Úpa u Trutnova je na třetím povodňovém stupni, v Hradci operuje dron

  9:48,  aktualizováno  15:17
Hradecký kraj prozatím zvládá velkou vodu, hasiči rozváželi stovky pytlů s pískem. Stoupá hladina Úpy i Labe. Větší problémy zatím způsobil vítr, bez proudu byly ráno tisíce domácností. Špindlerův Mlýn opouštějí turisté.

Výraznější škody zatím nenapáchaly intenzivní srážky v Královéhradeckém kraji. Hladiny řek v sobotu odpoledne dosahovaly povodňových stupňů na více než desítce míst. Nejvyšší, třetí stupeň platí na vodočetných stanicích na horním toku Labe, na Úpě v Horním Starém Městě a na Stěnavě v Meziměstí.

Řeky se zatím drží v korytech, kulminovat budou podle všeho dnes odpoledne a v neděli. Na povodně se chystají i další města, ve Dvoře Králové nad Labem lidé fasují pytle s pískem na zabezpečení domů, Hradec Králové nasazuje do ohrožených lokalit drony.

Ve Špindlerově Mlýně starosta dopoledne doporučil návštěvníkům, aby toto známé krkonošské horské středisko opustili. Redaktor iDNES.cz dopoledne zaznamenal po cestě do Špindlu desítky aut, které krkonošské středisko opouštěly.

Po poledni byl 3. stupeň vyhlášen také na Úpě na Trutnovsku. „Z důvodu bezpečnosti bude až do odvolání uzavřen jeden jízdní pruh na Úpském nábřeží v úseku od kruhového objezdu u kina zhruba po křižovatku s Novodvorskou ulicí. Na komunikaci bude kyvadlový provoz se zákazem vjezdu pro vozidla těžší než 3,5 tuny, tato vozidla včetně autobusů musí jet objízdnou trasou přes ulice Na Struze, Žižkova a ČSL armády. Autobusová zastávka u vlakového nádraží nebude obsluhována,“ uvedla před 13. hodinou mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Občané žijící v kritických oblastech byli informováni o situaci a mají možnost vyzvednout si pytle s pískem v areálu Technických služeb Trutnov. „Doporučujeme majitelům vozidel, kteří parkují v blízkosti vodních toků, aby svá vozidla přeparkovali do vyšších poloh, v Trutnově například na parkoviště u hřbitova či U Studny,“ sdělila mluvčí.

Trutnovská povodňová komise očekává, že může dojít k výpadku dodávky elektrického proudu, proto doporučuje, aby si místní dobili telefony či jiná elektronická zařízení.

„Srážkové úhrny se za posledních 24 hodin pohybovaly na většině území od třiceti do šedesáti milimetrů. V důsledku srážek došlo během večera a noci k intenzivnímu vzestupu vodních stavů a průtoků na vodních tocích pramenících v Krkonoších a Orlických horách, na Vysočině a Jizerských horách,“ uvedl v sobotu ráno Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí.

Nejvyšší srážkový úhrn naměřila stanice na Špindlerovce, za 24 hodin tam spadlo 176 milimetrů srážek. Trvalý a vydatný déšť bude podle meteorologů v sobotu pokračovat.

Třináct tisíc domácností bez proudu

Mnohem větší škody zatím ve východních Čechách napáchal silný vítr. Popadané stromy a větve poškodily vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo v sobotu dopoledne v Královéhradeckém kraji třináct tisíc domácností. „K nejpostiženějším oblastem patří Trutnovsko směrem na Semily, Náchodsko a Vrchlabsko,“ sdělila mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Beránková Lapáčková.

Na povodně se připravuje Hradec Králové. Do lokalit, kde hrozí největší riziko, město nechalo rozvést stovky pytlů s pískem.

Hladiny, průtoky, povodňové stupně. Sleduje stav řek na iDNES.cz

„Na základě informací od odborníků z Českého hydrometeorologického úřadu a Povodí Labe jsme potvrdili nejrizikovější lokality, jako je Melounka, Malý labský náhon a Chaloupecká svodnice, nelze vyloučit ani povodňové ohrožení z Orlice,“ informovala primátorka Pavlína Springerová (HDK). Právě Melounka se letos rozvodnila už čtyřikrát a velká voda vypláchla domy v hradecké části Plotiště.

Hradec Králové má za sebou i přes nepříznivou předpověď klidnou noc z pátku na sobotu. V krajské metropoli déšť ustal až nad ránem, avšak po rozednění se opět rozpršelo. Ačkoliv se lidé obávali, že se budou opakovat letní povodně, které hlavně v Plotištích a Stěžerách nahnaly do ulic vodu z polí, v noci k žádné pohromě nedošlo.

Koryto plné vody

„Sledovali jsme počasí a situaci kolem domu skoro celou noc. Voda ve svodnici tentokrát nebyla ani z poloviny, ale ve sklepech začala po půlnoci prosakovat spodní voda, jak stoupá její hladina,“ řekl iDNES.cz jeden z obyvatel Stěžer u Hradce Králové. Místní v pátek na poslední chvíli s bagrem čistili příkopy u propustků pod vjezdy k rodinným domům.

Dobrovolní hasiči z hradeckých Plácek v pátek v podvečer zasahovali ve Svobodných Dvorech v části Chaloupky, kde voda z pole podemlela propustek u rodinného domu a část ho utrhla. Příkop vede do Chaloupecké svodnice, která je podle radnice jedním z rizikových vodních toků na území města. Její koryto bylo v sobotu ráno plné vody, avšak stačilo ji odvádět dál.

Hasiči v noci na sobotu v Hradci a okolí zasahovali u několika popadaných stromů. Vodu ze sklepů čerpali v Písku u Chlumce nad Cidlinou nebo v Boharyni u Nechanic. Před šestou ráno hasiči nakládali v městském skladu na hradeckém letišti pytle s pískem. Radnice jich má připraveno několik set. Podle potřeby mají být odvezeny na místa, kde bude hrozit vylití toků z koryt.

Ohrožené lokality od pátečního odpoledne hlídají strážníci městské policie. S monitorováním pomáhají také dva městské drony. „Díky dronům můžeme sledovat změny hladin vodních toků, stav mostů, komunikací a protipovodňových zábran s minimálním časovým zpožděním, což zlepšuje naši schopnost rychle reagovat a přizpůsobit případné zásahy aktuálním podmínkám,“ vysvětlil náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09).

Pavel Struha z IT odělení magistrátu operoval v sobotu dopoledne s jedním z dronů v hradeckých Kuklenách. Na displeji kontroloval stav Malého labského náhonu.

„Létáme ve výšce 30 až 50 metrů a díky přiblížení vidíme situaci dole lépe, než kdybychom stáli někde opodál. Dron nám umožňuje podívat se i na místa, která jsou teď nepřístupná. Trasu si můžeme dopředu i naprogramovat. Z dronu navíc získáme měřičský snímek, na kterém se dají měřit plochy, vzdálenosti a tak dále,“ popisuje Pavel Struha výhody dronů předtím, než se přesune k Melounce v místní části Plotiště nad Labem. Dron však nemůže létat za silného větru či deště.

Kraj má tisíce pytlů s pískem

Ve skladu na hradeckém letišti mají technické služby od pátku připraveno zhruba 700 pytlů s pískem. Do vytipovaných míst je budou nejčastěji distribuovat dobrovolní hasiči. Pracovníci městských lesů na letiště navezli 50 tun písku, kde je k dispozici zdarma pro občany ohrožených lokalit. Lidé si však mohou přijet jen pro samotný písek do vlastních pytlů.

„Pytle tady pro vás nemáme, musíte si je koupit někde v obchodě,“ vysvětluje na letišti jeden z hasičů lidem, kteří si chtěli deset pytlů odvézt na ochranu svého domu. Žena ve středních letech proto nasedá zpět do auta a jede do města pytle shánět. Starší muž si mezitím nese z kufru jiného auta několik pytlů, které mu hasiči pomáhají naplnit. O kus dál nakládají hasiči pytle s pískem na paletách do náklaďáku, který je odveze na výjezdovou stanici.

„To jsou pytle pro případný zásah. Ráno jsme odsud vezli 50 pytlů do Písku u Chlumce, kde jsme čerpali vodu a potřebovali zastavit přítok,“ vysvětluje další z hasičů.

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

V Královéhradeckém kraji je připraveno v oblastech zasažených povodněmi pomáhat 150 profesionálních hasičů a 4 500 dobrovolníků. Nachystáno je podle hejtmanství deset tisíc pytlů na pískové bariéry a technika pro odčerpávání vody. „Všechna opatření jsou nastavena tak, aby mohla být okamžitě aktivována,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Technické služby ve Dvoře Králové nad Labem vydávají pytle s pískem od pátečního odpoledne. Dobrovolní hasiči je rozvezli i do areálu Domova sv. Josefa v městské části Žireč, zdejší náměstí bylo před necelým měsícem kvůli přívalovým dešťům pod vodou. Zabezpečili některé části barokního areálu včetně kavárny.

„Maminka by další vodu v baráku už nedala“

Velkou vodu po krátké přestávce očekávají také obyvatelé rodinného domu na žirečském náměstí, kteří se sotva vzpamatovali z poslední bleskové povodně. Na zdech místností jsou patrné mapy. Způsobila je voda vylitá z potůčku, který v úzkém korytě protéká kolem domu a ještě na zahradě mizí pod zemí.

V místnostech voda vystoupala do zhruba třiceticentimetrové výšky. Domek je obehnaný pytli s pískem. „Snad to aspoň trochu pomůže,“ věří Ladislava Chmelová, která v rodném domě ještě donedávna pobývala. Dnes zde žije její matka a sestra.

„Maminku jsem po nedávné povodni musela odvézt na psychiatrii, protože ji to úplně sebralo. Další vodu v baráku by už nedala. Celým domem se valila voda, bylo to hrozné. Teď nás to čeká asi znova,“ uvedla.

Lesy ČR kvůli silnému větru a dešťům vydaly varování před vstupem do lesních oblastí, horští záchranáři ze stejných důvodů nedoporučují túry do Krkonoš. Kvůli hrozícímu pádu stromů je do odvolání uzavřená část Labské cyklostezky mezi mostem v Černožicích a mostem v Jaroměři.

Nejezdí lanovky

Do neděle je zavřený skalní okruh v Adršpašských skalách. Nejezdí lanová dráha na Sněžku, celý víkend je zavřené také bistro v horní stanici lanovky. Mimo provoz jsou lanové dráhy ve Špindlerově Mlýně. Na hřebenech Krkonoš napadl sníh.

Města a pořadatelé kvůli přívalům deště odvolali většinu venkovních víkendových akcí. Počasí vystavilo stopku 20. ročníku krajských dožínek a Dnům evropského dědictví v Hradci Králové, oslavám 900 let od založení města v Miletíně na Jičínsku, koncertům na letním parketu Výrava nebo slavnostem vína a burčáku ve Smiřicích na Hradecku. Venkovní produkce zrušil také festival Jičín – město pohádky.

Déšť poznamenal také premiérový ročník Street Art Festivalu v Hradci Králové. Jestli počasí dovolí, sobotní Spray ´n´ chill, který se měl konat na mostu u soutoku, se přesouvá až na neděli 22. září. Ruší se také nedělní vernisáž dvou zahraničních umělců.

Francouzský umělec Takir má rozdělanou práci na velké stěně o rozměrech 8,4 krát 2,5 metru v ulici Na Rozhraní na Moravském Předměstí. Švýcar Soihe si udělá své plátno z vodojemu který má obvod 28 metrů a výšku 3,5 metru, v dopravním podniku. Práce obnoví na začátku příštího týdne.

Autoři: , ,