iDNES.cz

Muzejní noc v Hradci vede od křídel Míly Fürstové k loutkám i hoblíkům

  9:56
Předletní Festival muzejních nocí dnes vstoupí do Hradce Králové. Nabídne osm institucí, do nichž bude od 18 do 24 hodin možno vstoupit bez placení. Zájemci se podívají třeba do malé vodní elektrárny Hučák či soukromého Muzea parních strojů v ulici Na Hrázce. Účast přislíbila věhlasná grafička Míla Fürstová.

Grafička a výtvarnice Míla Fürstová pochází z Hradce Králové, ale žije a tvoří ve Velké Británii. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kromě koordinátora, jímž je Muzeum východních Čech, se ve městě a okolí zapojí také Galerie moderního umění, Labyrint Divadla Drak, Museum bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce, Železniční muzeum Výtopna Jaroměř a hradecká hvězdárna a planetárium.

„Výhodou společné muzejní noci je, že návštěvníci mají opravdu širokou paletu témat a programů, z nichž mohou vybírat. Na své si proto přijdou jak milovníci umění či historie, tak technických oborů. Programy připravujeme na míru především rodinám s dětmi, ale užijí si je vlastně všechny generace,“ říká náměstek ředitele pro výstavní činnost hradeckého muzea Stanislav Hrbatý.

Muzeum východních Čech se soustředí na soubornou výstavu grafičky Míly Fürstové Taj jemnosti aneb Návraty domů. Součástí programu proto bude v 18 hodin mimořádná projekce filmu Křídla pro Coldplay v Biu Central za účasti výtvarnice Míly Fürstové a režiséra snímku Petera Hirjaka.

„Tvorba i osobnost Míly Fürstové poskytují mnoho inspirace, proto máme velkou radost, že s námi autorka Muzejní noc prožije osobně. Před muzejní budovou budou výtvarné dílny, dále taneční a hudební vystoupení žáků ZUŠ Střezina, kteří se zúčastnili také vernisáže výstavy a teď se vrátí s programem inspirovaným tvorbou Míly Fürstové. Prvky autorčina díla bude prostoupen i speciální fotokoutek. Zážitkem určitě bude workshop ruční výroby zmrzliny pod vedením expertů z Na zmrzku z Hradce Králové, chybět nebude ani tým z Férové palačinkárny,“ uvádí muzejní edukátorka Veronika Nebeská.

5. dubna 2024

Galerie moderního umění zve na procházku novou výstavou Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche v nevšedním čase večerních hodin.

Divadlo Drak vybízí k dobrodružství ve svém spletitém Labyrintu s příběhy o múzách v dračí historii přímo od pamětníků při výstavě Příběh Draku 1958-2018. „Objevte, že ze strachu není třeba mít žádný strach, v interaktivní výstavě Neboj, neboj!, vydejte se na venkovní výpravu Za příběhem Draku a nakonec se s námi zastavte u ohně před divadlem,“ zve loutkový Drak.

Malá vodní elektrárna Hučák otevře Informační centrum obnovitelných zdrojů, osvětlená secesní budova bude lákat na noční historické prohlídky elektrárny do půlnoci.

Historické hoblíky i Proboštův betlém

K Muzejní noci neodmyslitelně patří Jan Tomek a jeho Muzeum parních strojů. Před domem stojí parní stroj z cukrovaru Syrovátka, v industriálním pavilonu stacionární parní lokomobila od výrobce Umrath Praha z roku 1905 a mnoho dalších skvostů a rarit. V úhrnu jde i o 160 modelů parních strojů, které vyráběly německé hračkářské továrny.

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř se otevře od 17 do 22 hodin. Parní vlak pojede v pátek ve 14:13 na trase Ostroměř – Hradec Králové – Jaroměř. Nostalgické jízdy budou křižovat krajem i o víkendu.

Od páry k ruční práci zavede Museum bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce, jenž otevře dílnu s výrobky různých velikostí a typů jakož i s historickými dokumenty, předměty a nářadím. Vystavena je sbírka historických hoblíků.

Dívám se a všechno je pro mě zázrak, říká výtvarnice Míla Fürstová

Hvězdárna a planetárium otevře ve 20 hodin. K vidění budou historické dalekohledy a v Čechách nejstarší funkční Zeissovo projekční planetárium a také výstava Historie Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Muzejní noc chystá i Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem od 17 do 23 hodin. Budou komentované prohlídky Třebechovického betlému i koncert na harmonium, který provede Ondřej Mucha. Následuje přednáška o třebechovickém varhanáři a výrobci harmonií Josefu Vanickém.

V sobotu se Muzejní noc stěhuje i do Broumova, od 18 do 22 hodin je možné projít si zdejší památky za dobrovolné vstupné. Otevře se klášterní kostel sv. Vojtěcha, Muzeum Broumovska, skriptorium, dětská galerie Lapidárium, galerie Dům i výstavy v klášterní zahradě, dále také dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie i nejmladší broumovský kostel Zmrtvýchvstání/Vzkříšení.

Autoři: ,
zpět na článek