů a staré keramiky vyrábíme dekorace,“ jmenuje lektorka Andrea Kollová. Na stolech zaujme květináč z jogurtového kelímku dekorovaný střepy, vánoční ozdoby z kovových víček od sklenic nebo knižní obal ušitý z džín.
„Lidé mají kolem sebe spoustu tvořivého materiálu a často o tom ani nevědí. Před Vánoci utratí plno peněz za vánoční dekorace a ozdoby, přitom si je mohou vyrobit. Naším cílem je naučit je zpracovávat materiál, který by jinak vyhodili, a podpořit jejich nápady a kreativitu,“ vysvětluje lektorka.
Nedávno tu zájemci vyráběli ruční papír a recyklovali svíčky. Už v listopadu si zázemí pro kutily přišly prohlédnout desítky lidí.
„Vím, že sdílené dílny existují v Praze i jiných městech. Když si člověk potřebuje něco vyřezat nebo nalakovat, nemá většinou kde. Pokud je aspoň trochu zručný, zvládne to tady sám,“ uvedla Michaela Voborníková.
„Sama ráda předělávám nábytek, ale nemám pro to prostory a ani všechno nářadí. Snažím se hledat možnosti, jak s materiálem nakládat jinak a nebrat ho jako odpad. Tohle je přesně místo, kde to budu moci dělat. Můžu se inspirovat, poradit a potkat se s lidmi, kteří přemýšlejí podobně. Něco podobného mi v Hradci chybělo,“ sdělila další návštěvnice.
Cirkulární centrum doteď mělo hlavní základnu v josefovské umělecké kolonii, stávající tamní dílna už kapacitně nestačila.