Když pošťáci měli koňskou linku i mercedesy, v zimě na povoz upnuli lyže - regiony.impuls.cz

Když pošťáci měli koňskou linku i mercedesy, v zimě na povoz upnuli lyže

  11:00,  aktualizováno  11:00
Do doby, kdy na Trutnovsku přepravovaly balíky i pasažéry koňské poštovní povozy, se vrací výstava Z historie trutnovské pošty. Muzeum Podkrkonoší v Trutnově ji připravilo u příležitosti 120 let od zahájení výstavby dnešní pošty v Horské ulici.

Výstava Z historie trutnovské pošty v Podkrkonošském muzeu v Trutnově | foto: Martin Veselý, MAFRA

Muzejníci představují unikátní fotografie z první republiky, které poprvé ukazují interiéry tehdejšího poštovního úřadu. K vidění je také sbírka starých telefonů, telegrafů a pošťáckých čepic.

Mezi nejcennější exponáty patří soubor černobílých fotografií ze začátku 20. století. Ukazují Horskou ulici v době, kdy na místě pozdější pošty stála stará kovárna a kolem protékal Mlýnský náhon. Z roku 1906 se dochovala mramorová pamětní deska připomínající otevření nové pošty. Kolekce dobových snímků z roku 1932 zachycuje tehdejší zaměstnance, jejich pracoviště i vozový park.

„Dosud jsme třeba nevěděli, jak v minulosti vypadal interiér pošty, který byl v průběhu let několikrát přestavěn. Zajímavostí je, že tehdy měla pošta vchod přímo z centra města, zatímco dnes je z Hradební ulice. Málo se ví, že na přepravu balíků i osob pošta měla vozy tažené koňmi. Na začátku 20. století je vytlačila železnice, nicméně tyto vozy stále sloužily pro převoz pošty ještě ve 30. letech,“ říká kurátor výstavy Ondřej Vašata.

Dochovaly se i původní jízdní řády. Například poštovní „koňská“ linka v roce 1910 vyrážela o půl osmé ráno z Trutnova a v 10:50 byla ve Dvoře Králové nad Labem. Vystavena je lyžnice s pákovou brzdou a řetězem, která se připínala na loukoťová kola poštovního vozu, aby koňské spřežení vyjelo i po zasněžené cestě.

Soukromý sběratel na výstavu zapůjčil telegrafní přístroje z konce 19. století, dálnopisy a kolekci starých telefonů. K vidění jsou také pošťácké čepice, stejnokroje, revizní knihy nebo třídnice na třídění listovních zásilek.

Na říšské autobusy nebyly po válce díly

Výstava se věnuje i období mezi lety 1939 a 1945, kdy v Trutnově působila říšská pošta.

„Provozovala také autobusové linky, cestující jezdili mercedesy. Po válce dosloužily, protože na ně nebyly náhradní díly,“ poznamenává Ondřej Vašata.

První pošta byla v Trutnově založena v roce 1754, do roku 1874 ji spravovali dědiční poštmistři. Svého času poštu vedla mimo jiné hraběnka Aichelburgová. V roce 1875 byla pošta postátněna. Původně sídlila na Dolním Předměstí u řeky Úpy, na konci 19. století se přestěhovala na Krakonošovo náměstí do budovy vedle Hassova paláce. Mezi lety 1888 a 1906 byl poštovní úřad v hotelu Union v Nádražní ulici.

V minulosti měla pošta kromě Horního Starého Města pobočky také v Poříčí, Libči nebo ve Starém Rokytníku.

„Jedním ředitelem hlavní trutnovské pošty byl po druhé světové válce otec herce Petra Haničince, ten se v patnácti letech za ním přistěhoval. Díky tomu Petr Haničinec na Trutnov rád vzpomínal,“ podotýká historik.

Výstava vznikla ve spolupráci s Českou poštou, trutnovským Klubem filatelistů a soukromými sběrateli. Potrvá do 20. dubna.