Rozhledna Anna v Orlických horách musela zavřít, dostane ocelové nohy

  7:08
Po většinu hlavní turistické sezony se červená hřebenová magistrála mezi tvrzí Hanička a Pěticestím nad Říčkami v Orlických horách musí obejít bez jednoho z největších lákadel. Nejspíš až do konce prázdnin je zavřená rozhledna na Anenském vrchu.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu je lákadlem Orlických hor. | foto: Petr Záleský

Půlkilometrový výšlap a odbočku z hlavní trasy na vrch mezi bunkry Arnošt a Anna si nechá ujít jen málokterý výletník. Také o nedávném víkendu se jich tu vystřídaly stovky. Většina se o uzavření 17metrové dřevěné rozhledny dozvěděla až na rozcestí pod vrchem, případně až nahoře. Naštěstí se aspoň nepotvrdily zprávy o uzavírce přístupové cesty, údajně kvůli bezpečnosti.

„Před pár lety jsem odtud viděl Kralický Sněžník i Kunětickou horu a vedle ní komíny opatovické elektrárny. Tentokrát jsme s rodinou byli na Haničce a kvůli rozhledně jsme si udělali dvouhodinovou zacházku. Nevadí, vyrazíme si sem třeba v září,“ bral sportovně rozhlednu za drátěným plotem Karel Vaňha z Litomyšle. „Škoda, ta oprava možná mohla počkat až mimo sezonu,“ podotkla turistka Marta z Hradce Králové.

Rozhledna pojmenovaná Anna se otevřela na podzim 2010 a drsným podmínkám čelila necelých 14 let. Opravy už byly nutné. Stvrdil to posudek statika, který uvedl, že je poškozená nosná konstrukce rozhledny.

„Nosné sloupy napadl dřevokazný hmyz a hniloba. Proto je musíme ve všech podlažích vyměnit. Žárově se pozinkují i ocelové konstrukce. Veškeré stavební a konstrukční prvky zachováme, včetně původního vzhledu rozhledny,“ řekl Karel Fišer, oblastní ředitel Lesů ČR pro východní Čechy.

Výměna dřevěných sloupů je opravdu nutná

Anna je obehnaná pletivem. Jedna ze čtyř nohou je již vyměněná, ta původní leží rozřezaná na polena ve vozíku. Také nové nohy jsou již na Anenském vrchu, budou ocelové s dřevěnou obložkou. Podle původních zpráv měla být rozhledna zavřená jen do konce června, rekolaudace se však bude konat nejspíš až na přelomu srpna a září.

Uzavření v letní sezoně obhajovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Rozhledna se nachází na horském hřebeni v nadmořské výšce 991 metrů a nosné dřevěné prvky jsou tak soustavně vystavené extrémním povětrnostním vlivům. Po posouzení stavby statikem, který upozornil na poškození nosné konstrukce, byla výměna nosných dřevěných sloupů opravdu nutná. To je vzhledem k umístění rozhledny možné provést jen za příznivých klimatických podmínek,“ uvedla Jouklová.

Také údržbu prý nikdo nepodcenil. „Původní nosné sloupy byly ze smrkového dřeva. Každé dva roky jsme je nechali ošetřit ochrannými nátěry, ale prováděly se i další práce, například pravidelné ošetření trhlin,“ konstatovala mluvčí Lesů ČR.

Lépe odolá extrémnímu počasí

Podle starosty Rokytnice v Orlických horách Jiřího Štěpána může být zavřená rozhledna i pro něco dobrá.

„Rozhledna Anna je jedním z lákadel celého Rokytnicka. Na jednu stranu je škoda, že se musí zavřít hned na začátku hlavní sezony, ale je to naděje pro objevování dalších lákadel a pamětihodností v okolí města. Musím uznat, že stavební sezona na vrcholcích hor není úplně dlouhá a napasovat opravu od května maximálně do října určitě není snadné,“ uvedl starosta, který sice po volbách v roce 2022 skončil v opozici, ale rokytničtí zastupitelé loni v září rozhodli o kompletní přeměně vedení radnice.

Díky novým odolným nohám už bude nová rozhledna lépe odolávat extrémnímu počasí na hřebenech Orlických hor. Snadnější bude také údržba. „Nosné smrkové sloupy nahradí ocelové obložené modřínovým dřevem. Vizuálně zůstane rozhledna stejná, ale podstatně se prodlouží životnost této stavby. V případě poškození dřevěného obkladu se statika neporuší, takže v blízké budoucnosti půjde spíš o údržbu z estetických důvodů než bezpečnostních,“ podotkla Eva Jouklová.

Právě horské podnebí stálo za rozhlednovou fluktuací na nejvyšším vrcholu Orlických hor – na Velké Deštné. Tu první rozmetal vítr již na přelomu 19. a 20. století. Dlouho tu nevydržely ani další. Zatím nejdéle tu stála od roku 1992 až do roku 2004 osmimetrová pyramida ze čtyř otesaných kmenů, kterou dostal od skautů darem ke svým šedesátinám hajný a člen Horské služby Štefan Matějka.

Před 20 lety ji nahradila jiná dřevěná rozhledna, ta však sloužila jen šest let. Až v roce 2019 na Velké Deštné otevřela devatenáctimetrová ocelová rozhledna pětiúhelníkového půdorysu opláštěná modřínovými hranoly symbolizující déšť ve větru.