Nad hlavami turistů opět duní Kryštof. Zámek v Rychnově pořídí i výtah

  8:10
Zámek v Rychnově nad Kněžnou začal novou sezonu a po opravách zpřístupnil zvonici s čtvrtým největším funkčním zvonem v Čechách. Majitelé Kolowratové Krakowští letos chystají opět originální prohlídky se zámeckou paní a dokončují nový výtah. Událostí léta bude hudební Souboj klavírů.

Zvon Kryštof tu visí už 420 let, pohled na něj je vskutku impozantní. Když kastelánka rychnovského zámku Zdeňka Dokoupilová vezme za tlusté lano a rozhoupá téměř šestitunový zvon, ozve se nad hlavami jeho mohutný hlas.

„Dozvuk je 35 vteřin a tón zní přes čtyři oktávy,“ říká do akustického chvění kastelánka.

Zvon Kryštof je podle obvodu i váhy jedním z největších funkčních zvonů v Čechách. V začínající sezoně se opět představí návštěvníkům zámku. Výstup na opravenou historickou zvonici patří k vrcholu druhého prohlídkového okruhu, který zahrnuje i návštěvu loni zrekonstruovaného zámeckého kostela Nejsvětější Trojice. Účastníci zažijí také zvonění.

„Zvoníme jen krátce, aby si mohli zažít pocit, když jim zvon bije nad hlavou. Jinak se zvoní pravidelně každou neděli v 8:45 asi 5 minut,“ popisuje Dokoupilová mezi údery zvonu. Běžně ho obsluhují dva lidé. Teprve až když nabere správný rytmus, stačí jedny ruce.

Zvon Kryštof má průměr 2 metry, výšku 1,5 metru a po obvodu 6 metrů. Zdobí ho vyobrazení svatého Kryštofa, který nese Ježíška a opírá se o hůl, na druhé straně je malá kalvárie. Ani jeden z výjevů si však návštěvníci příliš neprohlédnou, neboť jsou v zákrytu bočních sloupů.

„V roce 2003 se zvon otočil o 90 stupňů, protože od roku 1604 tloukl na jedno místo. Stěna už byla oslabená a mohlo by dojít k poškození. Při té příležitosti se zvážil, proto víme, že váží 5 900 kilogramů, dříve se udávalo 7 500 kilo,“ vysvětluje kastelánka, jak tehdy Kryštof uvolnil třetí příčku zvonu Marie z Týnského chrámu na Staroměstském náměstí v Praze. Ukazuje přitom na dobře zachovalé renesanční nápisy, na nichž stojí Pro budoucnost chvalte Boha a Pamatujte, že náš čas pomíjí.

Zvonici poničili tesaříci

Zvonice byla zavřená dva roky. Stavbaři museli kvůli napadení tesaříkem vyměnit šindelovou střechu i podstatnou část krovu. Velmi napadená byla také podlaha půdy nad zvonem, která se však už nevrátila. Místo ní zůstala na trámech jen prkna pro bezpečný pohyb tesařů. Díky tomu se návštěvníkům otevřel pohled na samotný krov.

„Když se podíváte pořádně, uvidíte i konstrukci, která pravděpodobně sloužila k vytažení zvonu. Nejspíš kvůli jeho velikosti ho za války nezrekvírovali. Zajímavostí je, jak zvonici tehdy stavěli. Nejprve postavili rohy, pak vtáhli zvon dovnitř, vystavěli zvonici a nakonec zvon vytáhli nahoru,“ říká Zdeňka Dokoupilová.

„Na zvon mám silné vzpomínky. Zvonil, když jsme tady měli svatbu i když se nám narodily děti,“ uvádí hraběnka Andrea Kolowrat Krakowská. Ta bude i v letošní sezoně pořádat originální noční prohlídky, při nichž návštěvníkům poodhalí osobní vzpomínky i komnaty, do nichž se běžně nechodí.

„Polovinu výtěžku z prohlídek věnujeme Sdružení Pferda, které v Rychnově nad Kněžnou provozuje kavárnu Láry Fáry, a druhá část půjde na restaurování sošky Pražského Jezulátka z konce 18. století a vzácné skříňky, v níž je umístěná,“ doplňuje hraběnka.

Zatímco zámecký kostel prošel rekonstrukcí loni, soška i s památkově cennou skříňkou na opravy teprve čeká.

Do galerie nově bez bariér

Letos chce zámek pokračovat se zážitkovými prohlídkami pro děti, v plánu jsou i filmové večery s piknikem na terase. Nejzvučnější akcí léta má být velký koncert Ondřeje Brzobohatého a Ondřeje Brouska s podtitulem Souboj klavírů, součást festivalu Poláčkovo léto. Byl o něj takový zájem, že pořadatelé museli přidat druhý koncert. Oba už jsou vyprodané.

Nejzásadnější novinkou však bude zprovoznění výtahu. Ten dosud v památce chyběl. Důležitý je nejen pro imobilní návštěvníky samotného zámku, ale také pro turisty mířící do Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, které má hlavní expozice právě v sídle Kolowratů.

„Muzeum Orlických hor je významnou kulturní institucí Královéhradeckého kraje. S obtížnou přístupností svých hlavních a největších prostor se potýkalo dlouhé roky. Těší mě proto, že kraj společně s muzeem a majiteli zámku tento problém mohl vyřešit a díky investici zpřístupnit expozici galerie pro všechny návštěvníky,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).

Vybudování výtahu přijde na víc než 5 milionů korun, téměř polovinou částky přispěl kraj. Stavební práce by měly skončit v závěru května. Sezona na zámku začala přitom už 1. května.

Kolowratové chtějí letos začít také s opravou historické zdi u kostela, kterou v únoru 2020 poškodil pád stromů. Nejprve se začne s původním plotem, který zůstal nepoškozený. Stavbaři ho budou muset celý rozebrat a kompletně zrestaurovat. Už teď je jasné, že některé části bude nutné zcela nahradit.

10. května 2023