Před pěti lety zaujaly výletníky v Krkonoších netradiční útulny, které pro zdejší národní park vytvořili studenti pražské ČVUT. Nyní se nápadu chopily také Lesy České republiky, které během loňského roku podobné přístřešky postavily napříč celou zemí. Celkem 31 nových útulen ochrání turisty před silným deštěm, bouřkou nebo vyčerpáním. Je v nich také místo pro nouzové přenocování.
„Stavěli jsme dva základní typy, v obou přespí až čtyři osoby. Zejména v horských oblastech máme přízemní stanová áčka se šikmou střechou, ve kterých jsou lavice se stolem a zadní vyvýšené pódium na přespání. Častější jsou ovšem stavby s uzavřeným patrem na spaní a posezením v přízemí,“ popisuje generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Zatímco v Krkonoších narazí turisté na nejrůznější tvary a konstrukce, státní lesy vsadily na jednoduchost, díky níž mohou útulny budovat jako na běžícím páse. Stavby jsou převážně ze smrkového dřeva a stojí v hlavně v odlehlých oblastech, kde není možné najít komerční ubytování.
„Podnik je vybudoval v rámci programu Lesy pro život za 6,85 milionů korun během jednoho roku, tedy od prosince 2023 do prosince 2024,“ doplňuje mluvčí státních lesů Eva Jouklová.
17. května 2021 |
Nové přístřešky stojí například U Mladkovské louky v Orlických horách, v Kryštofově údolí u Liberce, v Krušných horách, Českém lese nebo v Beskydech. Ale také u stezky Via Czechia poblíž Mikulčic na jižní Moravě. Zatím poslední vyrostly na Vysočině jen pár kilometrů od Jihlavy a kousek od Bítova u Vranovské přehrady.
„Turistika a relax v přírodě mají naši podporu, takže v projektu pokračujeme. Vytipovali jsme další místa a plánujeme i nouzová nocoviště pro stany,“ říká Šafařík.
Celkem by mělo v Česku v příštích letech vzniknout na 150 útulen. Jsou výsledkem spolupráce autorů dálkových tras Via Czechia, architektonického studia Landa Ruhmkorf a státního podniku Lesy České republiky.