Mládě volavky obrovské se vylíhlo 19. března, rodiče se o něj starají v zázemí zoo. Aktuálně tu mají dva páry.
„Volavky jsme v průběhu let na rodičovství připravovali tím, že jsme je nechávali vychovávat mláďata marabu afrických, v jejichž chovu patříme také ke špičce. Paradoxně nyní ale mládě odchovává mladší pár, který takovou příležitost zatím nedostal. Navzdory tomu jde vše dobře. Nemůžeme ale ještě říct, že máme vyhráno,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský.
Volavka obrovská je největší z druhů volavek, navíc i jeden z chovatelsky nejnáročnějších.
Ptáci vyžadují prostorné zázemí a pro svou nebezpečnost nejsou ideálními obyvateli smíšených expozic. Spolubydlící i „nesympatické“ ptáky vlastního druhu mohou snadno zabít.
V České republice se tyto volavky dosud nikdy nepovedlo odchovat. Raritní jsou odchovy i v zahraničí. Na celém světě žije v zahradách sdružených systémem ZIMS kolem třicítky těchto ptáků, za poslední rok se vylíhlo pouze jedno další mládě, a to ve Francii.
„Mezi největší problémy chovu těchto volavek patří jejich malý počet v lidské péči. Je také velmi složité sestavit harmonizující chovný pár,“ říká zoolog Podhrázský.
Volavky obrovské žijí na jih od Sahary, na jihu Arábie a v jižním Iráku. Mohou dorůstat výšky přes 150 centimetrů a v rozpětí křídel měřit i hodně přes dva metry. Také díky impozantním rozměrům je často používané další jméno: volavka goliáší.
Odhady jejich počtů v přírodě se značně odlišují. Některé hovoří o necelých šesti tisících, další až o 67 tisících jednotlivců. Volavky jsou vázané na mokřadní systémy, proto je pro ně největší hrozbou přeměna přirozeného prostředí.
„Úbytek mokřadních ekosystémů je v současnosti jedním z nejpalčivějších problémů ochrany přírody. Proto je třeba vytvořit fungující populaci v lidské péči a správnou metodiku chovu. Safari Park byl Evropskou asociací zoo a akvárií pověřen vedením Evropského chovného programu,“ říká mluvčí zoo Michal Šťastný. Tým v dvorské zoo by měl evropský chov stabilizovat.