iDNES.cz

Pohled do propasti. Krkonošská stezka korunami dostala skleněnou vyhlídku

  13:32
Stezku korunami stromů na okraji Janských Lázní v Krkonoších doplnila nová atrakce. Prosklená vyhlídka, jakou turisté znají z Alp nebo z amerických národních parků, umožňuje adrenalinový pohled do hloubky více než čtyř desítek metrů. Technici ji na vyhlídkovou věž instalovali v úterý.

Skleněný chodník se zábradlím měří 3,2 metru a jeho hmotnost přesahuje jednu tunu. Takzvaný skywalk je největší investicí od otevření stezky v roce 2017.

„Vyhlídkovou věž jsme chtěli zatraktivnit. Návštěvník, který se nebojí, zažije pocit, jaké to je mít pod sebou 43 metrů hlubokou propast,“ sdělil Zdeněk Pop, šéf marketingu Stezky korunami stromů Krkonoše. Technici skleněný chodník se zábradlím nainstalovali za provozu.

„Technické řešení jsme připravovali tři měsíce. Vybírali jsme ze tří variant, tato je nejatraktivnější. Výroba trvala měsíc, všechny části jsou vyrobené přesně na míru,“ uvedl technolog stezky Viktor Červek.

Konstrukci tvoří čtyři pochozí skla o tloušťce 45 milimetrů, dohromady váží téměř půl tuny. Zasazené jsou do dvousetkilogramového rámu. Skla a další materiál na vyhlídkou věž dovezl malý traktůrek, několik metráků vážící komponenty pracovníci usazovali ručně.

Ještě předtím kvůli bezpečnosti připevnili ochrannou síť, která zároveň bránila pádu materiálu na zem.

„Část původního dřevěného chodníku jsme museli opatrně vyříznout, aby se neporušila konstrukce pod tím,“ doplnil Viktor Červek. Skleněná plošina má nosnost 500 kilogramů na metr čtvereční. Zabírá pouze polovinu chodníku, takže návštěvníci, kteří nebudou mít odvahu do prosklené části vstoupit, ji mohou obejít.

Méně se lyžovalo, stezka bodovala

Stezka korunami stromů se na úpatí Černé hory otevřela před sedmi lety a okamžitě se zařadila mezi hlavní turistické magnety Krkonoš. Za první rok jí prošlo 330 tisíc výletníků, v posledních letech se návštěvnost pohybuje kolem 150 tisíc lidí.

„Díky tomu, že v letošní zimě nebyly ideální lyžařské podmínky, se nám podařilo na stezku přilákat více návštěvníků než v minulých zimách. Nárůst byl oproti loňsku výrazný,“ poznamenal Zdeněk Pop.

9. února 2018

Vybudování stezky stálo 170 milionů korun. Je dlouhá více než 1 500 metrů, v nejvyšších místech se mezi jehličnatými a listnatými stromy klene téměř 24 metrů nad zemí. Vede na 43 metrů vysokou vyhlídkovou věž ve tvaru hořce. Základ její konstrukce tvoří 12 zahnutých dřevěných nosníků. Dolů je možné sjet toboganem.

Krkonošská stezka patří k nejdelším v Evropě. Na rozdíl od ostatních korunových stezek má také podzemní část. V jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních je expozice s 3D modely, která návštěvníkům odhaluje mikrosvět půdy. Na expozici a naučné části spolupracovala Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).

„Pro nás jako správce parku jsou tyto stezky určitě přínosem, protože lidé se v nich nejen dozvídají, jak co v přírodě funguje, ale také díky tomu získávají povědomí o tom, jak se k chráněné přírodě chovat. Dalším přínosem je to, že snižují počet návštěvníků v klidových územích na ohrožených a zranitelných hřebenech,“ řekl Michalka Skalka ze Správy KRNAP.

zpět na článek