Uprostřed léta zavřeli ve Dvoře kvůli další poruše bazén, místní jsou naštvaní

  16:16
Na Tyršově koupališti ve Dvoře Králové od pondělka uzavřeli padesátimetrový plavecký bazén. Porouchala se čerpadla, nová dorazí nejdřív za pět týdnů. Návštěvníkům zůstává pouze rekreační bazén a dětské brouzdaliště, město proto snížilo vstupné na polovinu. Areál potřebuje zásadní obnovu už roky.

Oběhová čerpadla vypověděla službu, padesátimetrový plavecký bazén je zavřený. Snímek je z loňského srpna, kdy Tyršovo koupaliště slavilo devadesát let. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Technické služby řeší letos na prvorepublikové plovárně jeden problém za druhým. Už v červnu se koupaliště na pět dní zavřelo kvůli havárii na vodovodním potrubí a úniku vody v rozvodu. Na konci července si výměna vody vyžádala několikadenní uzavírku rekreačního bazénu a brouzdaliště. Po poslední poruše oběhových čerpadel je do odvolání mimo provoz bazén s plaveckými drahami.

Porucha je důsledek zastaralé infrastruktury. Do koupaliště město příliš neinvestuje, technologie jsou v mnoha případech za hranicí životnosti, což nedávno potvrdily i závěry pracovní skupiny vytvořené kvůli revitalizaci plovárny.

„Dvacet let stará čerpadla, jež zajišťují vyrovnání hladiny vody v bazénu a zároveň její cirkulaci přes filtraci, dožila. Bez nich nelze udržet vodu v kvalitě, kterou vyžaduje hygiena. Na to už nejsme schopni reagovat jinak než výrazným omezením provozu,“ vysvětlil dvorský místostarosta Vítězslav Šturma (nestraník, Síla Dvora).

Město objednalo nová čerpadla, ta však nepřijdou dříve než za pět až osm týdnů. S největší pravděpodobností to znamená konec sezony.

„V letošní koupací sezoně už nepředpokládáme obnovení provozu,“ naznačil místostarosta. Investice do koupaliště, aby ho bylo možné na příští sezonu otevřít v plném rozsahu, se podle něj kvůli nedávným poruchám vyšplhají na miliony.

Rekreační bazén je bez filtrace

Hlavní bazén je přitom pro většinu návštěvníků hlavním důvodem k návštěvě plovárny z roku 1933. Rekreační je sice stejně dlouhý, ale chybí mu filtrace vody, ta nazelenalým zbarvením připomíná spíš jezero.

„Naší snahou bude udržet rekreační bazén v provozu. Protože se předpokládá jeho větší užití, ve spolupráci s hygienou v něm budeme nadále monitorovat kvalitu vody, která je ovlivněna možností dopouštění z vodního zdroje,“ sdělil ředitel technických služeb Dominik Valenta.

30. srpna 2023

Avšak právě rekreační bazén je nejbolavějším místem Tyršova koupaliště a dlouhodobě i nejkritizovanějším. Technické služby ho musí před každou sezonou pracně opravovat. Kvůli netěsnosti denně připouštějí 80 až 100 kubíků vody.

Lze předpokládat, že plavci kvůli omezené nabídce zamíří ve zbytku prázdnin na koupaliště v okolních městech.

„Průšvih byl otázkou času“

„V srpnu zavřít jediný bazén, kde se dá koupat a nechat pro lidi koupání v močále, kam se bojíš vnořit – to je neskutečný,“ uvedl na sociální síti Milan Straka.

„Jestli by nebylo na místě se vážně skutečně začít zabývat celkovou revitalizací našeho chátrajícího a technicky dosluhujícího koupaliště. Nebo budeme jen dál hasit požáry a látat díry?“ napsal Aleš Kapl.

Podle opozičního zastupitele Víta Zlámala (ODS) je zavření bazénu kvůli technické závadě přímým důsledkem nezájmu vedení města o stav koupaliště.„Dlouhodobě je jeho údržba zanedbávána, a to nejenom technického zázemí. Obdobný průšvih byl proto jen otázkou času. Doufejme, že tato situace bude konečně pro vedení města impulsem, aby do koupaliště začalo adekvátně investovat,“ míní.

Kompenzace za permanentky

Na výrazné omezení koupaliště radnice zareagovala snížením vstupného na polovinu. Dospělý za celodenní lístek nově zaplatí 50 korun. Návštěvníci sportovišť, jako jsou hřiště na basketbal, tenis nebo plážový volejbal, mají vstup volný.

„Kompenzací vstupného majitelům permanentek a nájemcům kabin se bude rada města zabývat na schůzi v polovině srpna,“ doplnil místostarosta Vítězslav Šturma.

Kvůli neutěšenému stavu Tyršova koupaliště radnice v loňském roce založila pracovní skupinu, která vyjmenovala hlavní problémy a přišla se zadáním budoucí revitalizace. Kromě zchátralého rekreačního bazénu je na hranici životnosti také fólie plaveckého bazénu, jenž byl opraven před více než dvaceti lety.

Celkovou rekonstrukci vyžaduje dřevěná restaurace. Strojovna a zázemí plavčíků mají problémy s vlhkostí, nevyhovující je i sociální zázemí u dětského bazénu. Poslední větší investicí byla v roce 2020 výstavba toalet a sprch za téměř čtyři miliony korun.