iDNES.cz

Vyhořelý zámek v Maršově bude sloužit seniorům. Investor Otruba se dohodl s obcí

  10:00
Chátrající pozdně barokní zámek v podkrkonošském Horním Maršově má v posledních 30 letech hodně pohnutý osud. Chráněná památka před téměř šesti lety vyhořela a jejího stávajícího majitele Vladimíra Racka kvůli tomu soud poslal do vězení. Nyní se zdá, že se obci podaří zprostředkovat prodej novému investorovi Tomáši Otrubovi. Ten chce zámek opravit a přebudovat na domov pro seniory.

Vyhořelý zámek v Horním Maršově (5.2.2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Požár zámku v srpnu 2018 poničil všechny střechy a poškodil i první patro objektu. Majitel pak sice zajistil provizorní zakrytí střech, ale to nevydrželo náročné podhorské podmínky a v posledních letech do zámku zatéká a jeho stav se každým měsícem zhoršuje. Konstrukce prakticky všech stropů čelní budovy se již prolomily a dřevěné části jsou napadené dřevomorkou. Památkáři však doufají, že je stále možné zachránit alespoň historicky cenné části více než 200 let staré památky.

O využití zámku teď jednají zástupci Horního Maršova s investorem Tomášem Otrubou, který bydlí v nedaleké Peci pod Sněžkou. Otruba již v Peci vybudoval Grand Hotel Hradec a patří mu také hotel Omnia v Janských Lázních. Nedávno se stal také spolumajitelem hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně.

Investor Tomáš Otruba

Tomáš Otruba osobně prezentoval své záměry na zastupitelstvu obce již na jaře. „Jednání s investorem jsou na dobré cestě. Představená koncepce, která počítá se zámkem jako veřejným prostorem a jeho využitím coby veřejné služby, je v naprostém souladu se zájmem obce. Vybudování bytů pro necelou stovku seniorů v areálu zámku navíc přinese desítky nových pracovních míst,“ říká starosta Horního Maršova Pavel Mrázek. Investor se zároveň zavázal splnit podmínku obce, podle které nesmí v zámeckém areálu stavět apartmány určené k prodeji.

Horní Maršov nyní zajišťuje odkoupení objektu od stávajícího majitele a vedení obce se již zavázalo nemovitost přeprodat Otrubově firmě Pec Resort Invest. Společnost také do letošního října vyhotoví na vlastní náklady studii o investičním záměru. Architektonickou studii připravuje pražské studio Qarta. Návrh pak musí posoudit památkáři.

Vzhledem k tomu, že investor Tomáš Otruba navštívil Horní Maršov před pár týdny v doprovodu své partnerky Renáty Kellnerové, zástupci obce předpokládají, že do obnovy zámku se zapojí také ona. S ohledem na velikost areálu zámku, jehož součástí je i budova pivovaru, odhaduje Otruba návratnost investice v řádu stovek milionů korun na více než 20 let.

Zámek Horní Maršov

Byl postaven v roce 1792 v pozdně barokním slohu. Alfons Aichelburg ho v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu. Hlavní schodiště na jižním průčelí nechali mezi lety 1906 a 1910 vybudovat tehdejší majitelé Czernin-Morzinové.

Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskován. V roce 1947 objekt získal národní výbor a do 80. let v něm byla internátní škola v přírodě. Od roku 1997 je zámek v soukromých rukou.

V 90. letech ho obec prodala ruskému podnikateli, od něj ho v roce 2018 koupila společnost Zámek Horní Maršov podnikatele Vladimíra Racka. Památka v létě 2018 vyhořela a následné vyšetřování ukázalo, že požár si objednal právě Racek. Soud jej poslal v roce 2020 na devět let do vězení.

Autor:
zpět na článek