Ptáka postřeleného loveckou zbraní našli 10. února. Na zveřejněném rentgenovém snímku je vidět, že broky zůstaly káněti v hrudi a hlavě. Veterinář jeden vyndal, ale další kvůli riziku nechal dravci v těle.
„Broky se podařilo vyndat částečně, káně zatím funguje,“ řekl David Číp ze spolku Jaro Jaroměř.
V roce 2021 se do stanice dostal čáp černý, kterého kdosi postřelil v Horním Maršově v Krkonošském národním parku. Od roku 2022 se ve stanici starají i o káně rousné z Borové u Náchoda, jemuž také zůstaly některé broky v těle.
Boj o záchranu přírodní rozmanitosti i nadále prohráváme, varuje ornitolog![]() |
„Všichni tito ptáci byli střeleni loveckými zbraněmi. Jsou za tím pytláci, respektive to odhaduji spíše na pytlačící myslivce – alespoň podle jiných případů, které se staly v minulosti,“ řekl Číp.
Spolek na facebookovém profilu upozornil, že káňata nejsou škodná. „Naopak! Svým lovem pomáhají udržovat rovnováhu v přírodě a regulují přemnožené hraboše. Místo zbraní bychom měli vzít do ruky dřevo a hřebíky a stavět jim takzvané berličky, odkud budou moci vyhlížet svou kořist,“ uvedl spolek.
Záchrannou stanici v Jaroměři kraj podržel, ale jen pro letošní rok![]() |
Více káňat podle ochranářů umírá na otravy. Traviči pokládají návnady s nelegálním nervovým jedem karbofuranem, třebaže jeho držení a používání je od roku 2008 zakázané. Česká společnost ornitologická (ČSO) odhadla, že jde až o stovky káňat ročně. Až 40 tisíc těchto ptáků ročně zahyne kvůli elektrickému výboji.
Káňata jsou nejhojnějšími českými dravci, ČSO vyhlásila káně lesní Ptákem roku 2021.
12. září 2018 |