iDNES.cz

Náchod slaví 770 let. Dorazí rytíř Hron, saxofony zahrají Škvoreckému

  12:14
Koncerty, výstavami i výlety do terénu oslavuje Náchod po celý rok 770 let od první zmínky v listinách. Slávě patří i tento víkend. V sobotu se sem vrátí rytíř Hron. Radnice připravila bohatý program, vrcholem bude koncert Evy Burešové.

Obnova zámeckého kopce v Náchodě se blíží ke konci. (15. 9. 2022) | foto: archiv Městského úřadu Náchod

Místní v sobotu symbolicky chystají průvod ze Starého Města nad Metují, kde rytíř Hron kolem poloviny 13. století založil kostel. Pak zamíří na náměstí, tedy pod zdejší hrad, kde lenní pán sídlil, aby střežil zemskou stezku.

„Průvod se bude řadit v sobotu 15. června po 10. hodině u bývalé pošty ve Starém Městě. Poté rytíř Hron s družinou slavnostně vjede na náměstí, od 14. 30 hodin bude mít ležení před hotelem U Beránka. Návštěvníci uvidí vystoupení Kavalerie Náchod a skupiny historického šermu Manové Přemysla Otakara,“ zve mluvčí radnice Nina Adlof.

Hron z rodu Načeraticů s přídomkem z Náchoda se zmiňuje poprvé roku 1254, tedy za vlády Přemysla Otakara II. V listině břevnovského opata Martina vydané v Polici nad Metují se psalo, že opat dává svému věrnému Útěchovi les kolem potoka Srbská, aby ho vymýtil a založil novou osadu. Za to mu náležela dědičná rychta a mlýn, z nichž měl klášteru odvádět peníze i naturálie.

„Při určení polohy potoka Srbská se v textu uvádí, že tento potok je hranicí mezi majetkem polického kláštera a statky pana Hrona z Náchoda,“ vysvětuje archivář Státního okresního archivu v Náchodě Jan Čížek.

Originál se nezachoval, pouze opis, jejž nyní opatruje pražská Národní knihovna. Rukopis však trpí následky neodborného chemického zásahu z 19. století, jméno „Gron de Nachod“ je v latinském textu i přesto dosud čitelné.

Vyrazí si pamětní brakteát

Dávnému rytíři se bude věnovat Muzeum Náchodska při největší letošní výstavě. Ponese název Náchod 1254 a bude k vidění v Broučkově domě od 15. června do 12. ledna.

Muzejníci se zaměří na počátky města ve středověku i na postavu zakladatele města. Některé zažité představy se chystají bořit.

„Výstava provede středověkým městem i kupeckou stezkou spojující Prahu s Krakovem a poskytne ucelený pohled na středověké dějiny Náchoda. Součástí bude také audiovizuální projekce a interaktivní prvky. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet dobové oblečení. Jako památku na výstavu si navíc odnesou pamětní brakteát, který si sami vyrazí,“ říká Tomáš Menec z náchodského muzea.

Vernisáž se chystá v sobotu od 16 hodin a po ní následuje Náchodská muzejní noc s doprovodnými akcemi, kam bude volný vstup.

Na náměstí se budou střídat sokolové, mažoretky, polní myslivci, dětské soubory i místní aeroklub. Hlavním lákadlem je večerní koncert Evy Burešové, další hudebníci se už odpoledne objeví v přilehlém Parku osobností.

V kostele sv. Vavřince budou komentované prohlídky s návštěvou věže, vystoupí náchodský pěvecký sbor Hron se slavnostním koncertem. Místní malíři a fotografové otevřou své ateliéry, v sobotu od 9 hodin poprvé v sezoně přivítá návštěvníky i koupaliště.

Zámek ukáže jindy zavřená místa

Z náměstí na zámek bude jezdit vyhlídkový vláček. Zámek se připojí zpoplatněnými prohlídkami bez průvodce. K vidění budou běžně nepřístupná místa, k dispozici budou stojánky s texty a zaměstnanci zodpoví případné dotazy.

13. ledna 2021

„První zmínka není jen o městě, ale i o tvrzi, která stávala v místech dnešního hradu a zámku, proto slavíme stejné výročí. Na náměstí se chystají velkolepé oslavy a my jsme nechtěli zůstat pozadu. Nabídneme proto návštěvníkům, že si na jednu vstupenku projdou čtyři pokoje rodiny Kuronských, které nejsou klasicky zpřístupněny, a dále také vystoupí na věž a mohou zajít i na tvořivé dílničky v Ratibořickém sálu, kde si vymalují obrázek nebo se vyfotí ve fotokoutku,“ přibližuje kastelán státního zámku Petr Ťažký.

Mše za obyvatele

Kulturní program chystá také místní základní umělecká škola. Už dnes od 14 do 20 hodin zve na koncerty, na divadelní či taneční představení nebo výtvarné dílny. Budou se konat ve škole, parku i kostele.

Hlavní část oslav se uzavře v neděli 16. června v 9 hodin slavnostní bohoslužbou v kostele sv. Vavřince. Mše svatá bude sloužena za obyvatele města a doprovodí ji pěvecký sbor Canto.

I později bude z čeho vybírat. Hudební zajímavostí bude v pátek 21. června od 16 hodin vystoupení mladých saxofonistů ze základních uměleckých škol z Náchoda, Úpice a Hronova. Nese název Hrajeme pro Škvoreckého a koná se v zahradě městské knihovny.

Další událostí bude výstava ke 100 letům Fotoklubu Náchod. Muzeum Náchodska ji otevře ve výstavní síni vernisáží ve čtvrtek 27. června v 17 hodin. Po celý červen bude k vidění v knihovně také tvorba člena Fotoklubu Petra Šulce.

Lampiony i Spolkový dům

Náchodští už mají za sebou pět měsíců slavení. Radnice sáhla po chytré dramaturgii a každý měsíc vyčlenila jednomu námětu. Leden tu patřil architektům, například světoběžníkovi Janu Letzelovi a autoru knihovny Otokaru Novotnému. Otevřely se také budovy secesního divadla a nové radnice, které byly postaveny před 110 a 120 lety.

Únor patřil vědě, březen zase průmyslu a také zdejší textilácké šlechtě – rodu Bartoňů z Dobenína. V dubnu sem zvali za divadlem, v květnu za lázeňstvím, červen bude hudební i zbožný.

„Tematické rozdělení do jednotlivých měsíců se líbí organizátorům jednotlivých akcí i návštěvníkům jako dobrý nápad. Podařilo se nám tak do oslav vtáhnout celou řadu spolků a organizací, v oslavách se najde každý,“ hodnotí dosavadní průběh Nina Adlof.

Příznivého ohlasu se dočkal jednotný styl plakátů i lampiony na květnový ohňostroj vyrobené přímo v Náchodě. Mimořádný zájem cítili pořadatelé i při otevření Spolkového domu na začátku května, kdy zároveň startoval 25. ročník studentského festivalu Náchodská Prima sezona. Nové expozice rodáků Jana Letzela a Josefa Škvoreckého, které město vytvořilo právě ve Spolkovém domě, budou k vidění zdarma do 17. června. Výstavy jsou tam otevřeny denně od 8 do 17 hodin.

Náchod slaví 770 let

pátek 14. června, 14:00 až 20:00

Odpoledne plné umění
- ZUŠ, koncerty a divadlo
- park, zpěváci, akordeony, rock i výtvarné dílny
- kostel, orchestry i středověká hudba Alia Musica

sobota 15. června

- průvod, 10:15 ze Starého Města
- pódium, 11:30, příjezd rytíře Hrona s družinou na náměstí, hudba, spolky
- park osobností, 15:30 až 22:00 Adéla a Oldřich Bohadlo, Magda Malá a další
- Muzeum Náchodska, 16:00, vernisáž výstavy a muzejní noc
- kostel sv. Vavřince, 12:30 až 19:00, výstava, prohlídky, koncert, historický spolek Antares před kostelem
- zámek, 10:00 až 17:00, prohlídky nepřístupných prostor, vstupné
- Spolkový dům, 10:00 až 17:00, Den otevřených ateliérů
- pódium, 20:00, Eva Burešová s kapelou, 22:00 Pink Floyd revival czech

neděle 16. června

- kostel sv. Vavřince, 9:00, slavnostní bohoslužba za město, Canto ZUŠ Náchod

Podrobnosti jsou na webu města.

zpět na článek