iDNES.cz

Jazz slaví třicetiny nadějí a porozuměním, nabídne i newyorskou legendu

  11:50
Mezinárodní festival Jazz Goes To Town, který pamatuje mistry spjaté s Milesem Davisem, českou špičku včetně Milana Svobody, Jany Koubkové či Jiřího Stivína a osobnosti kalibru Borise Kovače, Kurta Ellinga, Jacka Bruce a Al Koopera, dnes načne jubilejní 30. ročník. Pořadatelé hradecké přehlídky jí dali podtitul 30 let naděje a porozumění. Slibují hudební zážitky, české i světové premiéry, jazzové hvězdy i mladé talenty.

Amirtha Kidambi (USA) | foto: archiv JGTT

Mezinárodní festival Jazz Goes to Town se roky Hradci Králové překládal, jako že jazz jde městem, přitom přesnější by podle anglistů bylo, že vchází či ovládne město. Dramaturgii 30. ročníku tvoří třináct projektů rozdělených do pěti festivalových dní na osmi místech v Hradci Králové. A každý den má své motto, kupříkladu Láska ke kořenům, Svobodné myšlenky, Intimní konverzace či Čerstvé nápady.

„Hudba nás může učit, jak přijímat nové a nečekané,“ říká dramaturg Michal Wróblewski.

Úterý Láska ke kořenům

Dnes v kavárně Artičok festival otevře Trio kytaristy Davida Dorůžky, flétnisty Roberta Fischmanna a bubeníka a perkusionisty Martina Nováka.

„Vzniklo na sklonku roku 2020 s cílem vytvářet novou hudbu, která by rozvíjela různé židovské hudební tradice. Všichni tři hudebníci se ovšem židovské hudbě věnovali už dříve, například ve spolupráci s izraelským hudebníkem Yairem Dalalem nebo s americkým multiinstrumentalistou Alanem Bernem. Jejich debutové album Gilgul si získalo přízeň posluchačů i kritiků, když zvítězili jak v odborné anketě Českého rozhlasu Jazz, tak v jazzové kategorii cen Anděl. Na festivalu trio vystoupí v sestavě rozšířené o dechovou sekci,“ sděluje mluvčí přehlídka Vojtěch Drnek.

Středa Svobodné myšlenky

Středa oživí prostor Knihovny města Hradce Králové, který ovládnou dvě energická a odvážná tělesa.

„Večer zahájí berlínský PHILM, kvarteto, zvítězivší v prestižní Deutscher Jazzpreis jako kapela roku 2021. Členové Philipp Gropper, Elias Stemeseder, Robert Landfermann a Leif Berger vytvářejí dynamickou, provokativní, intenzivní i hloubavou hudbu. Žádná ironie, žádné odkazy, žádná intelektuální teatrálnost, pouze brilantní zvuk a technika,“ charakterizuje skupinu dramaturg.

V druhé půli zahraje český sextet TONGU sestavený z předních osobností progresivního jazzu. Jejich nepředvídatelný hudební propletenec tvoří jak jazz, tak rock i hudba vážná a taneční.

Čtvrtek Intimní konverzace

Čtvrtek bude ve znamení duového formátu. V komorní Besedě, studiovém sále Klicperova divadla, nejdřív zazní polské duo propojující jazzovou improvizaci s tradičními písněmi z oblasti bývalého Polska na území současné Ukrajiny. Zpěvačka Maniucha Bikont a kontrabasista Ksawery Wójcinski v muzice evokují jaro, svatby, milostné písně, ukolébavky a zasazují je do příběhů mapujících koloběhy přírody a života.

Velmi kontrastní přístup k akustické písňové tvorbě představí oceňovaná skladatelka a zpěvačka Maja S. K. Ratkje spolu s kytaristou a zpěvákem Stianem Westerhusem. Jejich repertoár připomíná Kristianii 19. století nebo salony norských imigrantů na Středozápadě.

Pátek Čerstvé nápady

Pátek se rozběhne do tří sálů, do Petrof Gallery, Bia Central a Pavija´n Pubu. „Kontrabasista František Uhlíř patří ke generaci hráčů ve světě označované jako ‚česká basová škola‘. Do Petrof Gallery přiveze kvartet hudebníků vystupující pod názvem František Uhlíř Team, tedy F. U. T. Skupina interpretuje s velkým porozuměním a citem jak jazzové standardy, tak vlastní kompozice, které z polohy jazzových standardů vycházejí,“ říká Drnek.

Vstupné

  • Vstupenky od 100 do 350 Kč jsou v prodeji online na goout.cz. V předprodeji jsou výhodnější než na místě, předprodej končí hodinu před začátkem každého koncertu.
  • Festival poskytuje slevy pro studenty a seniory a nabízí dva typy permanentek.

Večerní dvojkoncert začne v Centralu tradičním rezidenčním souborem The Shape of Jazz to Come vol. 5, ten letos doplňují dva zahraniční hosté – řecká saxofonistka a improvizátorka Niki Kokkolli a polský skladatel a bubeník Szymon Gąsiorek. Českými členy ansámblu, který vytvoří nový program exkluzivně pro tento koncert, budou basista Miloš Klápště, kytarista Jan Bára a saxofonista žijící v Portugalsku Jan Michálek.

Po nich následuje výbušná skandinávská smršť Horse Orchestry, v jejímž hudebním vesmíru se klasické New Orleans 20. let setkává s freejazzem 60. let, stejně jako s hip hopem a soudobou vážnou hudbou, a vše končí ve specifickém, humorném postmoderním stylu. O afterparty v Pavija´n Pubu se postará Blues Bond, kapela jazzového varhaníka a zpěvák Jakuba Zommera.

Sobota Naděje a porozumění

Sobota, závěrečný festivalový den, začne dalším exkluzivním hudebním dílem – varhanním recitálem ve Sboru kněze Ambrože rezidenční skladatelky a klavíristky Kaji Draksler. Slovinská rodačka hledá způsoby, jak sloučit kompozici a improvizaci, jak vymazat stylistické a historické hudební hranice v kontextu objevování vlastního výrazu a jazyka.

Muzeum východních Čech rozezní Hot Brew s jejich autentickým bigbandovým swingem v neobvyklé kvartetové sestavě.

Elder Ones (USA)

Jim Black (USA)

„Vrcholem sobotního večera bude dvojkoncert výjimečných amerických projektů. Zpěvačka a skladatelka s indickými kořeny Amirtha Kidambi přiveze kvintet newyorských hudebníků Elder Ones, který vás strhne svými odvážnými improvizacemi rozostřujícími hranice jazzu, lidové hudby a elektroniky, navazujícími na duchovní a politický free jazz 60. let. Peter Evans Extra je nový projekt virtuózního trumpetisty. Společně s legendou newyorské downtown scény bubeníkem Jimem Blackem a uznávaným švédským basistou Peterem Eldhem tvoří výbušný koktejl rytmických sofistikovaných kompozic a bezbřehé improvizace,“ zve dramaturg.

Ten se objeví ve středu v kavárně Artičok na neformálním setkání tří dramaturgů při příležitosti 30. výročí festivalu, které nabídne debatu i krátké společné improvizační vystoupení. Kromě Wróblewského budou rokovat Zdeněk Závodný z Divadla 29 a hlavně otec zakladatel, muzikant a pedagog Martin Brunner. Debatu povede žurnalista Jan Hocek.

Autor:
zpět na článek