Ve Dvoře vadily vandalské tagy, tovární zeď pro graffiti posílí sounáležitost

  8:18
Žádné legální plochy pro tvůrce graffiti dosud v patnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku nebyly, zato teď mají sprejeři možnost, kterou jim mohou závidět široko daleko. Radnice jim poskytla 250metrovou betonovou zeď u bývalé textilky Tiba Zálabí.

S nápadem přišlo nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Střelka, které pořádá sprejerské workshopy.

Graffiti se na zdi mezi Alešovou a Mánesovou ulicí objevovala dřív, nyní to už je bez postihu.

„Plocha je veřejně přístupná, tvoří část oplocení bývalé Tiby. Město dalo souhlas s jejím užitím jako legální graffiti plochy,“ sděluje mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

Střelka organizuje workshopy už od roku 2019. Kvůli chybějícím plochám musela improvizovat, účastníci proto malovali na strečové fólie omotané kolem stromů. Betonový plot u dnes už neexistující továrny se ukázal jako jedna z mála vhodných lokalit.

„Kolem zdi chodíme trasu terénní služby, takže na ni každý den koukáme. Vyloženě se to nabízelo, i tím, že na ní už byla nelegální graffiti,“ říká vedoucí Střelky Zdeňka Šmíd Hejná.

Nová plocha může být turistický cíl

Objevila se snaha vytvořit pro klienty nízkoprahového zařízení i pro další zájemce volně přístupný ateliér.

„V posledních měsících loňského roku se začaly po městě ve větší míře objevovat tagy, tedy vandalské podpisy, a to nám vadilo. Myslíme si, že skuteční vyznavači graffiti s tím nemají nic společného, ale zároveň chceme předejít nárůstu takového jednání,“ poznamenává vedoucí Střelky, kterou navštěvují děti ze sociálně ohrožených rodin nebo s problémovým chováním. Podle ní může graffiti plocha posílit sounáležitost s místem a stát se, tak jako v jiných městech, i novým turistickým cílem.

Tovární plot z betonu měří 246 metrů, sprejeři mají k dispozici plochu více než 400 metrů čtverečních.

„Věříme, že děti vstanou od počítačů, půjdou ven a ocení, že si tady mohou něco legálně nakreslit,“ říká sociální pracovník Střelky Adam Matula. Za pravdu mu dává zájem o květnový workshop, dorazila na něj stovka dětí i dospělých. Mezi nimi také Sára, která se tvorbou graffiti zabývá několik let.

„Nejdřív jsem doma malovala obrazy, pak udělala první návrhy graffiti, vzala sprej a už to jelo. Doteď jsme se většinou scházeli s kamarády a dělali graffiti na papíry. Jsem ráda, že jsme dostali k dispozici tuhle plochu. Tady nikomu nebudeme vadit,“ tvrdí.

Od průšvihů až k přínosu komunitě

Graffiti pro děti ze Střelky představuje bezpečný způsob, jak vyjádřit emoce a názory. V jejich životě to může být důležitým milníkem. Jeden z bývalých klientů Erik přešel od jednoduchých malůvek tužkou a fixou ke graffiti, které mu otevřelo nové příležitosti.

„Když se před lety zúčastnil našeho workshopu, bylo to poprvé v jeho životě, kdy mohl naplno vyjádřit sám sebe. Dnes studuje střední školu a vede kroužky malování pro děti. Od rizikového trávení volného času se posunul k přínosu sobě samému a komunitě,“ uvádí Zdeňka Šmíd Hejná.

Zeď podél cesty, která vede z Mánesovy ulice kolem garáží a staré železniční tratě do Alšovy ulice, je označena cedulkami. Oficiální plochy pro nástěnné malby jsou například v Hradci Králové, Jaroměři, Náchodě nebo Novém Městě nad Metují. V Trutnově sprejerům slouží zeď u vlakového nádraží.

Pozemky o rozloze 3,4 hektaru u bývalé Tiby Zálabí koupil Dvůr Králové v roce 2022 za 39 milionů korun od společnosti Slezan Holding. Současně získal památkově chráněný komín, kolem něho vzniká nová nákupní zóna.

Zatím není jasné, jak město s největší rozvojovou plochou v centru naloží. Podle dřívějších vyjádření radnice by zde mohla být sportoviště nebo byty.

Prioritou je revitalizace jiného brownfieldu – bývalé Mayerovy továrny na náměstí Republiky. Dvůr Králové mnohasetmilionovou dotaci na výstavbu kulturního centra za téměř miliardu korun nezískal, přesto by letos měla začít demolice několika menších objektů a vytěžení kontaminované zeminy.