Jen za poslední dva roky VAK Hradec Králové do rozšíření vodojemů a výměn potrubí investoval bez započtení daně 526 milionů korun.
„Jsme na 20 procentech toho, co chceme v následujících osmi až deseti letech proinvestovat. Musíme naakumulovat finance, část si budeme muset půjčit, abychom dosáhli toho, že východočeská vodárenská soustava bude bezproblémová a zcela funkční,“ upozorňuje předseda představenstva František Barák.
Masivní investice by však neměly zamávat s cenou vody. Její zdražování Barák očekává v úrovni inflace. Vodohospodáři mohou ročně na investice vyčlenit kolem 200 milionů. V posledních letech se jim dařilo i čerpání dotací. Od roku 2023 získali na investice 271,5 milionu korun z programů ministerstva zemědělství.
Hradečtí zaplatí za teplo měsíčně o stovku víc, v Jičíně konečně ušetří![]() |
Nejvíce peněz stála výměna výtlačného potrubí z úpravny u Orlice do vodojemu na Novém Hradci Králové, který je objemem 20 tisíc kubíků největší akumulační nádrží ve východních Čechách. Úsek potrubí v délce 2,6 kilometrů přišel na 136 milionů korun bez daně. Původní litinová trubka byla stará více než šedesát let. Obdobně zastaralé potrubí je i v dalších částech soustavy.
„Měnili jsme také 1 500 metrů dlouhé potrubí na začátku přivaděče z Lité u Bohuslavic, které bylo na hranici životnosti. Bylo to nezbytné pro zajištění provozuschopnosti řadu pro asi 150 tisíc obyvatel. Část byla vyrobena ještě z oceli. Někde byly trhliny a museli jsme potrubí o průměru 800 milimetrů nahradit,“ vysvětluje technicko-provozní náměstek ředitele VAK Hradec Králové Pavel Loskot.
Rozšíří vodojem v Horním Přímu
Výměna potrubí u prameniště Litá stála 93 milionů korun. Dalších 70 milionů investoval VAK do rozšíření vodojemu v Chlumci nad Cidlinou a 73 milionů do rekonstrukce a přístavby vodojemu v Bohuslavicích.
V současnosti se s náklady 132 milionů korun pracuje také na výrazném rozšíření vodojemu Horní Přím u Hradce Králové. Ten zásobuje 50 tisíc obyvatel v západní a severní části hradeckého okresu.
„Stavba má být hotová do konce tohoto roku. Je to zcela klíčový objekt, v němž dojde ke zvětšení objemu z tisíce na čtyři tisíce kubíků,“ podotýká Loskot.
Vody je dostatek
V nejbližších letech musí vodohospodáři vyměnit ještě část potrubí u Slatiny na okraji Hradce Králové a z Lité směrem na sever, kde se hradecká část soustavy napojuje na náchodskou.
Dohromady jde asi o 3 kilometry za 300 milionů korun. Do deseti let mají následovat i další části. Přivaděč od Teplic nad Metují měří 44 kilometrů, z toho 26 kilometrů je na Hradecku.
„Během deseti let chceme opravit celou naši část. Někde půjde o výměnu, jinde zvolíme jiné řešení, buď vnitřní cementaci, nebo plastové vnitřní roury,“ říká Barák.
Kapacita prameniště v Lité se odhaduje až na 12 milionů kubíků vody ročně. Nyní se z něj čerpá 6,5 až 7 milionů kubíků, dalších až 1,5 milionu kubíků vody proudí na Hradecko z prameniště u Teplic nad Metují.
Vodojem v Náchodě stačí na pět dní
Do obnovy přivaděče investuje i sousední VAK Náchod, který v posledních pěti letech vyměnil potrubí od Teplic do Police nad Metují a od Náchoda do Bohuslavic.
U Náchoda postavil nový vodojem s kapacitou 5 tisíc kubíků vody. Celkem tak za poslední roky proinvestoval půl miliardy korun, zhruba z poloviny z dotací.
„Náchod neměl svůj vlastní velký vodojem. Nyní mu voda vydrží na pět dní. Máme před sebou ještě jednu etapu výměny v délce asi 16 kilometrů, ale ta není kritická. Jde o vodovod přes Náchod, který se však zčásti bude měnit díky stavbě obchvatu,“ říká starosta Jan Birke (SOCDEM).