Po zrušení lůžkové neurologie zůstane v provozu v trutnovské nemocnici jen neurologická ambulance v běžných pracovních hodinách od pondělí do pátku.
„Kvůli nedostatku lékařského personálu jsme bohužel nuceni uzavřít lůžkovou část neurologického oddělení. Vynasnažíme se, aby tento stav nebyl definitivní, a děláme vše pro to, abychom mohli oddělení za nějaký čas znovu otevřít,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Trutnov Miroslav Procházka.
Podle Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje zůstali na neurologickém oddělení lékaři pouze na 2,4 úvazku, což provozu nestačí.
Ještě před deseti lety se přitom před trutnovskou neurologií rýsovala světlá budoucnost. Nemocnice v roce 2011 otevřela iktové centrum pro léčbu náhlých cévních mozkových příhod. O dva roky později se jí podařilo získat evropské peníze pro nákup kvalitnějšího vybavení do centra.
Jenže se ukázalo, že pro provoz takto specializované péče si nemocnice nedokáže udržet dostatek lékařů. Navíc v kraji ordinují další dvě iktová centra – v Náchodě a Hradci Králové. A někteří pacienti s neurologickými diagnózami už dříve volili spíše tato pracoviště.
„Byla jsem na vyšetření v Trutnově, ale moji diagnózu dokázali odhalit až lékaři v Náchodě. Proto tam i nadále jezdím na vyšetření, byť hlavní část léčby podstupuji v Hradci Králové,“ přiznala Martina z Trutnovska, která se léčí s roztroušenou sklerózou.
Trutnovská neurologie se potýká se slabším zájmem delší dobu. Dlouhodobě hospitalizovala pod tisíc neurologických pacientů ročně. Oddělení má 19 lůžek. Když se iktové centrum loni zavřelo, pacienty bez větších potíží převzali v Náchodě. Horší je situace v Hradci Králové, kam míří i závažnější případy z Pardubického kraje.
Pacienty přesměrují
Lůžkové oddělení přestalo přijímat pacienty nejpozději v pondělí 16. prosince. Zhruba polovina z nich by se měla přesunout na internu, jelikož jde o lidi s dalšími obtížemi. Neurolog za nimi bude docházet z ambulance. Další pacienty si rozdělí nemocnice v Náchodě, Jičíně, Jilemnici nebo v Hradci Králové.
„Řekli jsme si, že po půlroce vyhodnotíme, zda ostatní nemocnice navýšení zvládají. Problém by to být neměl. Samozřejmě budeme dál hledat personál,“ řekl místopředseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Jiří Řezníček.
Podobné omezení péče zažila trutnovská nemocnice před čtyřmi lety, kdy kvůli odchodu části personálu musela uzavřít porodnici. Hledání nových lékařů nakonec zabralo 14 měsíců. Porodnice poté spadla pod hranici doporučených 600 porodů za rok, rodičky si totiž zvykly jezdit jinam. Nemocnice s nižším zájmem loni bojovala zřízením Centra porodní asistence, aby oslovila nové rodičky, které hledají co nejpřirozenější porod, jen za pomoci asistentky.
„Podařilo se to dobře nastartovat. Za deset měsíců máme v Trutnově 511 porodů a blížíme se hranici odborné společnosti. Je třeba si uvědomit, že v posledních letech počty porodů v Česku klesají a nižší čísla tak má většina porodnic,“ upozornil Řezníček.
Omezení péče v trutnovské nemocnici je důsledkem problému, o kterém holding i kraj vědí už dlouho. Jde o nedostatek zdravotnického personálu, který se bude do budoucna ještě zhoršovat. Poukázala na něj už před lety koncepce rozvoje krajského zdravotnictví.
„Trutnov škrtnout nechceme“
Hejtmanství s přihlédnutím k personálu i vysokým nákladům na lékařské vybavení už dříve připustilo, že se specializovaná péče bude muset centralizovat. Nové vedení kraje však odmítá, že by právě nyní v Trutnově k takovému kroku chtělo přistoupit.
„Toto je mimořádná situace. Nechceme, aby se tam péče omezila. Naším cílem je neurologii do Trutnova v brzké době vrátit. Již mám informace o tom, že jsou ohlášeny nějaké příchody (personálu),“ sdělil nový náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Mašek (ANO).
Zastupitelé už letos na jaře schválili materiál, který stanovil strategii akutní péče až do roku 2035. Podle něj má dojít k redukci akutních lůžek, jelikož stále více zákroků se daří realizovat ambulantní či jednodenní péčí. Růst mají naopak počty lůžek v dlouhodobé péči.
Lékaři Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc představili v říjnu unikátní metodu. Nový typ neurostimulátoru pacientovi umí vypnout bolest v jeho mozku efektivněji: