iDNES.cz

Hořice opraví za 120 milionů továrnickou vilu, poslouží hendikepovaným

  16:42
Rekonstrukce zchátralé Hirschovy vily v Hořicích na Jičínsku potrvá ještě víc než rok. Pro osmitisícové město je projekt největší investicí posledních let. Denní stacionář Klokan se už na přesun do vily připravuje, hodlá nábytek a vybavení pořídit ze sbírky.

Hirschova vila v centru Hořic léta chátrala. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oprava vily ze druhé poloviny 19. století, postavené továrníkem Bedřichem Hirschem, by měla skončit v závěru října 2025. Rekonstrukci zkomplikovaly problémy se statikou, ukázalo se, že část budovy nemá základy.

Radnice v Hořicích pro chátrající dům v Karlově ulici dlouho hledala smysluplné využití, svého času uvažovala dokonce o jeho zbourání.

V roce 2021 o ni projevil zájem denní stacionář Klokan. Přesun z Janderovy ulice mu umožní zvýšit kapacitu z 18 na 32 míst. Z toho 24 bude pro mentálně postižené a 8 pro seniory. Odlehčovací služba bude mít 12 lůžek, dnes má tři. Ve stávající městské budově je stacionář na hraně kapacity.

„Přestěhováním do Hirschovy vily se kvalita služeb posune o úroveň výš. Poptávka po denním stacionáři je vysoká už teď, zájemce musíme odmítat,“ uvádí ředitel organizace Petr Jakl.

Zatímco v denním stacionáři klienti tráví čas od rána do odpoledne, odlehčovací služba je zaměřena na dlouhodobější pobyty, jejím cílem je ulevit rodině pečující o mentálně postižené.

Nábytek v rozpočtu není

Více než stomilionový rozpočet na akci s vybavením nepočítá. Klokan, který se stará o hendikepované od roku 2014, proto vypsal veřejnou sbírku. Podle ředitele je na základní vybavení potřeba přibližně 1,2 milionu korun.

„Vzhledem k tomu, že pracujeme s klienty náročnými na péči, kteří dost často něco rozbijí, chceme, aby vybavení bylo v majetku denního stacionáře, ne města. Budeme tak při případných výměnách a opravách flexibilní,“ vysvětluje.

Vybrané peníze půjdou na pořízení nábytku, výpočetní techniky a dalšího vybavení. Část nákladů by měla pokrýt dotace. Sbírku bude Klokan propagovat na akcích, kde lidé budou moci přispívat přímo na místě.

„Počítáme, že během příštích dvou let bychom měli investovat zhruba 600 tisíc korun na plné dovybavení služby,“ dodává Petr Jakl.

Městskou budovu v Janderově ulici by stacionář v budoucnu chtěl nadále využívat, například jako dílnu pro své klienty.

Zastupitelé Hořic rekonstrukci historické vily schválili loni v létě. Přestože oprava bude stát 118 milionů korun, město zaplatí jen 15 procent nákladů. Většinu pokryjí dotace, z Národního plánu obnovy je to 80 milionů, z Královéhradeckého kraje 30,5 milionu.

Zřítila se část klenby

Tovární vila, která vznikla spojením tří starých budov, byla po letech chátrání v takřka havarijní kondici.

„Stav byl mnohem horší, než jsme předpokládali. Když začaly stavební práce, tak se ukázalo, že třetina objektu vůbec nemá základy. Část budovy proto bylo nutné podbetonovat novými,“ vysvětlil starosta Hořic Martin Pour (nestraník, Hořičtí patrioti).

Tím komplikace zdaleka neskončily. Před Vánoci se totiž zřítila část klenby. „Kromě jižní části, kde ještě zbývá osadit nové stropy, je dnes dům z osmdesáti procent staticky zajištěný,“ poznamenal starosta.

Neplánované stavební zásahy podle něj nezpůsobí dramatické zdražení rekonstrukce. Mnohem větším problémem je čas, rekonstrukce se dostala do poměrně výrazného skluzu.

„Museli jsme změnit postup výstavby, do některých prostor nebylo možné vstoupit, dokud nebudou staticky zajištěné. Nabrali jsme zpoždění několika měsíců. Když teď půjde vše hladce, rekonstrukci bychom měli stihnout,“ řekl během jara Martin Pour.

Kvůli pádu kleneb radnice uzavřela dva dodatky ke smlouvě, které navýšily cenu díla zhruba na 120 milionů korun se započtením daně. Dotace se upravuje podle víceprací a méněprací, proto spoluúčast města zůstává v limitu, který schválili zastupitelé na začátku. Město si muselo dojednat, že se o čtyři měsíce prodlouží termín stavby, avšak o dotaci nepřijde.

„Předpokládám, že po vyřešení akutních problémů se základy a statikou již bude další průběh prací plynulý,“ odhaduje starosta na konci června.

Na přelomu letošního a příštího roku začne stavební firma pracovat na fasádě. Přestavba vily pro denní stacionář Klokan je pro Hořice největší investicí od roku 2011, kdy skončil rozsáhlý projekt Město bez bariér za 161 milionů korun. Hořice během dvou let odstranily většinu překážek, které ztrpčovaly život zejména hendikepovaným. Úprav doznaly chodníky, veřejná prostranství a komunikace. Více než polovinu nákladů tehdy město zaplatilo z evropské dotace.

Dvoupodlažní vilu v Karlově ulici nechal ve druhé polovině 19. století vybudovat textilní podnikatel a bývalý starosta Hořic Bedřich Hirsch podle návrhu architekta Františka Karažeje. Po druhé světové válce zde byly byty, stejně tak po roce 1989, kdy budova přešla do majetku města. Rodina Hirschů v Hořicích provozovala 80 let tkalcovnu.

Hořice nedávno otevřely speciální stezky pro bikery:

zpět na článek