iDNES.cz

Sedmý Čech z gangu falešných bankéřů se vydával za někoho jiného, je ve vazbě

  17:58,  aktualizováno  18:59
Poslední člen česko-ukrajinské organizované skupiny falešných bankéřů je zpět z Ukrajiny v Česku. Tamní policie v květnu vydala šest Čechů, kteří se podíleli na telefonických podvodech. Sedmý se asi dva týdny skrýval pod cizí identitou. Skupina od října 2022 do října 2023 spáchala přes 150 podvodů se škodou téměř 30 milionů korun.

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z Ukrajiny obvolávali z falešných čísel české občany a vylákali z nich v přepočtu přes tři miliony korun. | foto: Národní ukrajinská policie

Devětadvacetiletého muže převzala policie ve čtvrtek 6. června od ukrajinské strany při extradičním řízení.

„Tohoto muže se před sedmi týdny v průběhu realizace nepodařilo s ostatními podezřelými zadržet. Muž se přibližně čtrnáct dní na Ukrajině ukrýval pod cizí identitou. Ukrajinští policisté ve spolupráci s našimi kriminalisty ho však vypátrali, zadrželi a umístili do vydávací vazby,“ sdělila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Kriminalisté muže obvinili ze stejných trestných činů jako ostatní členy skupiny, tedy ze zvlášť závažných zločinů účast na organizované zločinecké skupině a podvod a za trestný čin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Podali také podnět na vzetí muže do vazby. Soudce návrh přijal a muž je od pátečního odpoledne stíhán vazebně.

Šestice Čechů, jedna žena a pět mužů, byla zadržena na Ukrajině v půlce dubna. Poté je Ukrajina vydala.

Na případu vyšetřovatelé pracovali téměř rok a půl. Call centrum řídil čtyřicetiletý Ukrajinec v Oděse. Česká policie obvinila již v dubnu 17 lidí a předpokládá, že obviněným ještě prokáže dalších několik stovek podvodů, s nimiž vzroste i způsobená škoda. Ukrajinská policie při akci koordinované s českou policií zadržela 17 Ukrajinců.

Radili, co s „napadeným“ účtem

„Skupina se vydávala za pracovníky České národní banky. Poškozeným volali pod smyšlenou legendou, že došlo k napadení jejich účtu a je třeba k záchraně úspor převést peníze na takzvaný záchranný účet,“ popsala mluvčí Kormošová.

Falešným bankéřům se podařilo některé poškozené přesvědčit k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví.

„Pro zvýšení důvěryhodnosti používali pravá jména zaměstnanců banky, telefonní čísla banky i Policie ČR – takzvaný spoofing, takže si poškození mysleli, že hovoří se zaměstnancem banky či policistou,“ upřesnila mluvčí policie.

Podvedení tak přicházeli nejen o své úspory, ale i o peníze z úvěrů, o něž jejich jménem zažádali podvodníci. Peníze z účtů poškozených byly většinou převáděny na účty zejména ukrajinských občanů žijících v Česku a ti obratem peníze z bankomatů vybírali a předávali dalším. Těmto lidem, kteří zpřístupnili své účty, hrozí obvinění za trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Policisté zasahovali při likvidaci skupiny kolem call centra v dubnu ve stejný den a čas na území České republiky i Ukrajiny. Dokonaná škoda činí 22 milionů korun, dalších 5,5 milionu je škoda ve stadiu pokusu či příprav. Policie předpokládá, že obviněným ještě prokáže stovky podvodů.

Policisté při domovních prohlídkách odhalili ve dvou domech na Náchodsku i pěstírnu konopí. Z podezření na drogové delikty obvinili tři muže, jeden z nich je partnerem padesátileté náborářky gangu.

Autor:
zpět na článek