iDNES.cz

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

  17:10
Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu košťaty. Teď trnou, kde se zastaví výše škod.

Když se přes Hradec Králové ve středu odpoledne přehnala první vlna srážek, rodina Martina Dědka z okrajové části Plotiště nad Labem nebyla doma. Do novotou vyhlížejícího rodinného domu, jehož skromnou zahradu ukončuje koryto říčky Melounky, přijeli kolem půl osmé večer. Hned jim bylo jasné, že vody spadlo z nebe víc než jindy.

„Hladina potoka byla asi 10 centimetrů pod rovinou zahrady. V minulosti tady byl takový val, který jsme nechali srovnat. Vlastně jsme pozemek zvedli. Kdybychom to neudělali, možná bychom už měli vodu v domě a byla by tu laguna,“ přemítá Martin Dědek.

Odstřikující voda a bláto v první vlně bouřek zašpinily dlažbu na terase, okna a některé předměty. Majitelé se chtěli pustit do úklidu, vzali hadry a ručníky, jenže zanedlouho se situace ještě zhoršila.

„Mysleli jsme, že už je po všem, že se to vylije maximálně na protější zahradu, ale kolem půl deváté přišla druhá vlna a celé se to tu zaplavilo,“ líčí Dědek.

Během pár minut se voda vylila z břehů, který běžně ční přes metr nad hladinu. Celá zahrada vypadala jako jedno velké jezero. Po korytě říčky nebylo ani památky.

Výzva čtenářům

Přehnala se u vás bouřka nebo krupobití? Pošlete fotky nebo video pomocí odkazu ZDE.

„Tady bylo nejméně 15 centimetrů vody, marmolit na fasádě vůbec nebyl vidět. Nejvíce vody teklo mezi domem a dílnou, řeka se tudy valila do ulice,“ ukazuje majitel na menší objekt v sousedství domu, kterému v tu chvíli vůbec nevěnoval pozornost. Až později zjistil, že hladina uvnitř dosáhla několika desítek centimetrů a způsobila možná statisícové škody na uskladněné technice. Některé dlaždice byly odskočené, další museli vysekat, aby mohla vyschnout sádrová stěrka v podlaze.

Vodu hnali košťaty

Další statisícové škody voda napáchala v domě i na zahradě. Objekt je v jedné rovině s terénem a do zahrady má velké posuvné dveře. Pohled zevnitř byl jako do akvária, jen obráceně.

„Jenže voda se začala valit i do domu. Nejen dveřmi, ale také podlahou. Z rohů vytékala voda. Byla ve všech pokojích,“ popisuje Martinova manželka.

Na pomoc majitelům přijeli kamarádi. Asi deset lidí se snažilo s živlem bojovat. Do rukou vzali košťata a stěrky a snažili se vodu z domu vytlačit hlavním vchodem z druhé strany, než je říčka.

Vyplavená zahrada u rodinného domu v hradeckých Plotištích (10. července 2024)

„Lifrovali jsme to ven. Zkusili jsme i vodní vysavač, ale ten vůbec nestíhal. Každou místnost jsme měli pokrytou, tím jsme asi barák zachránili,“ doufá Martin Dědek.

Teď čeká, co dům po povodni udělá. Syna museli odvézt k prarodičům, protože jeho pokoj je neobyvatelný. Zda voda poničila podlahy, bude podle podlahářů možné určit až za několik týdnů. Poškozené mohou být také zdi a izolace. Majitelé škodu odhadují až na 1,5 milionu korun.

„Co jsme mohli zvednout jsme zvedli, ale třeba ledničky jsou na odpis. Voda byla v celém baráku,“ dodává majitel.

Hasiči zasahovali v noci na čtvrtek v Plotištích nad Labem u několika zaplavených domů. Voda vnikla do garáží v ulicích U Dřevony a Předměřická. Uzavřená byla také Říčařova ulice.

Protipovodňová ochrana chybí

Že je západní část Hradce Králové nedostatečně chráněna proti přívalovým dešťům, se ví dlouhé roky. Povodí Labe už v roce 2005 přiřadilo Melounce nejvyšší prioritu v hodnoticí zprávě o stavu ochrany před povodněmi. O nutnosti vybudovat na jejím toku suché poldry se hovoří nejméně od roku 2007. Původně bylo v plánu i přeložení koryta, ale od toho následně státní podnik upustil.

„Jedním z důvodů byl návrh suchých retenčních nádrží v povodí Melounky. Suché retenční nádrže Plotiště, Světí a Všestary jsou zanesené v zásadách územního rozvoje (Královéhradeckého kraje),“ připomněla už před dvěma lety mluvčí Povodí Labe Hana Bendová, když MF DNES upozornila, že navrhovaná opatření se stále ještě nedočkala realizace.

Přípravy o mnoho nepokročily ani za další dva roky. Na vině je především problematické vypořádání pozemků. Nádrže přitom měly zachytit přívalové srážky z polí a snížit kritický průtok Melounky při stoleté vodě z 10,5 na 1,55 kubíku za vteřinu. Náklady se už před lety odhadovaly na 115 milionů korun. Podle plánu povodí z roku 2022 se realizace plánuje na roky 2027 až 2028.

zpět na článek