iDNES.cz

Běžte k praktikovi, žádají nemocnice. Omezení zatím zrušit nemohou

Přestože se včera zástupci mladých lékařů dohodli s premiérem Petrem Fialou (ODS) na navýšení platů, omezení provozu téměř všech nemocnic v Královéhradeckém kraji ode dneška i nadále platí. Nemocnice kvůli odřeknutým přesčasům ve velkém odkládaly plánované operace i ambulantní výkony.

Fakultní nemocnice Hradec Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Sestry obvolávaly pacienty s novými termíny už několik posledních týdnů. Dohoda den před začátkem omezení se tak do provozu logicky ani nemůže propsat.

„Začnu to obratem řešit, ale jakékoliv změny mohou nastat pouze po dohodě s těmi lékaři (kteří podali výpověď nebo odmítli přesčasy),“ říká ředitel Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach. Nemocnice může přesčasové služby nařídit pouze s dvoutýdenním předstihem, to se i vzhledem k blížícím se svátkům téměř nedá realizovat.

Praktici nemůžou jen tak zavřít a poslat pacienty k nám, vadí nemocnicím

Právě provoz náchodské nemocnice, která je největší z krajských zdravotnických zařízení v Královéhradeckém kraji, zasáhl protest lékařů nejvíce. Špitál na svých webových stránkách informoval, že omezení se dotknou neurologie, ortopedie, chirurgie, urologie a gynekologie. Na všech těchto odděleních se počítá s omezením operací i ambulantní péče. Akutní péče se protest nedotkne.

„Je třeba si však uvědomit, že naše nemocnice by nebyla schopna zabezpečit v prosinci akutní péči, pokud by se řada lékařů, i přes svoji podporu této iniciativy, nebyla ochotna podílet i v prosinci na zabezpečení nepřetržitého provozu,“ upozorňuje Mach.

Dohoda je první krok

Podle šéfa trutnovské nemocnice Miroslava Procházky dohoda ještě neznamená, že se konkrétní lékaři rozhodnou přesčasy nakonec vzít. Svou roli mohou hrát i blížící se Vánoce.

„To, že se domluvili na centrále, neznamená, že výpovědi jsou neplatné. Dokud je (lékaři) nestáhnou nebo dokud nepodepíší novou smlouvu, tak stále platí jejich poslední právní vůle, kterou doručili svému zaměstnavateli,“ varuje před přílišným optimismem Procházka.

Také trutnovská nemocnice se nyní bude s lékaři individuálně domlouvat, kdo bude ochotný sloužit směny navíc.

„Na příští týden předpokládám, že vše bude probíhat tak, jak bylo naplánováno. Tipoval bych, že u většiny nemocnic se to projeví v druhém týdnu, případně v druhé polovině prosince, protože i druhý a třetí týden jsou pracovní a my normálně fungujeme,“ míní Miroslav Procházka.

Žádné změny v krizových opatřeních zatím nechystá ani největší zdravotnické zařízení v kraji - Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která je přímo řízenou organizací ministerstva zdravotnictví. Na tamních klinikách pracuje zhruba 900 lékařů a téměř 400 z nich už v průběhu září odvolala přesčasové souhlasy. Nemocnice kvůli tomu omezila část plánovaných operací a omezení. Prioritou bylo zajištění akutní, centrové a onkologické péče.

„Na celkovém počtu výpovědí se prakticky nic nezměnilo. Vstoupila do toho ovšem ještě obecná nemocnost u personálu. Jak se nová dohoda projeví v praxi, budeme vědět v následujících dnech, až proběhnou jednání ve vedení nemocnice,“ odkazuje na přílišnou čerstvost situace vedoucí tiskového oddělení nemocnice Jan Špelda.

O přesunech termínů informovala nemocnice pacienty v posledních dvou týdnech. Operace a vyšetření jsou naplánovaná dlouhodobě a nové termíny by měli pacienti dostat nejspíš až v lednu. Kvůli výpadků lékařů také nemocnice počítá s omezením provozu některých ambulancí a vyzvala pacienty, aby s obtížemi raději nejprve zašli ke svému praktickému lékaři. Obdobné doporučení vydaly i další nemocnice.

„Je možné, že se čekací doby v ambulancích prodlouží, protože někde bude otevřených méně ambulancí,“ zdůvodňuje krok Špelda.

Aktuálně informace na webech

Aktuální informace by měli pacienti najít na internetových stránkách jednotlivých nemocnic. Například nemocnice v Trutnově čekala s vydáním přehledu až do poslední chvíle, dokud neproběhnou poslední jednání. Podrobně naopak informuje nemocnice v Náchodě.

„Na neurologii rušíme převážnou část plánované péče, odborné ambulance nebo poradny, například EMG, sonografická vyšetření nebo biologickou léčbu migrény. Na ortopedii pojedeme standardně do 12. prosince a poté budeme poskytovat už jen akutní péči. V Novém Městě nad Metují zavíráme ortopedickou ambulanci na celý prosinec,“ vypočítává omezení Jan Mach.

Chirurgie omezí plánovanou operativu od 18. prosince, urologie má v prosinci fungovat jen v akutním režimu a na gynekologii se plánovaná péče soustředí jen od úterý do čtvrtka, kromě dětské gynekologie a porodnice. Na interně nebo dětském oddělení už nyní funguje převážně jen akutní péče. Všechna tato omezení ovšem budou platit, jen dokud se nemocnice s lékaři nedohodne na změnách.

Obdobná omezení plánovala také nemocnice v Jičíně. „Omezí se část operativy, ale akutních výkonů se to nedotkne, ani akutních ambulancí. Některé plánované ambulantní výkony se posouvají, například na diabetologii,“ shrnuje opatření ředitel jičínské nemocnice Daniel Malý.

Naopak dvě menší krajské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem a v Rychnově nad Kněžnou protesty lékařů prakticky neměly omezit. V obou neodkládali plánované ambulance ani výkony.

„Našim lékařům bylo trapné odvolávat věci, které byly naplánované a pacienti se těšili, až je to přestane bolet. Žádný katastrofický scénář jsme neplánovali. Byli jsme přesvědčeni, že zvítězí zdravý rozum a že se všichni dohodnou. Jsem rád, že to tak dopadlo,“ neskrývá ředitel rychnovské nemocnice Luboš Mottl.

Do jednání se zapojil i kraj

V krajských nemocnicích, kde pracuje zhruba 800 lékařů, se do protestu zapojilo výpověďmi přibližně 150 z nich. Přesto nemá být omezená akutní péče a až na výjimky ani lůžková oddělení.

„Uvědomujeme si náročnost přesčasové práce, ačkoliv do ní v našich nemocnicích není nikdo nucen, a snažíme se ji našim lékařům kompenzovat alespoň finančně. Nastavit provoz a zajistit aspoň akutní péči v prosinci nebylo jednoduché,“ přiznává předseda Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Tomáš Halajčuk.

Zmírnit napětí se v posledních týdnech snažil také kraj, který jednal s lékařskými i nelékařskými odbory. Naposledy se sešli včera odpoledne.

„Chtěli jsme si ujasnit jejich požadavky a zjistit, zda pro ně můžeme organizačně nebo finančně něco udělat. Musíme však také udržet financování pro další roky,“ říká k jednáním radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

30. listopadu 2023

Lékaři se dohodli s Fialou, kolaps péče zažehnán. Dostanou navíc 9,8 miliardy | (4:30) | video: PSP ČR
zpět na článek