iDNES.cz

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

  8:26
Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však na žádaných oborech kapacita nižší. Loni se upínaly k druhému kolu až tisíce dětí, letos jde díky digitalizaci o stovky. Podle dat kraje sítem prvního kola neprošlo asi 5 procent uchazečů, výrazně méně než loni.

Studenti se ve Velkém Poříčí učí všechny polygrafické obory pod jednou střechou, od návrhu, po tisk či vazbu. Zvládnou i samolepky nebo potisk textilu. (leden 2019) | foto: Královéhradecký kraj

„Loni to byla úplná tragédie. Každý měl dva zápisové lístky a v prvním kole neprošly desítky procent dětí. Letos díky digitalizaci a možnosti třetí volby podíl výrazně klesl,“ pochvaluje si náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek (Piráti).

Mezi nepřijatými se podle dat kraje však ocitly také desítky dětí, jejichž přijímačky sice nedopadly špatně, ale kvůli nevhodně zvolené kombinaci škol v prvním kole neuspěly. Jde o děti, které by jinde prošly bez problémů, ale na preferovaných školách skončily pod čarou. A to je letos problém.

Kvůli digitálním přijímačkám a možnosti třetí volby se totiž na školách často rozplynul polštář pro možné druhé kolo. Zatímco třeba Gymnázium v Jaroměři loni ve druhém kole přijímaček nabídlo šest míst, letos se jeho kapacita zaplnila už v prvním termínu.

„Letos je to sekera. Spadne gilotina a zbudou žáci, kteří nebyli přijati. Pro ně je to opravdu psychicky náročné. Dřív měli alespoň naději, že někdo půjde jinam, a místo se uvolní,“ říká ředitel Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři Karel Hübner.

Nejméně sto míst v maturitních oborech

Podobně je na tom Gymnázium v Novém Bydžově i další školy. Krajský úřad proto ve středu nabídl rodičům nepřijatých pomoc s hledáním vhodných oborů a začal mapovat, jak úspěšní byli žáci ve srovnání s celkovými výsledky přijímaček.

Aby talentované děti neskončily někde na učilištích, zvažovalo se dokonce, že by jaroměřské gymnázium mimořádně mohlo přidat jednu třídu, aby poptávku uspokojilo.

Přijímačky v Královéhradeckém kraji

Volných míst bylo 7 573, v prvním kole se o ně ucházelo přes 6,5 tisíce žáků.

V druhém kole bude k mání alespoň 100 míst v maturitních oborech, další na učilištích.

Krajský úřad nabídl nepřijatým uchazečům poradenství na svém webu.

V digitálním systému DIPSy se v úterý 21. května objeví seznam volných míst pro druhé kolo.

„Šlo o jeden z návrhů ve chvíli, kdy jsme ještě neměli zmapované výsledky. Nakonec se ukázalo, že nejde o tak velký objem a stávající kapacity na maturitních oborech budou dostatečné,“ říká mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Podle kraje by mělo být na Královéhradecku pro druhé kolo k dispozici nejméně 100 míst na maturitních oborech.

Další volná místa nabídnou učiliště. Oficiální seznam se má v digitálním systému DIPSy zobrazit v úterý. Volná místa mají nabídnout střední školy v hradecké Vocelově či Hradební ulici nebo třeba soukromá obchodní akademie.

V kraji se letos nabízelo 7 573 volných míst, o které se v prvním kole ucházelo přes 6,5 tisíce žáků. Nový digitální systém nepřinesl jen uklidnění situace kolem zápisových lístků a menší stres pro žáky a jejich rodiče, ale výhodný je také pro školy. Ty dosud musely všem uchazečům odesílat rozhodnutí o přijetí. Nově ho drtivá většina dostala elektronicky.

„Dopis s modrým pruhem přijde na víc než stovku, to pro nás znamená úsporu desetitisíců,“ poznamenává Hübner.

„Zvýhodněn byl, kdo k nám opravdu chtěl“

Výrazně klidnější je i samotná situace na školách. Třeba Střední odborná škola veterinární v Hradci Králové, kam se hlásí studenti z celé republiky, letos není zahlcena rodiči se zápisovými lístky, jak to bývalo v minulých letech běžné.

„Myslím, že v tomto systému se zvýhodnili ti, kteří na naši školu skutečně chtěli. Žáky, kteří sice byli lepší, ale chtěli na gymnázia, systém vyřadil a nahoru se posunuli uchazeči, kteří nás měli na prvním místě,“ popisuje algoritmus programu ředitelka Hana Rubáčková.

Podobně automat zafungoval také na hradecké obchodní akademii. Ta bývá každoročně druhou volbou pro řadu studentů, kteří se hlásí především na gymnázia. Letos tomu nebylo jinak. Z 50 nejúspěšnějších uchazečů jich systém přijal jen osm. Všichni ostatní měli vyšší prioritu jinde.

„Zpravidla to bývá kombinace třeba Gymnázium J. K. Tyla a obchodní akademie,“ připomíná Štěpánek.

„Nás takový výsledek nepřekvapil, každý rok to bývá podobné. Žáci s nejvyššími studijními předpoklady, kteří se hlásí především na gymnázia, u nás logicky skončí na předních místech. Ani v minulosti jsme však neměli obavy, že by se naše obory nenaplnily. Jen jsme počkali deset dní, než se nám sejdou zápisové lístky,“ říká ředitelka obchodní akademie Jana Vitvarová.

Podle ní digitální systém škole paradoxně práci přidal. Doklady, které rodiče nahrávali do aplikace, totiž musela ručně kontrolovat.

„Nahraje se to jako obrázek, takže každý musíte otevřít, zkontrolovat, zapsat si body. To jsme dříve dělali najednou při podání přihlášky,“ vysvětluje.

20. srpna 2023

zpět na článek