O vývoji v kauze, kterou vloni v listopadu zmapoval server Aktuálně.cz nyní informoval Radiožurnál a iRozhlas.cz. Obžalobu na hradeckou děkanku podal státní zástupce pro Prahu 6 Richard Petrásek. Viní ji ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle žalobce vynášela informace spřízněné skupině, která pak zakázky získala.
„Obžaloba žádá peněžitý trest ve výši sto tisíc korun a odnětí svobody v trvání dvou let s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let,“ potvrdila iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová. Trestní sazba přitom umožňuje až osmiletý trest vězení.
Děkanka měla o zakázkách Univerzity obrany mluvit s dnes už bývalým vojákem z Vojenského zdravotního ústavu Jiřím Dreslerem, který s dalším vojákem skrytě ovládal firmu, jež zakázky později získala. Společnost oficiálně řídila Dreslerova partnerka. Všichni tři svou vinu přiznali a již vloni uzavřeli se státním zástupcem dohodu o vině a trestu.
Myslivcová Fučíková obžalobu odmítá. Serveru Aktuálně.cz řekla, že o zakázkách nerozhodovala a proto je nemohla manipulovat.
„Podstatné je, že organizovaná skupina přede mnou svoji trestnou činnost skrývala,“ uvedla pro Aktuálně.cz s tím, že nemohla tušit, jaké jsou Dreslerovy záměry. Vojáci navíc mají zakázáno podnikat, proto se prý nepozastavila nad tím, že mu sděluje informace z tendrů. S Dreslerem se setkávala na půdě Vojenského zdravotního ústavu, kde od roku 2019 externě působí.
Za děkankou, která do čela hradecké přírodovědecké fakulty nastoupila loni v červenci, stojí i vedení univerzity. Uvedlo, že ctí presumpci neviny. Rektor Jan Kříž už dříve řekl, že Alena Myslivcová Fučíková s ním průběh trestního stíhání transparentně komunikuje a je proto přesvědčený, že jde o nešťastné nedorozumění.
„Rektor UHK Jan Kříž vítá posun v záležitosti a pevně věří v její plné očištění před soudem, které se tímto krokem přiblížilo. O vývoji je nadále paní děkankou detailně informován,“ uvedl mluvčí univerzity Jakub Novák.
K předávání informací o zakázkách na zboží biologické, chemické či medicínské povahy mělo podle obžaloby docházet v letech 2018 a 2019. Skupina díky tomu ovládla čtyři tendry Univerzity obrany za celkem 800 tisíc korun. Další dvě zakázky za 112 tisíc měla skupina podle iRozhlasu získat v roce 2020 od UHK.
Činná byla ale i v jiných soutěžích, k nimž měli ze své pozice přístup oba vojáci. Celkem tak trojice získala 18 zakázek za 6,6 milionu korun mezi lety 2018 a 2021. Nejpřísnější trest dostal bývalý podplukovník Dresler, který musí zaplatit milion a v armádě skončil. Druhý voják má kromě vyhazovu z armády poloviční trest a Dreslerova partnerka dostala pokutu 200 tisíc korun a zákaz činnosti řídit soukromé firmy na tři roky.