Golfisté při proměně zámeckého parku přijdou o hřiště. Likvidační, zlobí se klub - regiony.impuls.cz

Golfisté při proměně zámeckého parku přijdou o hřiště. Likvidační, zlobí se klub

  9:50
Golfový klub v areálu státního zámku Hrádek u Nechanic na Hradecku přišel o hřiště. Památkáři mu od Nového roku neprodloužili smlouvu, což je podle jeho představitelů pro klub likvidační. Správa zámku argumentuje, že chce parku vrátit historickou podobu.

Zámek Hrádek u Nechanic | foto: Martin Veselý, MAFRA

Historie golfového hřiště s kulisami neogotického zámku Hrádku u Nechanic se psala dlouhých třicet let. Od nové sezony se ovšem místo hráčů budou po trávnících procházet turisté a místo střiženému greenu poslouží louky senu zemědělců.

Správa státního zámku chce vrátit parku původní účel. To se však nelíbí golfistům, ti hovoří o podrazu a neochotě k dalším jednáním.

„Před třemi lety jsme uzavírali smlouvu na tři roky a v závazném stanovisku památkářů bylo, že smlouva může být na pět let. Počítali jsme, že teď uzavřeme smlouvu na další dva roky. Památkáři chtěli, abychom podobu jamek upravili, některé posunuli dál od zámku. Teď s námi však odmítli jednat, což je pro klub v podstatě likvidační,“ říká právní zástupce golfového klubu Miroslav Schüller.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Národní památkový ústav (NPÚ), který zámek spravuje, s tím nesouhlasí. Podle něj byla nájemní smlouva uzavírána vždy na určité období.

„Nikdy nebyla na věčné časy. Vždy se obnovovala. Už před třemi lety jsme avizovali, že ji prodlužujeme naposled. Chceme, aby se park navrátil k původním historickým účelům a byl plně přístupný veřejnosti,“ uvádí mluvčí územní správy NPÚ na Sychrově Lucie Bidlasová.

Golfisté jsou postupem správy zaskočeni. Očekávali, že v závěru tříletého pronájmu najdou s památkáři cestu, jak provoz klubu v okolí Hrádku zachovat.

„Nájmy jsme platili, pravidelně udržovali celé okolí zámku. Památkový ústav zřejmě změnil názor,“ míní sekretář klubu Petr Makovský.

Klub se odvolává na závazné stanovisko památkářů, které vydávají úředníci Královéhradeckého kraje. Jde o to, že klub působí v areálu národní kulturní památky. K tomu se vyjadřuje i NPÚ, jenže ten má dvě složky – úředníky státní památkové správy a fyzické správce státních památek. Zatímco první s možností prodloužit smlouvu až na pět let souhlasili, druzí, kteří zámek spravují, souhlasili jen s tříletou smlouvou.

„Jsou součástí jedné organizace. Zarazilo nás, že dali doporučení prodloužit na pět let a jednat o úpravě režimu, a najednou řekli: My s vámi jednat nechceme,“ říká Schüller.

Správa zámku už na podzim vypsala výběrové řízení na obhospodařování luk Hrádku. Zvítězil farmář z nedaleké Homyle. Golfisté se přesto mezi svátky na vedení území správy na Sychrově, pod niž Hrádek u Nechanic spadá, znovu obrátili. Dopis zaslali i na generální ředitelství NPÚ.

„Chtěli jsme jim prezentovat možnosti modifikace jamek a nějakého dalšího řešení, aby byli spokojeni a měli zachovanou část luk, ale vůbec s námi nejednají. Máme podporu České golfové federace, protože jsme jeden z nejstarších klubů, i obce. Opravdu jsme žili v tom, že budeme jednat, jak jim vyhovět,“ tvrdí advokát.

Historické cesty a luční kvítí

Památkáři se však k novým jednáním staví odmítavě. Chtějí areál zámku vrátit do historické podoby, kterou dokládají fotografiemi i starými záznamy. Hřiště se má opět proměnit v park a na zelené pláně vrátit luční kvítí.

„Chceme obnovit původní cestní systém, který v části parku zanikl. S dosázením nové zeleně se nepočítá. Zachován má zůstat průhled na zámek. Park by měl být přístupný k procházkám, což v době golfu nešlo,“ popisuje Bidlasová.

Pro golfový klub je to konečná, o devítijamkové hřiště přijde. Od soukromého vlastníka si pronajímá jen driving range u parkoviště, který sám o sobě k licenci nestačí.

„Máme asi 180 členů, oddíl dětí a mládeže. Nebylo to žádné VIP hřiště pro turnaje, ale klub sdružoval aktivní lidi z blízkého okolí Hradce Králové, třeba lékaře, učitele, střední třídu,“ podotýká Petr Makovský.